مجموعه زندگی

تحلیل قسمت دوازدهم و سیزدهم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

با نقد و بررسی اپیزودیک فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» در سایت مجموعه زندگی همراه باشید. نقد و بررسی فصل اول ناتمام ماند اما پس از اتمام نقد فصل دوم، سایر قسمت‌های باقی مانده نیز تکمیل خواهد شد.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» یا همان ۱۳ Reasons Why جمعه توسط نت‌فلیکس منتشر شد. طبق سنت همیشگی این شبکه اینترنتی تمامی قسمت‌ها باهم در یک زمان منتشر می‌شوند. ۱۳ قسمت و داستان دیگر برای ما پس از فصل اول باقی مانده و درست یک روز بعد از انتشار قصد داریم به سرعت به سراغ آن برویم. تمامی قسمت‌ها به صورت تکی تحلیل می‌شوند و سپس نقدی کامل بر این فصل منتشر خواهد شد. همچنین درصورتی که سریال را مشاهده نکرده‌اید، از لینک دانلود سریال «به این ۱۳ دلیل» می‌توانید آن را دانلود و تماشا کنید.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دوازدهم و سیزدهم

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دوازدهم و سیزدهم

به قسمت یکی مانده به آخر فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» می‌رسیم. در این قسمت شاهد آخرین دادگاه بوده و پس آن نتیجه توسط هیئت منصفه اعلام خواهد شد. این قسمت با اینکه مروبط به شهادت جاستین فولی و در نهایت رای نهایی دادگاه است اما مسئله مهمتر در آن دستگیری برایس به جرم تجاوز جنسی است. همانند روند قبل ابتدا مسائل جانبی این قسمت را بررسی و سپس به سراغ دو سوژه اصلی آن می‌پردازیم. آن دانش‌آموزی که در قسمت قبل در دعوا تنها کلی را نگه داشته بود و آن را کتک نمیزند، اسکاتی نام داشته و از اینکه در تیم برایس است و به آن لقب متجاوز داده‌اند ناراضی بوده و دیگر نمی‌خواهد از برایس حمایت کند. از همین رو قراری با مانتی کسی که در فصل اول الکس را حسابی کتک زده و یکی از دوستان نزدیک برایس است. اسکاتی و مانتی در یک قرارگاه دیگر ملاقات کرده، با این تفاوت که کلی، تونی، زنک و الکس هم آنجا هستند. در این بین متوجه می‌شویم که این مانتی بوده که برای کسانی که می‌خواستند در دادگاه شهادت دهند، تهدید ارسال می‌کرده است. همگی مانتی را احاطه کرده و فکر می‌کنند که او است که عکس‌ها را دزدیده و از او می‌خواهند که ان ها را بیاورد. او با الکس به یک مکان دیگر رفته و می‌گوید که خبری از عکس‌ها نداشته و تنها قصد داشته که از آن محیط به این وسیله خارج شود.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دوازدهم و سیزدهم

دادگاه جاستین خیلی چالشی نداشته و در آن تنها به این مسائل پرداخته می‌شود که شاید تو دروغ گفتی و در اصل جسیکا به تو خیانت کرده و تو برای انتقام از برایس می‌خواهی بگویی که او به دوست‌دخترت تجاوز کرده است. در نهایت دادگاه جاستین هم تمام می‌شود و آخرین حرف موکل‌ها برای هیئت منصفه باقی می‌ماند. وکیلی که از طرف خانواده بیکر در دادکاه حاضر شده و قصد دارد مدرسه را متهم کرده و بگوید که هانا مشکل داشته و دو بار این مورد را در مدرسه عنوان کرده است اما مدرسه بوده که به خواسته آن بی‌توجهی کرده است. ابتدا او نام‌های را برای کلاس نوشته و در نهایت توسط معلم‌ش نادیده گرفته می‌شود و در مورد دوم پس از مورد تجاوز قرار گرفتن از مشاور مدرسه آقای پورتر تقاضای کمک می‌کند و باز هم بی‌نتیجه آنجا را ترک میکند. وکیل مدرسه هم با دفاع از آن، می‌گوید مدرسه که نمیتواند تا خانه با بچه‌ها باشد و از این حرفا و یک جمله به‌حق میگوید. او میگوید پس کی قرار است والدین بچه‌ها را مسئول بدانیم؟ در ادامه این قسمت نتیجه رای هیئت منصفه نیز اعلام شده و دادگاه شکایت خانواده بیکر را منبی بر مقصر بودن مدرسه و آن ناحیه آموزشی را رد می‌کند.

یکی دیگر از سوژه‌های مهم مربوط به قضیه تجاوز برایس است. کلی که قصد داشت در همان دادگاه از طریق کلویی این قضیه را مطرح کند، موفق نشد و حال از جسیکا می‌‌خواهد که این کار را انجام دهد. جسیکا به همراه جاستین به پیش پلیس رفته و گزارش یک تجاوز را می‌دهند. جاستین با اینکه می‌دانست می‌تواند این اعتراف برایش خطرناک باشد اما اینکار را کرد. در پایان بعد از دادگاه که برایس خوشحال از آن بیرون می‌رفت، پلیس برایس را به جرم تجاوز جنسی و همچنین جاستین را به جرم همکاری در تجاوز جنسی بازداشت کرد. نکته دیگر این قسمت به یک موضوع شعاری در سریال اشاره دارد. از آنجایی که در سال ۲۰۱۷ یکی از مسائل مهم روز جهان مربوط به زنان و اتهامات اخیر پیرامون تجاوز و رفتارهای نامناسب از سوی مردان بود، سریال هم به یک شکل بد این موضوع را در خود قرار داد. سریال «به این ۱۳ دلیل» فصل دوم، سعی کرد با توجه به موضوعی که دارد، موضوع روز جهان را هم در خود جای داده و از آن استفاده کند. در ادامه در قسمت پایانی بیشتر این مورد پیگیری می‌شود اما در پایان دادگاه، اولیویا بیکر به خبرنگاران گفت که هیچ زنی را نمی‌شناسد که مورد تجاوز جنسی و یا بدتر آن قرار نگرفته باشد!

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دوازدهم و سیزدهم

قسمت سیزدهم و پایانی سریال با یک وقفه یک‌ماهه آغاز می‌شود و در آن شاهد دادگاه نهایی برایس در مورد پرونده تجاوز هستیم. برایس خود را پشیمان جلوه داده و سعی می‌کند بگوید که اشتباه کرده و قصد دارد همه‌چیز را دوباره به حالت اول برگرداند. جسیکا نیز در صحنه حاضر شده و می‌گوید که برایس در نهایت آزاد می‌شود و این من هستم (زن) که همیشه یک ترس و استرس را با خود به همراه دارم و همچنین از این به بعد باید در مورد هر پسری بدترین فکرها را بکنم. این مسئله شعار نیست و با آن گفته مادر هانا در قسمت قبل فرق می‌کند. سریال باید در مورد داستان و شخصیت‌های خود اظهار نظر کند نه بیاید از یک موضوع داغ روز، استفاده کرده و سعی کند خود را در جهت حمایت آن قرار دهد. این مورد یکی از بدترین قسمت‌های این فصل بود که ضربه بزرگی به کیفیت آن وارد کرد. در بین حرف‌های جسیکا، بسیار زیبا، هانا را می‌بینیم که در همان محیط دارد قضیه تجاوز به خودش را مطرح می‌کند. باز می‌گویم در مورد خود سریال و شخصیت اصلی آن بسیار هم تصویر خوبی دارد اما اینکه پس از آن هرچه شخصیت مونث در سریال وجود دارد را ردیف کرده و در مورد چیزی که در سریال وجود ندارد، صحبت کنند، واقعا بسیار غیر‌حرفه‌ای است. قاضی هم با توجه به شرایط برای جرم‌ اولی‌ها برایس را تنها به ۳ ماه مجازات تعلیقی محکوم می‌کند که پس از چندساعت با قید وثیقه آزاد می‌شود. اما این جاستین است که به دلیل اینکه پدر و مادرش نیستند و کسی هم از آنها خبر ندارد نمی‌تواند بدون سرپرست از زندان مخصوص نوجوانان آزاد شود.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دوازدهم و سیزدهم

در ادامه این قسمت یک ساعت و ده‌ دقیقه‌ای شاهد مراسم یادبود هانا در یک کلیسا هستیم. سکانس مربوط به کلی در کلسیا یکی از برجسته‌ترین قسمت‌های فصل دوم «به این ۱۳ دلیل» است. کلی از قسمت اول هانا را در کنار خود می‌دید اما امروز روز خداحافظی با هانا است. زمانی که کلی از هانا سخن می‌گوید، او وارد سالن شده در انتها می‌نشیند. کلی دیگر تنها او را نگه کرده و درنظرش سالن خالی می‌شود. کلی با ذکر یک جمله از اسکای که در اوج بیماری از کلی خداحافظی کرد، با هانا وداع می‌کند. “می‌تونم دوستت داشته باشم ولی با این وحود ازت دل بکنم” هانا من دوستت دارم و ازت دل می‌کنم. دلم برات تنگ میشه. هانا بلند می‌شود و با رضایت سالن را ترک کرده و با باز کردن در، در روشنایی محو می‌شود. خداحافظی کلی با هانا در این فصل تصویری زیبا و تاثیرگذار را برای ما رقم زد. در ادامه همگی دور هم جمع شده و کلی موضوع مهمی را با جاستین مطرح می‌کند. از آنجایی که جاستین به سن قانونی نرسیده و سرپرستی هم ندارد که بتواند از زندان خارج شود، خانواده جنسن تصمیم می‌گیرند که او را به فرزندی بپذیرند. در همین بین یکی از اتفاقات مهم برای فصل بعد اتفاق می‌افتد. متاسفانه سریال قصد تمام شدن ندارد و با اینکه فصل دوم خیلی هم بد نبود، اما سازندگان برای فصل سوم مقدمه‌چینی می‌کنند. دوست‌پسر مادر جاستین پشت پنجره کافه در حال تماشا جاستین است و گویا می‌خواهد از او به‌خاطر دوبار دزدیدن پول انتقام بگیرد. این مورد را باید در فصل بعد شاهد باشیم.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دوازدهم و سیزدهم

در دورهمی کافه اولیویا، مادر هانا، از یک لیست دیگر سخن گفته و آن را به کلی می‌دهد. لیستی که برای سازندگان حریص این مجموعه می‌تواند حجم یک اسپین‌آف باشد. لیست هانا با عنوان Reasons Why Not یا همان دلایل عدم انجام یا دلایل اینکه چرا [خودکشی] نه. در این لیست ۱۱ موردی هانا اسامی و آروزهایی را برای خود نوشته که شاید دلیلی بر عدم انجام خودکشی باشد اما به بیان مادرش، ۲ دلیل کم آورد و دلایل انجام بیشتر بود. در لیست نام پدر و مادر، نیویورک که دوست داشت در آنجا باشد، کلی، کلاه ایمنی که خود کلی بود، آرزوی نویسندگی و ۳ شاید نوشته شده بود. شاید بتوانم تغییری در کسی ایجاد کنم، شاید بچه داشته باشم و شاید بتوانم آدم بهتری باشم.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دوازدهم و سیزدهم

در بخش دیگری از داستان، مانتی که تهدیدها را ارسال می‌کرد، از طریق عکسی که تایلر در فیس‌بوک خودش آپلود کرده بود، متوجه می‌شود که کار خراب کردن زمین و ویدیو اخاذی از مارکوس، کار تایلر بوده و به همراه دو نفر از اعضای تیم بلایی سر تایلر می‌آورد که نوشتن در مورد آن هم سخت است چه برسد که دیدن. این اتفاق باعث می‌شود، آخرین ایونت این فصل که مراسم رقص بود، ابتدای فصل دیگری باشد. تایلر دیگر از کوره در رفته و به سیم آخر زده است. تفنگ به دست و مسلح آماده حمله به مراسم است. پیش از پرداختن به این موضوع همانند روایت داستان در این قسمت، نوبت به جسیکا می‌رسد. او گویا می‌خواهد با الکس وارد یک رابطه شود و جاستین از دیدن آن ناراحت می‌شود و در چند سکانس بعد، جاستین و جسیکا را دوباره با هم می‌بینیم که با یک‌دیگر در حال ارتباط بدنی هستند. از این رو می‌توان این مورد را هم دومین بخش ناتمام در فصل دوم مطرح کرد. مورد سوم درست پس همین سکانس اتفاق می‌افتد. کلویی از دست‌شویی بیرون آمده و به جسیکا می‌گوید که حامله‌ است و دیگر خبری از آن نمی‌شود، این هم مورد سوم که نیاز به پرداخت بیشتری در قسمت‌های آینده دارد. پیش این موارد نیز در تصاویری نشان داده می‌شود که آن عکس‌های گم شده در دستان نینا (دوست جدید جسیکا) بوده و او در حال آتش زدن آنهاست!

در این مراسم وقتی همه‌چیز خوب و آرام پیش می‌رود و کلی دیگر با هانا خداحافظی کرده، ناگهان آن موزیک غم‌انگیز که در فصل اول کلی و هانا با آن رقصیده بودند در سالن پخش می‌شود. کلی غمگین به وسط سالن رفته و کم‌کم سایر دوستانش که از این موضوع باخبرند به کنار او آماده و با او هم‌دردی می‌کنند. این سکانس به همراه قسمت خداحافظی با هانا، از دردناک‌ترین سکانس‌های فصل دوم بود. به تایلر برگردیم. تایلر باز بی‌دلیل که از نقص فیلم‌نامه می‌آید، آمدن خود را اطلاع می‌دهد و دلیلش هم معلوم نیست، اگر قصد داشت حتما کار خود را تمام کند، نیازی به اینکار نبود. اما با این حال کلی به موقع به جلوی تایلر آمده و با او صحبت می‌کند. این روند گفتگو در نهایت منجر به این می‌شود که کلی عواقب کار را گفته و حال می‌گوید هر کار را که فکر می‌کنی انجام بده. همزمان با آرام شدن تایلر، تونی از را رسیده و فورا تایلر را از محیط خارج می‌کند. و پلیس‌هایی که در حال نزدیک شدن هستند، کلی را با یک اسلحه در دست، تنها می‌گذراند. این پایان که یک دنباله می‌طلبد اصلا شایسته این سریال نبود و پایان خوش فصل قبل را به‌نوعی خراب کرد.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دوازدهم و سیزدهم

چرا باید منتظر فصل سوم سریال باشیم؟

در اواسط نقدهای فصل دوم، عنوان کردم که مواردی در این فصل مطرح شده‌اند که نشان از این است که از قبل برای ساخت آن برنامه‌ریزی شده است. مواردی مانند، عدم تایید مرگ الکس، کندن صفحه تقویم مربوط به ملاقات هانا با آقای پورتر، دروغ گفتن هانا در مورد زک. جدا از این موارد، دلایلی مانند اینکه چرا هانا به تونی اعتماد داشته نیز بی‌جواب در فصل اول ماندند و در فصل دوم شاهد آنها بودیم. فصل اول پایان بسیار جذاب و مناسبی داشت و همه دلایل به‌خوبی در قالب یک اپیزود مطرح می‌شدند. تقریبا همه‌چیز فصل اول خوب بود اما اصلا فصل دوم مانند فصل قبل کامل نبود. ابتدا اینکه سریال نسبت به فصل قبل کم‌محتواتر شده بود. یعنی در قسمت‌های فصل اول شاهد اطلاعات بیشتری در مورد همان دلیل اتفاقات پیرامونش بودیم اما در فصل دوم خیلی از بخش‌های سریال مربوط به روزمرگی شخصیت‌ها بود. همچنین پایان بسیار بدی نیز داشت. پایان فصل دوم نه‌تنها هیجان‌انگیز بلکه فقط مقدمه‌ای بر فصل سوم بود. در ادامه مواردی را که باید در فصل بعد شاهد آن باشیم، را بررسی می‌کنیم.

عکس‌های کلاب‌هاوس دست نینا چکار می‌کرد؟ پاسخ این سوال و دلایل آتش زدن آنها در این فصل پاسخ داده نشد.

دوست‌پسر مادر جاستین آیا به‌دنبال انتقام است؟ در دورهمی‌ای که بعد از مراسم یادبود هانا در کافه انجام شد، از پشت شیشه دوست‌پسر مادر جاستین را دیدم که به جاستین و کلی نگاه می‌کرد. جاستین دوبار پول‌های او را دزدیده و دلیل کافی برای انتقام گرفتن نیز دارد.

جسیکا آخر با الکس است یا جاستین؟ وضعیت رابطه جسیکا نیز در این فصل معلوم نشد و مشخص نیست که کدام را برای برقراری یک رابطه انتخاب خواهد کرد. هر دو به جسیکا وابسته بوده و او را دوست دارند و این هم یک مورد شاید کم‌اهمیت اما بی‌پاسخ در فصل دوم است.

چرا کلویی با ناراحتی از حامله بودنش سخن گفت؟ طوری که کلویی به جسیکا این خبر را داد، مشخص است که علاقه‌ای به آن نداشته و احتمالا می‌تواند دوباره قضیه تجاوز برایس را باز کند و شاید در فصل بعد شاهد شکایت دیگری علیه او باشیم.

تایلر و تونی کجا رفتن 🙂 ؟ تونی قصد داشت که فقط تایلر را از آن محیط دور کند اما در اصل منظور این است که بعد چه بر سر تایلر می‌آید. وضعیت او نیز نامشخص باقی ماند.

کلی با آن اسلحه مقابل پلیس چه می‌کند؟ با این پایان سازندگان قصد داشتند کمی هیجان به داستان دهند اما واقعا اینجور هیجان دادن اصلا مناسب این سریال و موضوع آن نیست و باید دید که در ادامه کلی چکار می‌کند.

بقیه افراد حاضر در لیست وضعیت بحرانی چه‌کسانی هستند؟  این اپیزود ۱۲، زمانی که آقای پورتر، مشاور مدرسه، محل کار خود را برای همیشه ترک می‌کرد، چندین پرونده را به مدیر مدرسه داد و گفت که این‌ها در وضعیت بحرانی هستند. اولین پروند که رو قرار داشت، مربوط به تایلر بود. بقیه پرونده‌ها مربوط به چه کسانی است؟

پایان.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

4 دیدگاه در “تحلیل قسمت دوازدهم و سیزدهم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

درود . با توجه به علاقم به این مجموعه همزمان نوشته هاتون رو می خوندم خسته نباشید . از دید من این فصل چندان قابل رقابت با فصل قبل نیست قطعا نمی شه این فصل رو کاملا بی خاصیت دونست و از اضافه شدن برخی جزئیات و برخی سکانس های تاثیرگذار خصوصا تماشای دوباره خود کلی جنسن با بازی همچنان فوق العاده دیلان مینت گذشت و یا پرداخت بیشتر و جدی کاراکتر تایلر رو نادیده گرفت اما واقعا کاراکتر هانا فصل قبل کجا و این هانا کجا ؛ هانا که یکی از وزنه های اصلی این مجموعه تو این فصل یه جورایی نابودشده بوده و تمام جذابیتش به خاطر فصل قبل و همچنان جذابیت ظاهریش بود نه فلش بک ها کارآمد بود و نه کاراکتری که در تصور کلی جنسن می اومد و به شخصه از قسمت ششم و رابطش با زک متنفر بودم حتی داستان مسخرش با برایس هم یه جاهایی در تضاد با قسمت قبل بود.این قسمت بیشتر به جای تکمیل قسمت قبل و پوشوندن ایرادات فصل قبل یه جورایی یه ادامه متوسط با مشکلات دوبرابری بود و پایان فصل دوم و چیزی که ظاهرا انتظارش در فصل بعد وجود داره بیشتر یه سریال دبیرستانی سرگرم کنندست تا یک درام نوجوانانه عمیق و اثرگذار…

سلام
ممنون از همراهی شما
بله درست می‌فرمایید، فصل دوم به کیفیت فصل اول نبود و معلوم نیست که فصل سوم (که هنوز به صورت رسمی تایید نشده) چطور خواهد بود. امیدواریم بد نباشد 🙂

مرسی از توضیحاتتون!
این فصل ۲ سریال درسته مثل فصل اول نبود از نظر محتوا و جذابیت ولی سکانسای خیلی قشنگی داشت مثل صحنه آقای پورتر تو دادگاه که خیلی قشنگ ناتوانیشو نشون داد با اون لحن اشک منو دراورد
این فصل از قسمت مربوط به زک(قسمت۶) جون گرفت و بیشتر بیننده رو درگیر احساسات مختلف کرد
(اینجاهاش اسپویل داره 😁)قسمت پایانی بنظرم داشت واقعا هیجان انگیز تموم میشد که یهو گند زدن بهش😑آخه چرا تایلر باید قبل از اومدنش به مراسم خبر میداد که میخواد بیاد به رگبار ببنده😐بعد چرا اونوقت باید کلی نقش قهرمانو بگیره و انقد راحت منصرفش کنه.
این فصل میتونست به نظرم اگه تایلر کارشو انجام میداد و یکی ازون جملاتی ک همیشه تو پس زمینه گفته میشه گفته میشد خیلی پایان خوبی میشد تا اینکه باید منتظر فصل ۳ که فقط بنظرم واس فروش ارزش خواهد داشت بمونیم.و یه نکته اینکه وقتی دارن جملات با ارزشیو پس زمینه میگن و نصف نصف میگن و وسطشو با سکانسایی پر میکنن این به شخصه حواس منو پرت میکرد و مجبور شدم دوباره برم عقب تا جملاتو کنار هم بزارم . تو قسمت آخر اون قسمت اظهار نظر زنان سریال علاوه بر جسیکا در دادگاه رو واقعی دونستین ولی من فکر میکنم اونا واقعا نیومدن بلکه کارگردان میخواسته بگه این حرف اولیویا که میگه همه زن ها آزار و اذیت دیدن و یا درشرفش بودنو تایید کنه اونم به صورت خارج از رخ دادن تو سریال!
#۱۳reasonwhy

ممنون از وقتی که گذاشتید
تحلیلتون کاملا درسته و دقیقا پایان سریال در فصل دوم خوب نبود و فصل سه هم فکر می‌کنم یک سقوط آزاد داشته باشه، چون دیگه کاملا از اون فضای جذاب فصل اول فاصله گرفته و داره شبیه به سریال‌های (یا فیلم‌های) عادی و روزمره تینیجری تبدیل میشه.
در خصوص قسمت آخر کامنت که در مورد آزار و اذیت جنسی بود، هم کاملا درست می‌فرمایید، به دلیل استفاده کردن از کارگردان زن و تبلیغ بر روی این که ما کارگردان زن آوریم، و با توجه به فضای علیه مردان در هالیوود، کاملا این قسمت شعاری و بی‌ارزش بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *