مجموعه زندگی

تحلیل قسمت دهم و یازدهم، فصل دوم «به این ۱۳ دلیل»

با نقد و بررسی اپیزودیک فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» در سایت مجموعه زندگی همراه باشید. نقد و بررسی فصل اول ناتمام ماند اما پس از اتمام نقد فصل دوم، سایر قسمت‌های باقی مانده نیز تکمیل خواهد شد.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» یا همان ۱۳ Reasons Why جمعه توسط نت‌فلیکس منتشر شد. طبق سنت همیشگی این شبکه اینترنتی تمامی قسمت‌ها باهم در یک زمان منتشر می‌شوند. ۱۳ قسمت و داستان دیگر برای ما پس از فصل اول باقی مانده و درست یک روز بعد از انتشار قصد داریم به سرعت به سراغ آن برویم. تمامی قسمت‌ها به صورت تکی تحلیل می‌شوند و سپس نقدی کامل بر این فصل منتشر خواهد شد. همچنین درصورتی که سریال را مشاهده نکرده‌اید، از لینک دانلود سریال «به این ۱۳ دلیل» می‌توانید آن را دانلود و تماشا کنید.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دهم و یازدهم

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دهم و یازدهم

به قسمت دهم فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» رسیدیم. این قسمت هم مشابه دو قسمت قبل دارای دو بخش در دادگاه است. ابتدا با شخصیت جدیدی که در انتهای قسمت نهم دیده بودیم، آشنا می‌شویم و سپس نوبت تونی است که بیاید و داستان خود را تعریف کند. گویا پیرو گفته‌های اندی (پدر هانا) در دادگاه که اشاره کرده بود که هانا مشکلاتی در دبیرستان قبلی خودش داشت، دختری به نام سارا اینبار در دادگاه حاضر شده تا علیه هانا شهادت دهد. به همین خاطر بود که در قسمت اولیویا به سمت آن رفت و خواهش کرد که فردا در دادگاه شهادت ندهد. شهادت سارا می‌تواند عواقب زیادی داشته و رای هیئت منصفه را کلا تغییر دهد، زیرا هانا متهم به زورگویی شده بود. هانا به همراه دو دوست دیگر خود در دبیرستان ریدجویو دختری به نام سارا را مسخره کرده و به او زور می‌گفتند. زورگویی‌های این سه نفر از جمله هانا تا جایی پیش رفت که کلا سارا از ادامه تحصیل پشیمان شود. در این قسمت می‌توان به فیلم‌نامه ایراداتی وارد کرد. استفاده از یک عنصر خارجی که تا کنون در سریال خبری از آن نبوده و تنها به منظور پر کردن بخش‌هایی از قصه و ارتباط دادن آن به داستان تونی وارد شده است، یک اشتباه تکنیکی است. سارا تنها برای این شهادتی در دادگاه می‌دهد که سوالاتی که از تونی پرسیده می‌شود، جنجالی‌تر باشد. زیرا موکل مدرسه قصد دارد با سوالاتی از تونی،هانا را کسی معرفی کند که قصد داشته با نوارها آنها را رنج‌و‌عذاب دهد.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دهم و یازدهم

پیش از آنکه به سراغ سوژه اصلی این قسمت یعنی شهادت تونی برویم، بهتر است سری به کلی و جاستین بزنیم. کلی که در قسمت قبل محل کلاب‌هاوس را پیدا کرده بود، قصد دارد وارد آن شده و سایر عکس‌های گرفته شده را پیدا کند. از این رو آنها با شری قرار گذاشته و از او تقاضای کمک دارند. شری هم با مواد مخدر با عنوان اینکه کادو آورده است، به همراه برایس و دو دانش‌آموز دیگر وارد کلاب‌هاوس می‌شود. هر دختری که به آنجا می‌رود، برایس از او عکس گرفته و در یک صندوق نگهداری می‌کند. زمان می‌گذرد و به مسابقه بیسبال می‌رسیم. زک بین مسابقه با برایس به مشکل خورده و بازی را نصفه‌نیمه رها و از تیم خارج می‌شود. باز هم کمی غیرمنطقی‌طور زک پس از مسابقه به‌جای رختکن به کلاب‌هاوس می‌رود. دست همان موقع کلی و جاستین آنجا به دنبال صندوق عکس‌ها میگردند. در این بخش متوجه می‌شویم که این زک بوده که سه عکس را تا کنون به صورت ناشناس به‌دست کلی رسانده بود و سپس همه عکس‌ها را در اختیار کلی و جاستین قرار می‌دهد. برایس در بسیاری از تصاویر در حال تجاوز به دخترانی بود که انگار بی‌‌هوش بوده‌اند و این مدرک بسیار مهمی برای اثبات گناه‌کاری برایس است. در پایان این اپیزود یکی از حساس‌ترین سکانس‌های این فصل را شاهد هستیم. کلی، جاستین و شری در حال مرور عکس‌ها و بررسی آنها هستند و کلی عکسی را می‌بیند که در ابتدا قصد ندارد آن را باور کند اما این اتفاق افتاده و کاری نمی‌تواند بکند. کلی تصویری از هانا را می‌بیند که با یک ژاکت مخصوص تیم مدرسه، جلوی دوربین نشسته و لبخند می‌زند. دوباره کلی به فکر فرو رفته و ما را برای دیدن قسمت بعد بیشتر ترغیب می‌کند.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دهم و یازدهم

و اما تونی. این اپیزود به‌خوبی داستان هانا و تونی را نشان داد و متوجه‌ شدیم که چرا هانا به او اعتماد داشته و نوارها را در اختیار او قرار داده بود. با اینکه در قسمت‌های ابتدایی این فصل دیدیم که تونی یادداشت هانا مبنی بر نگه‌داری از نوارها را آتش زده بود، اما در دادگاه تونی گفت که هانا فقط نوارها را جلوی در خانه‌شان گذاشته و بدون هیچ حرف و یا یادداشتی آنجا را ترک کرده است. دلیل اینکار که در ابتدای فصل دیده‌ بودیم در این قسمت معلوم شد. اگر یادتان باشد در یکی از اپیزودهای فصل اول، کلی، تونی و چند نفر دیگر را در حال کتک زدن شخص دیگری دید. در فصل دوم در قسمت‌های قبل هم وقتی جاستین در خانه کلی بود، تونی گفت که این حرکت دومین جرمش بوده و در آزادی مشروط است. کلی به خاطر دومین جرم‌ش به شرطی آزادی مشروط گرفته است که در کلاس‌های کنترل خشم شرکت کند. در دو قسمت دیگر نیست دیده‌ بودیم که تونی پس از دیدن شخصی در باشگاه از آنجا به‌سرعت فرار می‌کرد. آن شخص که چشم سمت راستش را از دست داده، حاصل اولین جرم تونی بوده که هیچ‌گاه کسی از آن متوجه نشده بود. ماجرا از این قرار بوده است که هانا باعث ایجاد ارتباط میان تونی و رایان می‌شود و باعث آنها بایک دیگر قرار بگذارند و در کوچه‌ای شخصی که از پشت سر آنها رد می‌شده به آن‌ها یک توهین ‌تاریخ‌مصرف‌گذشته در مورد هم‌جنس‌گرایی می‌کند و این باعث می‌شود تونی نتواند خشم خود را کنترل کند. تونی به آن شخص حمله‌ور شده و آنقدر آن را کتک می‌زند که چشم خود را از دست می‌دهد. تونی از آنجا فرار کرده و به محل کار هانا می‌رود و از هانا می‌خواهد که به او پناه دهد. هانا هم در اصل یک کار خلاف مرتکب می‌شود و به پلیس‌ها می‌گوید که شخصی که شما دنبالش بوده‌اید را ندیده است. اینطور می‌شود که تونی به هانا بدهکار می‌شود. در نامه هانا به تونی نیز این مسئله مدیون بودن عنوان شده بود و اگر این قضیه در دادگاه مطرح می‌شد در تونی به عنوان جرم دومش (در اصل اولین جرم) آزادی مشروط را از دست داده و زندانی می‌شد، به همین دلیل یادداشت را آتش زد و در دادگاه شهادت دروغ در این مورد داد. آن مرد هم که توسط تونی آسیب دیده بود درست به همان مرکزی می‌رفت که تونی برای کنترل خشم می‌رفت، با این تفاوت که تونی برای کنترل خشم و آن مرد برای دفاع شخصی به آنجا می‌رفتند. بعد آنکه پلیس‌ها از آنجا رفتند، هانا دست تونی را باندپیچی کرده و صحبت از محبت و مهربانی می‌شود و هانا اعتراف می‌کند که قبلا کارهایی ظالمانه‌ای در حق دختری (که همان سارا است) کرده، اما ابراز تاسف و حس پشیمانی دارد. تونی پس از دادگاه به منزل اولیویا، مادر هانا رفته و همه‌چیز در مورد راز‌داری هانا و دروغی که در دادگاه گفته بود، می‌گوید و سپس به سراغ همان سارا می‌رود و می‌گوید که هانا از قبل از مرگ پشیمان بود و او دختر مهربانی بود.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دهم و یازدهم

بعد از قسمت دهم به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های سریال یعنی قسمت ۱۲ و داستان برایس واکر می‌رسیم. همانند روند قسمت‌های قبل ابتدا سایر مسائل جانبی قسمت‌ را بررسی و سپس به سراغ سوژه اصلی می‌رسیم. در قسمت‌های ابتدایی از خیال کلی از هانا ایراد گرفته بودیم، اما در این قسمت‌های پایانی قضیه کاملا برعکس شده است و حضور هانا در کنار کلی به یکی از نقاط قوت این قسمت‌ها تبدیل شده است. در قسمت دهم فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» دوباره شاهد گفتگوهایی میان هانا و کلی هستیم و به زیبایی کلی فکرهای در سر خود را از هانا می‌پرسد و خیلی درست هانا بر اساس افکار کلی به آنها پاسخ می‌دهد. این شیوه در ادامه داستان هم وجود داشته و در پایان این قسمت وقتی کلی به قصد گشتن برایس به محل زندگی آن می‌رود و هانا مدام قسمت مربوط به نوار برایس را تکرار می‌کند، واقعا سکانس درجه‌یک‌ی است. الکس هم که در قسمت قبل یک گلوله در کمد خود پیدا کرده بود، در این قسمت یک تفنگ برایش ارسال می‌شود. قسمت مربوط به دادگاه را در ادامه بررسی خواهیم کرد اما روند آن طوری پیش رفت که برایس با خوشحالی از آنجا خارج شد. کلی، تونی و جاستین که آنجا بودند، تصمیم می‌گیرد که دوباره به سراغ قضیه تجاوز برایس بروند. در یکی از عکس‌هایی که زک برای کلی ارسال کرده بود، تصویری از برایس در حال تجاوز به کلویی، دوست‌دختر فعلی او، بود. از همین رو آنها به همراه جسیکا قصد دارد، کلویی را راضی کنند تا علیه برایس در دادگاه شهادت دهد. جسیکا هم که قربانی تجاوز برایس بوده، کاملا می‌تواند برایس را محکوم کند. اما کلویی در بین دادگاه نظر خود را عوض کرده و درحالی که در ابتدا گفته بود که رابطه‌جنسی با برایس را به یاد نمی‌آورد، در ادامه گفت که فراموش کرده و با میل خودش این اتفاق افتاده است.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دهم و یازدهم

برایس در دادگاه داستان خود را طوری تعریف می‌کند که هانا به دنبال او بوده و برایس تمایل زیادی به آن نداشته است. او می‌گوید که هانا پس از بازی فوتبال به دیدن او می‌آمده و این باعث شده رابطه‌ای شکل گیرد. او می‌گوید با هانا ساعاتی را گذرانده و حتی در برخی روزها نزدیک به پل هیکمن، رابطه‌جنسی نیز داشته‌اند. پس از این اتفاقات بوده که هانا به همراه برایس به کلاب‌هاوس رفته و برایس از او عکس می‌گیرد. در اینجا برایس مدعی می‌شود که هانا دختر خوبی بوده اما به درد دوستی جدی نمی‌خورد و پس از آن قضیه مهمانی برایس، بعد از رابطه‌جنسی، از او خواسته که رابطه را جدی‌تر ادامه دهند اما برایس مخالفت کرده و گفته من دوستت دارم اما فقط به عنوان یک دوست!  در این قسمت از دادگاه برایس خیلی زیاد هم دروغ نمی‌گوید، و منکر اینکه بدون رضایت کلامی با او سکس کرده است، نمی‌شود. در ادامه این قسمت در انتها، تمامی تصاویر مربوط به داستان برایس تکرار شده اما روی دیگر و به بیان دیگر روی صحیح و حقیقی آن را از دید برایس می­بینیم. او با هانا قرار گذاشته است اما هیچگاه ارتباط فیزیکی میان آنها برقرار نشده و حتی زمانی که در کلاب‌هاوس بوده‌اند، این هانا بوده که به برایس گفته دوستت دارم اما فقط به عنوان یک دوست! پس برایس به‌نوعی برای انتقام در آن مهمانی به هانا تجاوز کرده است.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت دهم و یازدهم

در پایان این بررسی لازم است به سری قسمت­های این اپیزود نگاهی داشته باشیم. بعد از دادگاه جاستین با برایس در مدرسه درگیر شده و این درگیری تاجایی پیش می‌رود که همه یک­دیگر را کتک می‌زنند. گروه برایس، گروه سایروس‌اینا 🙂 و کلی و تونی و در ادامه الکس. در این درگیری یکی از هم‌تیمی‌های برایس تنها کلی را با دست نگه می‌دارند و به او ضربه‌ای نمی‌زند و این شخص در ادامه کارهای مهمی را انجام خواهد داد. همچنین بعد از مدرسه شیشه ماشین کلی شکسته و صندوق عکس‌های کلاب‌هاوس از ماشین دزدیده می‌شود.

به پایان نقد قسمت دهم و یازدهم ۱۳ Reasons Why فصل دوم رسیدیم. نقد اپیزودیک این سریال به سرعت در سایت منتشر خواهد شد و می‌توانید پس از تماشا قسمت مربوطه، تحلیل آن را هم در سایت مطالعه کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *