مجموعه زندگی

برترین فیلم‌های قرن ۲۱ از نگاه منتقدین؛ آپدیت ۲۰۱۸

سایت متاکریتیک در جدیدترین مقاله سایت خود، لیست برترین آثار سینمایی را در قرن ۲۱ منتشر کرد. این لیست هر ساله توسط این سایت بروزرسانی شده و فیلم‌های جدید سال گذشته در صورتی که امتیاز بالایی داشته باشند، در لیست قرار می‌گیرند. در ادامه با سایت مجموعه زندگی همراه باشید.

در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، لیست ۱۰۰ تایی برترین فیلم‌های قرن ۲۱ توسط متاکریتیک منتشر شد. این سایت که چندی پیش در ایران فیلتر شد، علاوه بر فهرست ۱۰۰ فیلم برتر، در هر یک از ژانرها هم بهترین‌های قرن را معرفی کرده است. از بین فیلم‌های سال ۲۰۱۷ میلادی، بهترین وضعیت را فیلم مستند Faces Place یا همان چهره‌ها، روستاها دارد. این مستند فرانسوی که در هفتادمین جشنواره کن به نمایش‌ درآمد، با امتیاز متا ۹۵ توانست در جایگاه یازدهمین فیلم برتر قرن ۲۱ قرار بگیرد. دیگر فیلم‌های سال ۲۰۱۷ که به این لیست اضافه شدند، به شرح زیر است؛ Dunkirk با امتیاز ۹۴ در جایگاه ۱۶، Lady Bird با امتیاز ۹۴ در جایگاه ۲۴، Call Me By Your Name با امتیاز ۹۳ در جایگاه ۳۲، The Florida Project  با امتیاز ۹۲ در جایگاه ۴۲، EX LIBRIS: The New York Public Library با امتیاز ۹۱ در جایگاه ۶۰، Foxtrot با امتیاز ۹۱ در جایگاه ۶۴، I Called Him Morgan با امتیاز ۹۰ در جایگاه ۶۹، Phantom Thread با امتیاز ۹۰ در جایگاه ۸۳ و Columbus با امتیاز ۸۹ در جایگاه ۹۹٫ همچنین لازم به ذکر است که از ایران دو نماینده در لیست ۱۰۰ فیلم برتر قرن وجود دارد. اول فیلم جدایی نادر از سیمین با امتیاز ۹۵ و جایگاه بسیار خوب ۱۴ و دوم تاکسی جعفر پناهی با امتیاز ۹۱ که در جایگاه ۵۷ این لیست ۱۰۰ تایی جای گرفته است. در ادامه می‌توانید ۱۰ فیلم اول این لیست را مشاهده کنید. برای مشاهده لیست کامل اینجا کلیک کنید.

برترین فیلم‌های قرن ۲۱

بچگی؛ امتیاز ۱۰۰/۱۰۰

بچگی boyhood

رتبهنام فیلم / امتیاز / سال ساخت
۱بچگی / Boyhood 2014 / 100
۲مهتاب / Moonlight 2016 / 99
۳هزارتوی پن / Pan’s Labyrinth 2006 / 98
۴۴ ماه، ۳ هفته و ۲ روز / Months, 3 Weeks and 2 Days 2008 / 97
۵۱۲ سال بردگی / ۹۶ / ۱۲ Years s Slave 2013
۶منچستر کنار دریا / Manchester by the Sea 2016 / 96
۷راتاتویی / Ratatouille 2007 / 96
۸جاذبه / Gravity 2013 / 96
۹کارول / Carol 2015 / 95
۱۰شبکه اجتماعی / ۹۵ / The Social Network

برترین فیلم‌های علمی تخیلی قرن ۲۱

هزارتوی پن؛ امتیاز ۹۸/۱۰۰

هزارتوی پن

علاوه بر لیست اصلی ۱۰۰ فیم برتر، متاکریتیک بهترین فیلم‌های هر ژانر را هم در کنار ان معرفی می‌کند که اولین آن برترین فیلم‌های علمی‌ تخیلی قرن ۲۱ هستند. ۵ فیلم اول این لیست چندین سال است که تغییر نکرده و پیش‌بینی می‌شد که شکل آب گیرمو دل تورو بتواند رکورد فیلم قبلی خودش را بزند، که اینطور نشد. اما مهم‌ترین فیلم در لیست، فیلم پلنگ سیاه یا همان Black Panther است که با کسب امتیاز ۸۸ در جایگاه هشتم این لیست قرار دارد. فیلم The Shape of Water هم با امتیاز ۸۷ در جایگاه دهم لیست برترین فیلم‌های علمی‌ تخیلی قرار گرفته است. در ادامه می‌توانید ۵ فیلم اول این دسته را مشاهده کنید.

رتبهنام فیلم / امتیاز / سال ساخت
۱هزارتوی پن / Pan’s Labyrinth 2006 / 98
۲جاذبه / Gravity 2013 / 96
۳ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه / The Return of the King 2003 / 94
۴ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه / The Fellowship of the Ring 2001 / 92
۵او / Her 2013  / ۹۰

بهترین انیمیشن‌های قرن ۲۱

راتاتویی؛ امتیاز ۹۶/۱۰۰

راتاتویی

در این لیست همچنان انیمیشن راتاتویی با امتیاز متا ۹۶ در صد جدول قرار گرفته در سایر جایگاه‌ها هم تغییر رخ نداده است. از انیمیشن‌های سال ۲۰۱۷ که توانستند وارد این لیست شوند، می‌توان لاک‌پشت قرمز / The Red Turtle با امتیاز ۸۶ و جایگاه ۱۹ و انیمیشن زندگی من به عنوان یک کدو / My Life as a Zucchini با امتیاز ۸۵ در جایگاه ۲۴ را نام برد. در ادامه می‌توانید ۵ انیمیشن اول این دسته را مشاهده کنید.

رتبهنام فیلم / امتیاز / سال ساخت
۱راتاتویی / Ratatouille 2006 / 96
۲شهر اشباح / Spirited Away 2002 / 94
۳وال‌ای / WALL-E 2008 / 94
۴ظاهر و باطن / Inside Out 2015 / 94
۵سیتا بلوز می‌خواند / Sita Sings the Blues 2009 / 93

بهترین فیلم‌های خارجی‌ زبان قرن ۲۱

هزارتوی پن؛ امتیاز ۹۸/۱۰۰

در سال گذشته در این لیست هم تغییر ایجاد نشد اما باز هم دو فیلم ایرانی که در لیست ۱۰۰ فیلم برتر بودند بازهم در این لیست خودنمایی می‌کنند. فیلم اول، یعنی جدایی اصغر فرهادی با امتیاز ۹۵ در جایگاه سوم این لیست قرار گرفته است. فیلم تاکسی جعفر پناهی هم با کسب امتیاز ۹۱ در جایگاه هفدهم قرار دارد. در ادامه می‌توانید، ۵ فیلم برتر خارجی‌ زبان قرن ۲۱ را مشاهده کنید.

رتبهنام فیلم / امتیاز / سال ساخت
۱هزارتوی پن / Pan’s Labyrinth 2006 / 98
۲۴ ماه، سه هفته و دو روز / Months, 3 Weeks and 2 Days 2008 / 97
۳جدایی / A Separation 2011  / ۹۵
۴کارلوس / Carlos 2010  / ۹۴
۵عشق / Amour 2012 / 94

برترین فیلم‌های ترسناک قرن ۲۱

بابادوک؛ امتیاز ۸۶/۱۰۰

بابادوک

فیلم ترسناک بابادوک محصول سال ۲۰۱۴ استرالیا همچنان در رتبه اول این لیست قرار دارد. مهم‌ترین فیلم اضافه شده به این لیست، بدون شک Get Out یا برو بیرون محصول ۲۰۱۷ میلادی است، علاوه بر این فیلم‌های جدیدی مانند  Raw و Personal Shopper به لیست اضافه شده‌اند. از دیگر فیلم‌های ترسناک جدید، می‌توان فیلم یک مکان ساکت یا همان A Quiet Place محصول ۲۰۱۸ را نام برد که با کسب امتیاز ۸۲ در جایگاه یازدهم این لیست قرار دارد. در ادامه با ۵ فیلم اول این لیست آشنا شوید.

رتبهنام فیلم / امتیاز / سال ساخت
۱بابادوک / The Babadook 2014 / 86
۲میزبان / The Host 2007 / 85
۳زیر سایه / Under the Shadow 2016 / 84
۴برو بیرون / Get Out 2017 / 84
۵جادوگر / The Witch 2016 / 83

برترین فیلم‌های اکشن قرن ۲۱

دانکرک؛ امتیاز ۹۴/۱۰۰

دانکرک

در بخش‌ بهترین فیلم‌های اکشن قرن، یک تغییر بزرگ رخ داده است. فیلم ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه که نزدیک به ۱۵ سال در جایگاه نخست قرار داشت، بالاخره جای خود را به فیلم آخر کریستوفر نولان یعنی دانکرک – Dunkirk دارد. این فیلم با کسب امتیاز ۹۴ در جایگاه اول بهترین فیلم اکشن قرار دارد. در ادامه می‌توانید ۵ فیلم اول این دسته را مشاهده کنید.

رتبهنام فیلم / امتیاز / سال ساخت
۱دانکرک / Dunkirk 2017 / 94
۲ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه / The Return of the King 2003 / 94
۳ببر خیزان، اژدهای پنهان / Crouching Tiger, Hidden Dragon 2000 / 93
۴ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه / The Fellowship of the Ring 2001 / 92
۵مکس دیوانه: جاده خشم / Mad Max: Fury Road 2015 / 90

بدترین فیلم‌های قرن ۲۱ (در همه ژانرها)

آشوب؛ امتیاز ۱/۱۰۰

یکی از جالب‌ترین قسمت‌های مقاله برترین فیلم‌های قرن، بدترین‌های قرن است. در این لیست ۵۰ فیلم که در قرن ۲۱ کمترین امتیاز را از منتقدین (از ۱۰۰) گرفته‌اند، نمایش داده می‌شوند. جدیدترین فیلم اضافه شده به این لیست The Emoji Movie نام دارد که با کسب امتیاز ۱۲ در جایگاه سی و هفتم قرار گرفته است. در ادامه می‌توانید ۵ فیلم بد قرن ۲۱ که سه تای اول آن امتیاز فاجعه ۱ از ۱۰۰ را دارند، مشاهده کنید.

رتبهنام فیلم / امتیاز / سال ساخت
۱آشوب / Chaos 2005  / ۱
۲احساسات متحده / United Passions 2015 / 1
۳جنگل آواز / The Singing Forest 2003  / ۱
۴آمریکای هیلاری: تاریخ پنهان حزب دموکرات / Hillary’s America 2016  / ۲
۵استریپرها / Strippers 2000 / 5

 نظر شما درمورد این لیست‌ها و برترین آثار سینمایی قرن ۲۱ چیست؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *