مجموعه زندگی

نقد و بررسی فیلم مادر! (Mother!)

فیلم سینمایی مادر! – Mother! آخرین فیلم ساخته دارن آرونوفسکی یکی از کلیشه‌ای ترین فیلم های چند سال اخیر است که در سایت مجموعه زندگی قصد نقد و بررسی آن را داریم.

[wp-review]

Mother! فیلم ناموفقی است. فیلمی است که سعی می‌کند بزرگ باشد، حرف‌ها و مفاهیمی بزرگی را مطرح کند، اما در عوض گرفتار کلیشه‌ای ترین کلیشه‌ها شده است. روایت خدا و زمین و آفرینش انسان‌ها و نحوه عمل آنها همگی نکاتی هستند که بارها در فیلم های سینمایی دیده بودیم. مادر! کمی متفاوت است و نقاط اوج هیجان‌انگیزی داشته که جدا از مفهوم به صورت کلی جذاب است. غلبه زمین بر انسان‌ها مهم‌ترین نکته‌ای است که می‌تواند راضی کننده باشد اما از سکانس اول تا آخر، شاهد روایتی کهنه و تکراری هستیم که دیگر جذابیتی ندارد.

 

بعضی فیلم ها هیچ‌چیز به‌‍خصوصی در خود ندارند. هیچ نکته، پیام و یا مفهومی از آن استنباط نمی‌شود ولی ادای این کار را در می‌آورند. درست است که همه فیلم ها قرار نیست پرمحتوا باشند و بسیاری از فیلم ها برای بدنه اصلی سینما لازم هستند و باید در ساعاتی بتوانند تماشاگر را سرگرم‌ کنند اما خوب در این بین فیلم هایی با هدف های بزرگ صرفا سعی می‌کنند متفاوت باشند ولی با نمادگرایی بیش از حد افراطی اثر خود را تبدیل به یک فیلم بی‌ارزش می‌کنند. دارن آرونوفسکی (Darren Aronofsky) با آخرین فیلم خود یعنی مادر به همراه یک علامت تعجب (مادر! – Mother!) دقیقا فیلمی است که در ابتدای متن داشتم آن را شرح می‌دادم. مادر! فیلم بسیار سختی برای صحبت و نوشتن یک مقاله نقد است. از یک طرف بیش از حد کلیشه‌ای بوده که اصلا می‌تواند فیلم را نابود کند و از طرفی، حداقل هیجان‌انگیز و غیرمنتظره است. به تصویر کشیدن داستان خلقت و سرنوشت انسان در یک فیلم نهایت استفاده از کلیشه‌ها است. داستان فیلم بر اساس خلقت انسان و سرنوشت آنها در زمین است. جنیفر لارنس که در فیلم نقش مادر را ایفا می‌کند، خود زمین است و همسر نویسنده‌اش با بازی خاویر باردم، نمایشی از خداست. در ابتدای فیلم، تا حدودی ما با فضای غیرواقعی آن آشنا می‌شویم اما حدودا در ۲۰ دقیقه ابتدایی فیلم، کامل روال عادی خود را داشته و همانند یک فیلم با روایت واقعی است. خیلی آرام فیلم وارد فضای تازه‌ای شده که تا حدودی همانند فیلم های ژانر ترسناک است اما به سرعت کلیشه‌ها و نمادهای (بسیار آزاردهنده) وارد فیلم شده و آدم (با بازی اد هریس)، حوا (با بازی میشل فایفر)، هابیل و قابیل (فرزندان آدم و حوا) نقش خود را در قصه پیدا می‌کنند.

یکی از نکات قابل تحسین فیلم، آن هیجانی است که در برخی سکانس ها دیده می‌شود. وارد شدن افراد جدید به خانه که هر کدام برای خود جایی پیدا می‌کنند و در انتها، آن جنگ داخلی (!) همه از لحاظ ساختاری فیلم را جذاب می‌کنند اما جذابیت به چه قیمت! تک تک سکانس هایی که به واسطه حضور شخصیت های جدید در فیلم ایجاد می‌شود هرکدام نمادی از اتفاقات تاریخی و یا حوادث تازه در دنیای امروز است که بی نهایت (حداقل برای من) آزار دهنده است. اشاره به جنگ و درگیری در دنیای امروز، اشاره به سیل و کشتی نوح، سنت های قدیمی و یا شکنجه های غیرانسانی همه و همه ارزش فیلم را پایین می‌آورد و تنها سکانسی که شاید خارج از کلیشه های رایج بود، مربوط به شکافتن زمین خانه به دست مادر (جنیفر لارنس) بود که نشان از قدرت زمین و طبیعت بر انسان‌ها است. در مجموع هیچ حرف و پیام تازه‌ای در فیلم نیست و اما کاملا مانند این دسته فیلم ها رفتار می‌کند. خدای فیلم، کتابش (کتاب مقدس) را تمام کرده و حال پیروانی دارد که کم کم از کنترل خارج شده و فضا را آشفته می‌کنند. در این فضای آشفته این مادر است که در پی راهی برای خروج از خانه است و این دقایق حساس فیلم، نقطه اوج Mother! هستند.

فیلم Mother! در فضای واقعی جریان ندارد اما کاملا وابسته به شرایط زمینی و واقعی است. بازیگران در اصل در بسیاری از سکانس ها رفتار و حرکات کاملا انسانی از خود نشان می‌دهد اما می‌خواهند پیامی حماسی‌تاریخی را به مخاطب ارایه دهند. تضاد هایی به این شکل که در خصوص پیدا کردن راه مخفی در خانه و یا فاحشه خواندن مادر زمین، در کنار کلیشه های کلی، در مجموع یک تجربه ناموفق را رقم می‌زنند. در مورد یکی از دیگر از فیلم های دارن آرونوفسکی هم چنین مسئله ای مصداق دارد. در فیلم مرثیه‌ای بر یک رویا (Requiem for a Dream) هم روایت داستان در فضای واقعی دنیا هستیم، اما اغراق های بیش‌ از حد آن در مورد مواد مخدر، به فیلم آسیب می‌زنند. در مجموع فیلم مادر! (Mother!) ارزش یکبار دیدن را دارد و می‌تواند تنها از لحاظ یک فیلم سرگرم کننده، رضایت بخش باشد اما متاسفانه فیلم برای سرگرمی ساخته نشده، می‌خواهد حرف‌ها و مفاهیم بزرگی را بزند اما گرفتار کلیشه‌ای ترین کلیشه‌ها شده است.

برای دانلود رایگان فیلم Mother! 2017 کلیک کنید

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “نقد و بررسی فیلم مادر! (Mother!)

اتفاقا برعکس به نظر من ، تحلیلتون جالب بود اما اینکه انقدر ظریف نماد ها و نشانه ها رو در دل فیلم جا بده و انقدر محکم به ذات بشریت با یک فیلم دو ساعته تو دهنی بزنه و اینکه تاریخ بشر رو به همون شدت از هیجان و کثافت به نمایش بگذاره حداقل لایق ستایشه چون کار ، کار بزرگیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *