مجموعه زندگی

تحلیل قسمت هشتم و نهم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

با نقد و بررسی اپیزودیک فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» در سایت مجموعه زندگی همراه باشید. نقد و بررسی فصل اول ناتمام ماند اما پس از اتمام نقد فصل دوم، سایر قسمت‌های باقی مانده نیز تکمیل خواهد شد.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» یا همان ۱۳ Reasons Why جمعه توسط نت‌فلیکس منتشر شد. طبق سنت همیشگی این شبکه اینترنتی تمامی قسمت‌ها باهم در یک زمان منتشر می‌شوند. ۱۳ قسمت و داستان دیگر برای ما پس از فصل اول باقی مانده و درست یک روز بعد از انتشار قصد داریم به سرعت به سراغ آن برویم. تمامی قسمت‌ها به صورت تکی تحلیل می‌شوند و سپس نقدی کامل بر این فصل منتشر خواهد شد. همچنین درصورتی که سریال را مشاهده نکرده‌اید، از لینک دانلود سریال «به این ۱۳ دلیل» می‌توانید آن را دانلود و تماشا کنید.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت هشتم و نهم

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت هشتم و نهم

در قسمت هفتم دیدیم که کلی تمامی نوارهای هانا را زیر پست مربوط به اخبار دادگاه به صورت ناشناس آپلود و منتشر کرد. این کاری بود که همه [افرادی که از آنها در نوار نام برده شده بود] از بابت آن نگرانی داشتند. اما بالاخره نوارها عمومی شد و اولین سکانس از قسمت هشتم هم دقیقا مربوط به همین داستان است. بیشتر دانش‌آموزان می‌دانند که کار کلی بوده و پشت‌سر هم به او پیام می‌دهند. شب کلی نوارها را پخش کرد و حال صبح در مدرسه گویا همه به تمامی قسمت‌های آن گوش کرده‌اند. همه افرادی که در نوارها یکی از دلایل بوده‌اند، در مدرسه با نگاه سنگین سایر دانش‌آموزان روبرو می‌شوند. گروهی از دیگر نیز برایس را دلیل اصلی دانسته و بر روی کمد او نوشته‌اند؛ متجاوز. قسمت هشتم از فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» روایت‌گر دو شهادت در دادگاه است. به صورت کلی‌تر باید گفت که این قسمت مربوط به والدین هانا است. ابتدا اندی پدر و سپس اولیویا مادر هانا با موکلین صحبت می‌کنند.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت هشتم و نهم

اگر ندونی چیزی خراب شده، چطور می‌تونی درستش کنی!

در این قسمت مواردی توسط اندی، پدر هانا، مطرح می‌شود که بر روی فصل اول هم تاثیر داشته و تا حدودی [بسیار بسیار کم اما نه بی‌تاثیر] به خودکشی هانا مربوط می‌شود. پدر هانا قبل از خودکشی او، با کس دیگری وارد رابطه شده است و هانا یکبار آنها را باهم می‌بیند. موکلی که از طرف مدرسه در دادگاه حضور دارد سعی می‌کند، این مسئله را آنقدر بزرگ کند که بتواند به عنوان یکی از دلایل خودکشی تلقی شود. در ادامه این اپیزود مشخص می‌شود که یکی از شعرهایی که هانا نوشته بود، در آن ارجاعاتی به زندگی دوم پدرش و خیانت او دارد. البته اندی خاطرنشان کرد (:)) که پس از خودکشی هانا و تا یکماه پیش رابطه را برهم زده بود و کاملا به خانه برگشته است. اما حال با زن دیگری به همراه دختر او زندگی می‌کند و از اولیویا می‌خواهد که زودتر تکلیفشان [طلاق] معلوم شود تا جدی‌تر به زندگی جدید خود ادامه دهد. داستان است دیگر اما خیلی شخصیت اندی در فصل دوم خراب شد و در اصل آن پدری که در فصل اول دیده‌ بودیم، نبود. اولیویا نیز در دادگاه سعی دارد مدرسه متهم کند و همه‌چیز را به آنها ربط دهد. اما شکست می‌خورد. از او سوال می‌شود که آیا در خانه نیز متوجه تغییر رفتار و یا شاهد مورد عجیبی از سوی هانا بوده‌اید؟ جواب می‌دهد خیر و وکیل می‌گوید چطور وقتی خودتان متوجه تغییری در او نشدید، انتظار دارید مدرسه متوجه تغییر هانا شود! همچنین اولیویا اعتراف می‌کند که مشکل اضطراب در مواقع حساس داشته و پیش روانپزشک می‌رفته اما هیچگاه هانا را به آنجا نبرده زیرا معتقد بوده که هانا هیچ علایمی از خود نشان نداده بود. اولیویا: اگر ندونی چیزی خراب شده، چطور می‌تونی درستش کنی!

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت هشتم و نهم

ویدیویی که تایلر و سایروس در قسمت قبل از ماکوس دیده بودند و سعی داشتند با آن از مارکوس اخاذی کنند، در این قسمت به صورت جدی‌تری نشان داده می‌شود. ویدیو دوباره برای مارکوس ارسال شده و نوشته شده ” تو یا برایس”. مارکوس هم برای اینکه خودش را نجات دهد، برایس را می‌فروشد. در سخنرانی خود مربوط به تیم بیسبال، از سمت خود [رییس شورای دانش‌آموزی] استعفا داده و می‌گوید نمی‌تواند پشت آدم متجاوزی مثل برایس باشد. کلی هم در این قسمت خبری از اسکای می‌گیرد و متوجه پیام او شده و به یک مرکز سلامتی می‌رود. در این سکانس‌های مربوط به کلی و اسکای متوجه می‌شویم که اسکای دارای بیماری دو‌قطبی بوده و باید برای ادامه درمان و شروع یک زندگی دیگر، شهر را ترک کند. در اینجا کلی و اسکای برای همیشه [احتمالا] بایک دیگر خداحافظی می‌کنند. در ادامه کلی در خانه با پدر و مادرش درگیر می‌شود. مادر کلی فهمیده که کلی فایل نوارها را از لپ‌تاپ او برداشته است و حال این سوژه‌ای است که حسابی خانواده را درگیر می‌کند. کلی هم به اتاق برگشته و گفتگوی جدی با خیال از هانا دارد. کلی می‌گوید که تو کار خبیثانه‌ای کردی و فقط نوارها را ساختی و به این فکر نکردی که چه تاثیری روی دیگران دارد. در نهایت کلی با خیال خود از هانا بسیار بد رفتار کرده و فریاد می‌زد: Get the fuck out و تمام.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت هشتم و نهم

قسمت نهم فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» هم مشابه قسمت هشتم مربوط به دو شهادت در دادگاه است. ابتدا خانم بردلی که آن نامه هانا را در کلاس [در فصل اول] خوانده بود، می‌آید و در مورد آن توضیح می‌دهد و کاملا هم توضیحاتش درست و منطقی است. او می‌گوید که نامه‌های به این شکل زیاد است و اگر بخوایم در موردشون به کس دیگری اطلاع بدیم، اعتماد بچه‌ها سلب شده و دیگر کسی نامه [که به صورت ناشناس است] نمی‌فرستد. در این قسمت تونی نیز که قرار بود برای شهادت در دادگاه آماده شود نیز بدترین تهدید را از سوی همان ناشناسی که در قسمت ۱۲ مشخص می‌شود کیست، دریافت می‌کند. ماشین فورد زیبا تونی حسابی ضربه خورده و باعث از کوره در رفتن تونی می‌شود. پیش از قسمت مربوط به آقای پورتر که یکی از غم‌انگیزترین سکانس‌های کل سریال است، داستان کلی با تایلر و سایروس را مطرح می‌کنم. کلی تحت‌تاثیر حرف‌های تایلر که می‌گفت، دشمن ما [برایس] یکی هست، به تیم تایلر و سایروس ملحق شده و می‌خواهد در جدیدترین عملیات آنها شرکت کنند. سه‌نفری شب زمین بیسبال تیم را پر از نوشته کرده و وسط زمین را با بنزین طوری آتش می‌زنند که کلمه متجاوزین نمایش داده شود. در این بین کلی از محل آن کلاب‌هاوس که در عکس‌ها می‌دید، مطلع می‌شود. جاستین هم بعد از بازگشت به خانه دوباره همانند قبل پول برداشته و می‌خواهد کلا از شهر خارج شود اما در آخرین لحظه کلی او را منصرف کرده و دعوت می‌کند که پرده از کلاب‌هاوس بردارند.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت هشتم و نهم

و اما کوین پورتر. بر خلاف همه که به یک سمت [موکل خانواده بیکر یا مدرسه] جواب مثبت و به سمت دیگر جواب منفی می‌دانند، آقای پورتر داستان شفاف‌تر از حقیقتی که بقیه می‌دانستند، مطرح می‌کند. ابتدا کاملا طبق برنامه پیش رفته و همه‌چیز را همانطور که اتفاق افتاده می‌گوید. اما در جواب موکل مدرسه که می‌خواست تاییده از کارهای آقای پورتر بگیرد، خود را متهم می‌کند. او می‌گوید که می‌توانسه کارهای بیشتری بکند. همچنین می‌گوید هانا همین جوری نرفت، من گذاشتم بره و باید با حرفام نگه‌ش می‌داشتم چون فهمیده بودم که بهش تجاوز شده. همانند سکانس فوق‌العاده تاثیرگذار هانا و کلی (وقتی کلی خود را تصور می‌کرد وقتی که بعد از حرف هانا بیرون نرفته و با او صحبت می‌کند – قسمت ۱۱ فصل اول) در اینجا هم کوین پورتر تصور می‌کند که اگر هانا را نگه داشته بود چه میشد. نوشتن در مورد این قسمت خیلی سخت است و ادامه نمی‌دهم! همانند ناشناس بوده تهدیدها، فرار تونی از کسی که در باشگاه دیده بود، عکس‌هایی که کلی از کلاب‌هاوس دریافت می‌کرد، سکانس دیگری را در این قسمت می‌بینیم که در قسمت بعد مشخص می‌شود که جریان چیست. دختری به نام سارا در لیست کسانی است که باید در دادگاه شهادت دهد و این اولیویا مادر هانا است که پیش آن رفته و می‌خواهد هرطوری شده فردا در دادگاه شهادت ندهد.

 

به پایان نقد قسمت هشتم و نهم ۱۳ Reasons Why فصل دوم رسیدیم. نقد اپیزودیک این سریال به سرعت در سایت منتشر خواهد شد و می‌توانید پس از تماشا قسمت مربوطه، تحلیل آن را هم در سایت مطالعه کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *