مجموعه زندگی

تحلیل قسمت دوم و سوم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

با نقد و بررسی اپیزودیک فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» در سایت مجموعه زندگی همراه باشید. نقد و بررسی فصل اول ناتمام ماند اما پس از اتمام نقد فصل دوم، سایر قسمت‌های باقی مانده نیز تکمیل خواهد شد.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» یا همان ۱۳ Reasons Why جمعه توسط نت‌فلیکس منتشر شد. طبق سنت همیشگی این شبکه اینترنتی تمامی قسمت‌ها باهم در یک زمان منتشر می‌شوند. ۱۳ قسمت و داستان دیگر برای ما پس از فصل اول باقی مانده و درست یک روز بعد از انتشار قصد داریم به سرعت به سراغ آن برویم. تمامی قسمت‌ها به صورت تکی تحلیل می‌شوند و سپس نقدی کامل بر این فصل منتشر خواهد شد. همچنین درصورتی که سریال را مشاهده نکرده‌اید، از لینک دانلود سریال «به این ۱۳ دلیل» می‌توانید آن را دانلود و تماشا کنید.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دوم و سوم

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل»

قسمت دوم سریال از جایی شروع می‌شود که کلی با همان خیال تقریبا واقعی هانا روبرو می‌شود. آنها در اتاق با یک دیگر صحبت کرده و تبادل نظر می‌کنند. یکی از قسمت‌های هیجان‌انگیز فصل اول زمان‌هایی بود که کلی و هانا با یک دیگر تنها شده و صحبت می‌کردند و در بیشتر سکانس‌ها به دنبال آن بودم که شاهد گفتگوی کوتاه اما تاثیرگذار آنها باشم. در فصل دوم این حرکت هیجان‌انگیز دیگر معنایی ندارد و به‌معنای واقعی هانا در فضای خانه و پیش‌ کلی ول می‌چرخد و آن ارزش گفتگوی خاص آنها در فصل اول را ندارد و خیلی سطحی دنبال می‌شود. البته باز هم می‌گویم که برای نظر قطعی دادن زود است و شاید همین شخصیت خیالی تاثیر بسیار مهمی در روند سریال داشته باشد. با این حال در قسمت‌های ابتدایی چندان رضایت‌بخش نیست. در ادامه جسیکا به دوست‌دختر برایس یعنی کول شک می‌کند که شاید او آن را تهدید کرده است. اما اینطور به نظر نمی‌رسد. در ابتدای قسمت اول زمانی که تایلر برای دادگاه آماده می‌شد، او هم در اتاق مخصوص عکاسی خود پیامی تهدید آمیز دریافت کرده بود. و این اتفاق درست برای کسانی رخ می‌دهد که می‌‌خواهند در دادگاه شهادت دهند. در پایان این قسمت هم باز می‌بینیم که این اتفاق برای الکس هم پیش می‌آید و آن نامه‌ای تهدید آمیز از طرف یک ناشناس دریافت می‌کند. هویت آن معلوم نیست و حتی در قسمت سوم هم معلوم نمی‌شود. یکی از حدس‌های کمی عجیب اما مرتبط نوع پیام تهدید آمیز الکس است. در قسمت اول دیدیم که اولیویا بیکر (مادر هانا) در حال شلیک به هدف در یک باشگاه تیراندازی است و یک صفحه هدف را برای بررسی به جلو آورد. چیزی که هم که برای الکس فرستاده شده بود، درست همان صفحه هدف شلیک بود که در قسمت قبل مادر هانا به آن شلیک کرده بود، با این تفاوت که در صفحه ارسالی برای الکس، تیرها کاملا به ناحیه سر اصابت کرده بودند. به هر حال از آنجایی که همگام با تماشا، این محتوا نگارش می‌شود، ایده‌پردازی و پیش‌بینی برای ادامه آن جذاب است.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل»

پیش از آنکه به سوژه اصلی که شهادت‌های کورتنی در دادگاه است بپردازیم، لازم است کمی با شخصیت‌های جدید آشنا شویم. در عکسی که در قسمت قبل دست کلی دیده بودیم و دو نفر دیده می‌شدند که تایلر آنها را تامی شوستر و اریکا چالز معرفی می‌کند. خود تایلر هم در کلاس جدید با شخصی به نام سایروس آشنا می‌شود که او هم دوستانی دارد که در قسمت بعدی بیشتر به آنها پرداخته می‌شود. مادر هانا هم علاوه بر وکیلش در دادگاه با شخصی به نام جکی ارتباط برقرار کرده است که یک بنیاد حمایتی را داشته و سعی می‌کند از لحاظ رسانه‌ای به مادر هانا کمک کند. جکی در خانه اولیویا سکونت دارد و همه‌چیز نشان از این است که گویا مادر و پدر هانا از هم جدا شده‌اند! باز هم همانند بسیاری از قسمت‌های سریال، این موضوع هم سرنوشت مشخصی نداشته و باز معلوم نیست که چه اتفاقی رخ داده است. در این اتفاقات نامعلوم تونی هم از افسر آزادی مشروط خود می‌خواهد فرمی را امضا کند! و او به تونی می‌گوید ۶ جلسه باقی مانده آیا تو این مدت عصابانیتت کنترل شده؟ باز هم باید منتظر بود.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل»

و اما کلی، نقش اصلی سریال «به این ۱۳ دلیل» با اسکای به مشکل خورده است. او اسکای را دوست داشته اما به او می‌گوید که نمی‌تواند هانا بیکر را فراموش کند و این باعث می‌شود اسکای از خانه کلی رفته و در نهایت به دلیل بیماری (!) کارش به بیمارستان کشیده می‌شود و ادامه آن در قسمت سوم معلوم می‌شود. یکی از تفاوت‌ها هم فصل قبل با فصل دوم در این است. در یک قسمت ما منتظر بودیم ببینیم که چرا تونی می‌گوید، کلی هانا را کشته است؟ و حال در این قسمت باید منتظر باشیم ببینم حال اسکای چطور است!!! همه این ریزکاری‌های سریال را کنار بگذاریم، به سراغ سوژه اصلی یعنی دادگاه کورتنی می‌رسیم. کورتنی هم در ابتدا با گفته‌هایش تصور می‌کنیم که دارد دروغ می‌گوید. او گفته هانا خانواده‌اش را در مورد صداهایی در اطراف اتاق آگاه کرده اما آنها بی‌تفاوت بوده‌اند و اهمیت نداده‌اند و هانا از کورتنی خواسته که او بیاید و به این مسئله پی ببرند. ما به عنوان بیننده، چون از دید هانا تمامی داستان را در فصل گذشته دیده‌ایم، این حرف‌ها را دروغ تلقی کرده و هر جا که به نفع هانا باشد، آنها را راست می‌دانیم. احتمالا همینطور هم هست، زیرا در ادامه کورتنی خودش را متهم کرده و می‌گوید سعی داشته از هانا سو استفاده بکند. دادگاه به این سمت کشیده می‌شود که چرا تنها یک عکس از بوسه نیست؟ بلکه تایلر در حالت‌های مختلف بوسه‌های مختلفی را ثبت کرده است. کورتنی داستانی را تعریف می‌کند که در فصل اول وجود نداشت و دقیقا حقیقت معلوم نیست، فقط همانند افراد حاضر در دادگاه ماهم بیننده و شنونده این گفته‌ها هستیم. کورتنی می‌گوید که آن عکس پخش شده، اولین بوسه او بوده و پس از آن هانا خواسته که دیگر بس کرده و بازی را ادامه دهند و اینجا قصه فصل اول کات خورده و چیز دیگری به بعنوان حقیقت مطرح می‌شود. کورتنی اولین بوسه‌اش بود و فکر می‌کند که اشتباهی از سمت او رخ داده و هانا برای اینکه این دیدگاه را از ذهن کورتنی پاک کند، بوسه‌اش را جواب می‌دهد و این دلیل سایر عکس‌های تایلر است. او می‌گوید، هانا بوسه‌اش را جواب داده تا مهربانی‌اش را ثابت کند و همچنین اشاره دارد به این نکته که او آن شب با من دوست بود. در اینجا باز هم تناقضی بین فصل اول و دوم وجود دارد. در واقع در هر فصل یک رویداد از دو دیگاه مختلف به صورت متفاوت روایت شد که باز هم کار تصمیم‌گیری را سخت می‌کند.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل»

در قسمت سوم، کلی هم خیلی شدیدتر تهدید می‌شود. کسی با ماشین سعی دارد او که سوار بر دوچرخه بوده از جاده به بیرون پرت کند، اما کلی جان سالم به در می‌برد. با اینکه در قسمت‌های قبل تنها کسانی که می‌خواستند شهادت دهند تهدید می‌شدند اما کلی که در لیست نبود هم این اتفاق برایش رخ داد. در پایان این اپیزود مارکوس هم به شکلی دیگر تهدید می‌شود. پس در این سه قسمت‌ تهدید هایی را دیدیم که همچنان معلوم نیست از طرف چه کسی است. سوژه اصلی در این قسمت جسیکا است که در دادگاه حاضر شده و کاملا از هانا دفاع می‌کند. درست برعکس رفتاری که در فصل گذشته از او دیده بودیم. جسیکا عنوان می‌کند که قطع ارتباطش با هانا به خاطر حسادت او نبوده است. جسیکا یکبار دیگر روابط سه نفره خود را تعریف کرده و باز هم شاهد نماهای تازه از گذشته هستیم. در ادامه جسیکا قضیه تجاوز را تایید کرده ولی نمی‌گوید که کار چه‌کسی است. اینجاست که هدف سریال یا بهتر از بگوییم هدف این قسمت و حداقل ‌یکی‌دو قسمت آینده عوض می‌شود. حال کلی و تونی به دنبال جاستین هستند، زیرا او تنها کسی است که آن اتفاق را به‌خوبی به یاد داشته و می‌تواند شهادت دهد. جاستین که وضع خانوادگی درست‌حسابی نداشت با پول‌های دوست‌پسر مادرش فرار کرده و رسما یک بی‌خانمان معتاد بی‌پول شده است! تلاش‌ها نتیجه می‌دهد و کلی و تونی به جاستین می‌رسند و او مخفیانه در خانه کلی زندگی می‌کند.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل»

یکی از دلایلی که نقد اپیزودیک فصل اول ناتمام ماند، تنبلی من برای نگارش محتوا در مورد قسمت‌های پرمحتوا آن بود. فصل اول «به این ۱۳ دلیل» زمان اضافه نداشت و در ۵۰ دقیقه مدام به ما اطلاعات می‌داد و مجبور بودم پشت سر هم آنها برای بررسی یادداشت کنم اما متاسفانه در فصل دوم قسمت‌ها خیلی عادی بوده و محتوای زیادی برای ارایه ندارند و این باعث شد که قسمت سوم را به دنبال قسمت دوم در یک پست منتشر کنیم. هنوز قسمت چهارم را مشاهده نکرده‌ام اما اگر قسمت‌های بعدی هم به همین شکل کم‌محتوا باشند، احتمال دارد قسمت‌های بعدی هم همانند این پست به صورت ۲ قسمتی مورد بررسی قرار گیرد.

به پایان نقد قسمت دوم و سوم ۱۳ Reasons Why فصل دوم رسیدیم. نقد اپیزودیک این سریال به سرعت در سایت منتشر خواهد شد و می‌توانید پس از تماشا قسمت مربوطه، تحلیل آن را هم در سایت مطالعه کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *