مجموعه زندگی

روبیکا؛ اپلیکیشن سرگرمی یا جاسوسی

«روبیکا» اپلیکیشنی است که برای اولین بار بیش از هر اپلیکیشن دیگری تبلیغ شد. از تبلیغات ۲۴ ساعته صدا و سیما و برنامه‌های آن گرفته تا تبلیغات محیطی در سطح شهر. اما آیا این همه تبلیغ صرفا برای ارایه محتوا رایگان به کاربران است، یا در پشت آن هدف خطرناکی قرار دارد. با ادامه این یادداشت در سایت مجموعه زندگی همراه ما باشید.

از همان روزهای قبل از سال نو در برنامه «بهار نارنج» احسان علیخانی، اپلیکیشنی برای ارایه محتوای سرگرمی از جمله فیلم و موسیقی تبلیغ شد. خب این نوع تبلیغ یک اپلیکیشن را پیش‌تر در برنامه‌های دیگر مانند نود و یا برنامه‌های شبکه نسیم دیده بودیم اما چیزی که باعث شد همه توجه‌ها به سمت آن برود. تبلیغ انحصاری آن در سریال پرطرفدار «پایتخت ۵» بود. لازم به ذکر است که این اپلیکشین حامی برنامه ورزشی «مردان آهنین» شبکه سه بود. هنوز دلیل اصلی آن را نمی‌دانم و شاید هم اشتباه باشد، اما اگر به‌خاطر داشته باشید این برنامه تا‌حدودی کم‌طرفدار در ساعات پایانی شب از شبکه سه پخش می‌شد اما دلیل اینکه چرا «مردان آهنین» را در زمان بسیار مناسب (۹ شب) برای پخش انتخاب کرده و سریال «دیوار به دیوار ۲» را یک ساعت عقب بردند، معلوم نیست. به هر حال تبلیغ اختصاصی سریال «پایتخت» برای این اپلیکیشن و تبلیغ آن قبل از سریال، باعث شد طیف گسترده‌ای از مخاطبین این اپلیکیشن را بر روی موبایل خود نصب کند.

درست یکی دو روز پس از همه‌گیر شدن معلوم شد که در کد‌های این اپلیکیشن دسترسی‌های غیرعادی به اپلیکیشن تلگرام و همچنین نمونه‌‌های غیر رسمی آن مانند موبوگرام وجود داشت که به صورت کامل در وب‌سایت آی‌تی رسان به آن پرداخته شد. همچنین در شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص «توییتر» گفتگوهای فراوانی پیرامون آن شد و همچنین وزیر ارتباطات هم به آن واکنش داده و آن گفت که این موضوع را پیگیری می‌کند. در پاسخ ارایه شده توسط روبیکا، اینطور عنوان شد که این کدها عادی بوده و در بسیاری از اپلیکیشن‌ها وجود دارد و موردی نیست که برای جاسوسی استفاده شود و همچنین برای راحتی در اجرا بر روی موبایل‌های قدیمی‌تر از برخی کد‌های تلگرام استفاده شد. اگر از دید یک برنامه‌نویس به این قضیه نگاه کرد، می‌توان تا حدودی آن را موجه دانست اما باز هم بسیاری نسبت به این موضوع اعتماد نداشته و دلیل تبلیغات دائم آن را در صدا و سیما، صرفا برای جاسوسی اطلاعات تلگرام کاربران می‌دانند. لازم به ذکر است که بسیار از این هجمه‌ها می‌تواند به خاطر پیام‌رسان داخلی «سروش» باشد. مردم نسبت به این پیام‌رسان گارد داشته و شاید «روبیکا» را هم مشابه آن ببینند. اما ما برای بررسی بهتر تصمیم گرفتیم که اپلیکیشن را نصب و ببینیم، این اپلیکیشن چه چیزی برای ارایه دارد.

محتوای روبیکا

در نگاه اول «روبیکا» یک نرم‌افزار کامل به نظر می‌رسد که محتوای سرگرمی و آموزشی خوبی را در اختیار می‌گذارد اما با کسی جستجو در آن و بررسی همه موارد، می‌توان آن را یک اپلیکیشن کاملا ناقص و بد خطاب کرد. شعارهای مضحکی که برای بخش‌های آن به نام دنیای فیلم و دنیای موسیقی و…، در نظر گرفته شده است، صرفا شعارهای تبلیغاتی تاریخ ‌مصرف‌گذشته می‌باشند. در تمامی موارد قابل ارایه این اپلیکیشن، نقص‌های دیده می‌شود. به هیچ‌وجه با آرشیوی روبرو نیستیم و فقط تعدادی فیلم و موسیقی درون آن قرار گرفته است. در اینجا متوجه برندهایی می‌شویم که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت، اما قبل از آن متوجه می‌شویم که واقعا هدف این اپلیکیشن ارایه محتوای صوتی‌تصویری مناسب نیست، زیرا حتی شبکه‌های صدا و سیما را هم به صورت کامل در آرشیو خود برای پخش آنلاین ندارد. پس از گشت و گذار و بررسی تک‌تک موارد داخلی به این نتیجه می‌رسیم که در بهترین حالت «روبیکا» را می‌توان یک شبکه ‌اجتماعی خطاب کرد. بخش شبکه تعاملی این اپلیکیشن دقیقا امکانات مشابه شبکه‌های اجتماعی را در اختیار کاربران می‌گذارد و در کنار آن سعی دارد محتوای تصویری رایگان را هم ارایه دهد. اگر هم «روبیکا» یک شبکه اجتماعی باشد، باز هم ضعیف بوده و به هیچ‌وجه با شبکه‌های اجتماعی استاندارد برابر و یا حتی نزدیک آنها هم نیست. پس این «روبیکا» به چه درد می‌خورد؟

اینترنت رایگان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده که این اپلیکیشن تا به این زمان بیش از یک میلیون کاربر داشته باشد، همین بحث اینترنت رایگان برای اپراتورهای داخلی است. از آنجایی که مدام در اپلیکیشن نام «ایرنسل» و «همراه‌ اول» را می‌بینیم، شاید بتوان «روبیکا» را یک اپلیکیشن تبلیغاتی عنوان کرد. تبلیغ نه برای دو اپراتور نام برده شده، بلکه برای سرویس‌هایی که آنها اینترنت رایگان در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند. مثل فیلیمو، آیو، فیلم‌نت و… این سرویس‌ها که خدمات تصویری شامل فیلم و سریال و حتی تلویزیون آنلاین را ارایه می‌دهند هر کدام با اپراتوری قرارداد داشته و اینترنت رایگان را در اختیار مخاطبینشان قرار می‌دهند. در «روبیکا» با مجموعه‌ای از این موراد طرف هستیم و شما می‌توانید به تعداد بسیار اندکی از محتوای آن سرویس‌ها دسترسی داشته باشید. با توجه به اینکه شما از هر خدماتی که در اپلیکیشن استفاده کنید، نام ارایه‌دهنده محتوا آن را هم می‌بینید، می‌توان اینطور برداشت کرد که «روبیکا» سعی در معرفی این دسته از سرویس‌های آنلاین دارد. همچنین در این اپلیکیشن تعدادی از آموزش‌های تصویری سایت «فرانش» هم به صورت رایگان قرار دارد.

استفاده رایگان؟

بله همینطور است. «روبیکا» شاید به گفته برخی برای جاسوسی باشد، اما دزدی نمی‌کند. استفاده از این اپلیکیشن برای «ایرانسل» و «همراه اول» رایگان است اما چرا باید این محتوا هرچند ناقص را به صورت رایگان دراختیار کاربران قرار دهد؟ با توجه به این موضوع می‌توان تا حدودی هدف این اپلیکیشن را متوجه شد. شاید «روبیکا» فقط یک شبکه‌اجتماعی بوده و یا سعی می‌کنند مانند آن‌ها باشد. با ارزش‌ترین عنصر در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات و کسب و درآمد مستقیم آن‌ها نیست، بلکه کاربرانی است که در آن ثبت‌نام کرده و از ان استفاده می‌کنند. در حالت خوشبینانه «روبیکا» سرویسی برای تعامل میان کاربران است و در کنار آن از قدرت «ایرانسل» و «همراه اول» برای تبلیغات استفاده کرده و در قبال آن محتوایی که در این دو اپراتور رایگان پخش می‌شود را به صورت رایگان قرار می‌دهد تا به وسیله آن مخاطب جذب کند. تمامی مطالب ذکر شده تجربه و نظر شخصی نویسنده است و شاید هم کاملا اشتباه باشد، اما با این حال «روبیکا» محتوای با ارزشی نداشته و به‌ هیچ‌وجه اپلیکیشن پرکاربردی نیست و به شما توصیه هم نمی‌شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “روبیکا؛ اپلیکیشن سرگرمی یا جاسوسی

mozakhrafe….. estefade nakonin

ی طرفه به قاضی رفتید و کلی بدوبیراه ب یک رسانه گفتید، بعد میگید شاید هم اشتباه باشد ؟ خب اگر اطلاع دقیقی ندارید تحلیل نکنید دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *