مجموعه زندگی

تحلیل قسمت چهارم و پنجم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

با نقد و بررسی اپیزودیک فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» در سایت مجموعه زندگی همراه باشید. نقد و بررسی فصل اول ناتمام ماند اما پس از اتمام نقد فصل دوم، سایر قسمت‌های باقی مانده نیز تکمیل خواهد شد.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» یا همان ۱۳ Reasons Why جمعه توسط نت‌فلیکس منتشر شد. طبق سنت همیشگی این شبکه اینترنتی تمامی قسمت‌ها باهم در یک زمان منتشر می‌شوند. ۱۳ قسمت و داستان دیگر برای ما پس از فصل اول باقی مانده و درست یک روز بعد از انتشار قصد داریم به سرعت به سراغ آن برویم. تمامی قسمت‌ها به صورت تکی تحلیل می‌شوند و سپس نقدی کامل بر این فصل منتشر خواهد شد. همچنین درصورتی که سریال را مشاهده نکرده‌اید، از لینک دانلود سریال «به این ۱۳ دلیل» می‌توانید آن را دانلود و تماشا کنید.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت چهارم و پنجم

تحلیل قسمت چهارم و پنجم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

به قسمت چهارم می‌رسیم. در ادامه پیدا شدن جاستین، متوجه می‌شویم که به هروئین معتاد شده و حسابی وضع خرابی دارد. کلی به او پناه داده و پیش او به صورت مخفی زندگی می‌کند. کلی از تونی می‌خواهد که روزها از او مراقبت کند. در قسمت قبل شاهد خشم و عصانیت تونی بودیم و مشخص شد که مشکلاتی نیز دارد که به دلیل اینکه نقد دو قسمت با هم منتشر شده است، در قسمت قبل به صورت کامل این نکته مطرح می‌شود. کلی و برادرانش به خاطر یک دعوا و شکایت آن در آزادی مشروط به سر می‌برند و باید مراقب رفتارهای خود باشند وگرنه دستگیر می‌شوند و می‌گوید این دومین جرمم بود (!). جسیکا نیز به همراه خانواده تهدید را به مشاور مدرسه یعنی کوین پورتر نشان می‌دهد. اما از همه مهم‌تر به دادگاه و شهادت مارکوس کول می‌رسیم. این قسمت به دلیل دو غافلگیری بسیار جالب از سه قسمت قبل هیجان‌انگیزتر است. مارکوس هنگام آماده شدن برای دادگاه جمله‌ای از سوی پدرش می‌شنود که شاید در شهادتش تاثیر داشته است. پدرش در آخرین گفتگو به او می‌گوید که اول به فکر خودش باش! مارکوس کاملا بر زیر حرف‌های [نوار] هانا می‌زند و می‌گوید به خاطر ولنتاین یک دلاری، با هانا قرار گذاشته و این هانا بوده که او را قبول نکرده است. مارکوس می‌گوید که هانا به دنبال این بوده که کس دیگری برسد و تنها می‌خواسته از طریق مارکوس به آن نزدیک شود. نکته جالب این است که در روایت داستان از سوی مارکوس، متوجه می‌شویم که اصلا هانا در لیست مارکوس نبوده و به خاطر یک شرط بندی با برایس با هانا قرار گذاشته است و به همین خاطر هم بوده که به همراه چهار نفر دیگر از جمله زک به آن قرار رفته است. اینجاست که متوجه می‌شویم، فصل دوم صرفا یک سریال ادامه‌دار تجاری نیست، بلکه از قبل برای سکانس‌های آن برنامه‌ریزی شده است. از این دست اتفاقات که در فصل اول نمایش داده شده‌اند و به سرانجامی نرسیدند در این فصل زیاد است. همچنین در قسمت پنجم اگر اشتباه نکرده باشم، می‌بینیم که آقای پورتر از روی تقویم زمان‌بندی قرارهای مشاوره خود برگه‌ای که متعلق به سه شنبه ۱۰ اکتبر است را از تقویم در می‌آورد و در قسمت دوم فصل دوم، می‌بینیم که ناظر مربوط به دادگاه متوجه می‌شود، برگه آخر قرار آقای پورتر با هانا بوده که در لیست تقویم نیست.

تحلیل قسمت چهارم و پنجم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

کلی هم قطعه عکس دیگری را در کمد خود می‌بیند که تصویری از برایس است و زک هم تهدیدی را دریافت می‌کند. این تهدیدها به زودی مشخص خواهد شد که از سمت کیست اما دوستی تایلر با سایروس در این قسمت می‌تواند باعث کمی به سایروس شک کنیم. البته خود تایلر هم در قسمت اول تهدید دریافت کرده بود اما این دو با یک دیگر شوخی با مارکوس می‌کنند و پشت ماشینش می‌نویسند «منافق». مارکوس هم مانند جسیکا این موضوع را با آقای پورتر و در اصل با مدرسه در میان می‌گذراند. در این قسمت می‌بینیم که اندی بیکر (پدر هانا) دوباره بازگشته و نظریه قسمت قبل را تایید می‌کند. در نقد قسمت دوم و سوم عنوان شد که به احتمال زیاد از هم جدا شده‌اند و اینطور هم شده است. او اکنون دوباره ازدواج کرده و یک دختر بچه هم دارد. این موضوع به‌کل شخصیت‌پردازی بسیار خوب آن را در فصل اول خراب کرد. در فصل اول او پدری مطمئن اما شاید کمی محافظه‌کار اما عاشق خانواده و دخترش بود اما الان کاملا عوض شده است. اما در این دو قسمت دوباره خود را نشان داده و قصد دارد اولیوا را در دادگاه همراهی کند. پیش آنکه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سریال برسیم، بگذارید قضیه دادگاه را در پاراگراف بعد تمام کنیم.

تحلیل قسمت چهارم و پنجم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

مارکوس در دادگاه گفت که هانا بوده که او را بازی داده و قصد داشته به کس دیگری برسد. مارکوس نام برایس واکر را به زبان می‌آورد و می‌گوید، هانا به دنبال او بوده است. نه‌تنها ما بلکه خود مارکوس هم می‌دانه که دروغ گفته است. در چندسکانس بعد پیش برایس رفته و به او می‌گوید: آینده‌نگری کرده است. حال نقشه این است هانا پیش برایس رفته و او برایس او را رد می‌کند. اولین شهادتی که به صورت کامل دروغ بودنش در همان قسمت تایید شد، شهادت مارکوس بود. اما نکته‌ای که را هانا در پایان قسمت یادآور می‌شود که به‌کل باعث می‌شود به قصه شک کنیم و سخت به دنبال حقیقت باشیم. درست یعنی همان بازگشت به ریشه‌ها و پیدا کردن انرژی و هیجانی دوباره همانند فصل اول. هانا که کلا حضورش در سریال کنار کلی قابل بحث است و بعد از پایان نقد همه قسمت‌ها، در مقاله کامل کل فصل، به آن پرداخته می‌شود، اما جلمه‌ای را می‌گوید که سایر قسمت‎ها را برای ما هیجان‌انگیز تر می‌کند. هانا می‌گوید: من داستان رو همونطور که می‌خواستم شنیده‌ بشه گفتم ولی همیشه به روی دیگه در هر داستانی وجود داره. این جمله به همراه نام بردن از برایس در دادگاه دو غافلگیری این قسمت بود که باعث شد به نسبت سایر قسمت‌ها متمایز باشد.

تحلیل قسمت چهارم و پنجم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

 در ابتدای قسمت پنجم می‌بینیم که تایلر و سایروس رسما یک تیم شده‌اند و همانند بچه‌‌های دبستانی برای خودشان نیز لباس مخصوص درست کرده‌اند. در ادامه تهدیدها آقای پورتر هم تهدید دریافت می‌کند. این قسمت بیش از هر قسمتی مربوط به دادگاه است. در این قسمت رایان شیور، کسی که به هانا نوشتن شعر را یاد داد و سپس یکی از آنها را بدون اجازه منتشر کرد، در دادگاه حاضر شده و خیلی صادقانه‌تر شهادت می‌دهد. با اینکه تشخیص راست و دروغ بودن حرف‌ها و داستان‌ها با آن حرف هانا در قسمت قبل، سخت شده اما رایان به‌گونه انگار هیچ‌چیزی برای از دست دادن نداشته و یا اصلا ترسی ندارد، به دادگاه قدم می‌گذارد و از نیازهای اساسی هانا برای حضار می‌گوید. او متذکر می‌شود که هانا احتیاج به دوست و نیاز به ارتباط داشت. رایان می‌گوید او بعد از همه آن ماجراها به جاستین پیام می‌داده و شعر های خود را خطاب به او می‌نویسد. لحن صحبت کردن آن باعث می‌شود که حرف‌های او را بیشتر سایر شهادت‌ها باور کنیم. او حتی نیت بدی هم نداشته از انتشار آن شعر بلکه می‌خواسته به او کمک کند. رایان ادامه می‌دهد که هانا خودش را قبول نداشته اما استعداد انجام نوشتن شعر را داشت و من می‌خواستم به او نشان دهم که من و احتمالا بقیه به نوشته‌هایش علاقه پیدا خواهند کرد، پس شعر از او دزدیدم.

به پایان نقد قسمت چهارم و پنجم ۱۳ Reasons Why (به این ۱۳ دلیل) فصل دوم رسیدیم. نقد اپیزودیک این سریال به سرعت در سایت منتشر خواهد شد و می‌توانید پس از تماشا قسمت مربوطه، تحلیل آن را هم در سایت مطالعه کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *