مجموعه زندگی

تحلیل قسمت ششم و هفتم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

با نقد و بررسی اپیزودیک فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» در سایت مجموعه زندگی همراه باشید. نقد و بررسی فصل اول ناتمام ماند اما پس از اتمام نقد فصل دوم، سایر قسمت‌های باقی مانده نیز تکمیل خواهد شد.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» یا همان ۱۳ Reasons Why جمعه توسط نت‌فلیکس منتشر شد. طبق سنت همیشگی این شبکه اینترنتی تمامی قسمت‌ها باهم در یک زمان منتشر می‌شوند. ۱۳ قسمت و داستان دیگر برای ما پس از فصل اول باقی مانده و درست یک روز بعد از انتشار قصد داریم به سرعت به سراغ آن برویم. تمامی قسمت‌ها به صورت تکی تحلیل می‌شوند و سپس نقدی کامل بر این فصل منتشر خواهد شد. همچنین درصورتی که سریال را مشاهده نکرده‌اید، از لینک دانلود سریال «به این ۱۳ دلیل» می‌توانید آن را دانلود و تماشا کنید.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت ششم و هفتم

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت ششم و هفتم

همانطور که در نقد قسمت چهارم سریال «به این ۱۳ دلیل» مطرح کردم، سریال دوباره جان گرفته و از حالت بی‌بخار سه قسمت اول فاصله گرفته است. اما همچنان به نظرم محتوای کمی برای ارائه در هر قسمت دارد. در فصل گذشته در هر قسمت آنقدر اتفاق و سوژه برای مطرح کردن بود که زمان ۵۰ دقیقه‌ای یک قسمت کاملا پر می‌شد اما با اینکه فصل دوم اطلاعات زیادی را در هر قسمت برای ارایه ندارد اما این لزوما به‌معنی بد بودن و ضعیف‌تر بودن نیست. فصل دوم، مخصوصا در قسمت‌های ابتدایی بسیار گنگ دنبال می‌شد و خیلی موارد در قسمت‌های بعدی مشخص می‌شدند و برخی هم تا الان نامعلوم هستند اما رفته رفته همه‌چیز مشخص می‌شود. این مورد باعث شده همه قسمت‌های سریال آن هیجان فصل قبل را نداشته باشد. نمی‌دانم منظورم را درست می‌توانم عنوان کنم یا نه اما در فصل قبل هر قسمت دارای داستانی برای خود بود و تمام می‌شد، اما در فصل جدید هر قسمت کامل نیست و کاملا وابسته به سایر قسمت‌ها است. در این دو قسمت کلی متوجه می‌شود که مکانی که عکس‌ برایس در آن گرفته شده بود، جایی به نام کلا‌ب‌هاوس است. تایلر و سایروس هم با هک حساب ابری زک ویدویی از مارکوس را از آنجا می‌بیند که قصد دارد از طریق آن سواستفاده کنند. در قسمت ششم، جاستین بالاخره از خانه بیرون آمده و به مدرسه می‌رود. او با جسیکا روبرو شده اما او جاستین را نمی‌پذیرد و دوباره حال وی خراب می‌شود. یکی از همان تهدیدهای همیشگی هم اینبار نزدیک بود که لو برود که چه‌کسی است اما نشد. شخصی به خانه کلی آمده و جاستین در اتاق مخفی می‌شود، به محض اینکه صدای پدر کلی شنیده می‌شود، او فرار کرده و پدر کلی با جاستین روبرو می‌شود. خیلی سریع این موارد را عنوان کردیم تا به سوژه مهم این قسمت بپردازیم. زک دمپسی که در نوار مخصوص خود شاید یک کار بسیار کوچک در مقایسه با سایر افراد کرده باشد، اینبار به دادگاه می‌رود. هانا در فصل اول در مورد زک دروغ گفته بود. او نامه‌های هانا را می‌دزدید اما نامه‌ای که هانا مخصوصا برای او نوشت را هیچگاه پاره و دور نداخت اما هانا گفته بود که او اینکار را کرده است. دلیل اینکار چه می‌تواند باشد؟

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت ششم و هفتم

هانا می‌گوید که زک بی‌تفاوت بود و زک هم این مورد را تایید می‌کند که با اینکه هانا به او گفته بود که تنهاست اما به کسی چیزی نگفته است. نکته اینجاست که تابستان همان سال وقتی بیشتر بچه‌ها خارج از شهر بودند، زک به دلیل مرگ پدرش در شهر می‌ماند و هانا هم در سالن نمایش فیلم مشغول به کار است. زک در دادگاه می‌گوید که چندین بار هانا را ملاقات کرده و از او عذرخواهی کرده است. زک مرتبا برای تماشا فیلم به محل کار هانا می‌رفته و به گفته خودش حتی فیلم‌هایی که دوست نداشته را هم می‌دیده و اینجاست که جا دارد به سریال ایراد وارد کنیم 🙂 به شاهکار «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» ساخته استنلی کوبریک که یکی از فیلم‌های مورد علاقه من است، توهین می‌شود و اصلا این قسمت را دوست نداشتم! به هر حال قسمت جالبی بود و باعث می‌شود که هانا و زک به هم نزدیک‌تر شوند. زک می‌خواهد که با هانا فیلم تماشا کند. ارتباط هانا و زک از این طریق جدی شده و باهم قرارهای زیادی را بدون آنکه به کسی بگویند می‌گذارد. به‌خاطر حرف‌هایی که پشت سر هانا بین دانش‌آموزان گفته می‌شد، زک تصمیم می‌گیرد که به دوستان خود هم چیزی از رابطه نگوید. صحبت‌های آنان تا اینجا پیش می‌رود که در مورد باکره‌گی یک دیگر سوال می‌کنند و هانا می‌گوید: می‌گوید که می‌خواهد باکره‌گی‌اش را از دست دهد و رسما از زک می‌خواهد که یک رابطه‌جنسی را تجربه کنند. زک هم برای کسب تجربه (!) به پیش جاستین می‌رود و از او سوالاتی می‌پرسد و این بسیار برای زک بد تمام می‌شود. با اینکه زک به کسی چیزی نگفت اما بعد در مدرسه برایس با گذاشتن یک لبا‌س‌زیر با اسم هانا در کمد زک، او را مسخره می‌کند و می‌گوید چرا به او چیزی نگفته است.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت ششم و هفتم

زک در ادامه شهادتش می‌گوید که نه تنها یکبار بلکه تمام تابستان را با هانا سکس داشته و ارتباط آنها صرفا یک ارتباط فیزیکی نبوده بلکه نیازهای عاطفی یک دیگر را برطرف می‌کردنند. هانا تنها بوده و از این بابت رنج می‌کشیده و زک هم پدرش را از دست داده و به دنبال کسی برای صحبت کردن و آرام شدن می‌گشت. پس یک قرار سینما که برایس و دوستانش به همراه زک داشته‌اند، زک و هانا تصمیم می‌گیرد به این رابطه پایان دهند. هانا احساسش را نمی‌گوید اما این زک است که امروز می‌فهمد که هانا چه احساسی داشته است و حسابی در هم می‌شکند. کلی این وسط پس از شنیدن اعتراف‌ها داغون می‌شود و در خیالش به هانا می‌گوید اگر او تابستان در شهر می‌ماند، جای زک او با هانا بوده است. در این قسمت یک دلیل منطقی و درست برای قسمت ۱۱ فصل اول که مربوط به کلی بود، ارایه شد. هانا اولین تجربه رابطه‌جنسی خود را با زک داشته و در قسمت مربوط به کلی، روابط آنها به سمت یک رابطه‌فیزیکی پیش‌ می‌رفت و هانا به خاطر اسمی که روز آن گذاشته بودند [هرزه] نمی‌خواست با شخص دومی وارد رابطه‌جنسی شود که خودش این عنوان [هرزه] را با عملش تایید کند. در خلال این جریان‌ها جسیکا که با شخصی به نام نینا جونز در گروه‌های درمانی آشنا شده است، بیشتر ارتباط برقرار می‌کند که در قسمت‌های بعد شاهد گفتگوهای بیشتری میان این دو هستیم.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت ششم و هفتم «به این ۱۳ دلیل»

در قسمت هفتم نوبت به دادگاه کلی می‌رسد. او که هنوز از اسکای ناامید نشده است، برای او پیغام می‌گذارد. همچنین کلی در دو وضعیت جاستین را پیش پدرش و مادر خود می‌بیند و به‌نوعی حسودی می‌کند. یکبار سر صبحانه وقتی خودش هنوز بیدار نشده، جاستین در حال خوردن پنکیک است و از بشقاب او پینکیک بر می‌دارد و همچنین وقتی به خانه بر می‌گردد می‌بیند که در کنار پدر و مادرش در حال تماشا فیلم است. دادگاه کلی برخلاف انتظار خیلی جزییات نداشت و تنها مربوط به یک چیز بود. مصرف مواد. کلی پیش از این گفت که در تابستان حرف هانا را منبی بر ارسال نامه جدی نگرفته است. کلی زمانی که قصد ترک شهر را داشت، در گتفگویش با هانا، می‌گوید که از خارج از شهر برای هانا نامه می‌فرستد و او هم جوابش را خواهد فرستاد اما حرف‌ها را جدی نگرفته و اصلا نامه‌ای نمی‌فرستد و این موازی با ارتباط او با زک اتفاق می‌افتد. در ادامه در دادگاه از کلی سوالی پرسیده می‌شود که نه تنها ما به عنوان بیننده بلکه کلی هم تعجب می‌کند که از کجا این مورد را می‌دانسته‌اند. از کلی پرسیده می‌شود که تاکنون شبی را با هانا گذرانده است یا خیر. او جواب مثبت می‌دهند و دوباره سوال می‌پرسند که آیا در آن شب مواد مصرف کرده‌اید؟ و باز هم کلی جواب مثبت می‌دهد. فلش‌بک‌ها نشان از این دارند که جف دوست دیگر کلی، آنها را دعوت به مصرف مواد کرده‌ است. کلی مخالف است اما جف می‌گوید که برای ارتباط بهتر با هانا این برایش خوب است. کلی و هانا هم شب تا صبح را پس از مصرف موارد با یک دیگر صحبت می‌کنند.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت ششم و هفتم

کلی در این قسمت قطعه عکس دیگری را که پشتش نوشته شده “کلاب‌هاوس” دریافت می‌کند و سپس به جشن تولد الکس می‌رود. جشن غمگین الکس همینطور ادامه دارد تا اینکه تایلر به مهمانی و می‌آید و زک و جسیکا او را راه نمی‌دهند. اینجاست که بین کلی، زک، الکس و جسیکا گفتگویی صورت می‌گیرد. کلی از تایلر دفاع کرده و می‌گوید او حداقل داشته به قضیه کمک می‌کرده است و کار بد هر یک را به آنها یادآور می‌شود و اینجاست که الکس به خوبی جواب کلی را می‌دهد و او را ساکت می‌کند. [حداقل ما با او مواد مصرف نکردیم، تو چه فرقی با ما داری؟] کلی در نهایت هنوز هم اعتقاد دارد که هانا همه حرف‌ها را به درستی نقل کرده است و در پایان این قسمت همه نوارها را در اینترنت آپلود و پخش می‌کند.

به پایان نقد قسمت ششم و هفتم ۱۳ Reasons Why فصل دوم رسیدیم. نقد اپیزودیک این سریال به سرعت در سایت منتشر خواهد شد و می‌توانید پس از تماشا قسمت مربوطه، تحلیل آن را هم در سایت مطالعه کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *