مجموعه زندگی

تحلیل قسمت اول، فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل»

با نقد و بررسی اپیزودیک فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» در سایت مجموعه زندگی همراه باشید. نقد و بررسی فصل اول ناتمام ماند اما پس از اتمام نقد فصل دوم، سایر قسمت‌های باقی مانده نیز تکمیل خواهد شد.

فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» یا همان ۱۳ Reasons Why جمعه توسط نت‌فلیکس منتشر شد. طبق سنت همیشگی این شبکه اینترنتی تمامی قسمت‌ها باهم در یک زمان منتشر می‌شوند. ۱۳ قسمت و داستان دیگر برای ما پس از فصل اول باقی مانده و درست یک روز بعد از انتشار قصد داریم به سرعت به سراغ آن برویم. تمامی قسمت‌ها به صورت تکی تحلیل می‌شوند و سپس نقدی کامل بر این فصل منتشر خواهد شد. همچنین درصورتی که سریال را مشاهده نکرده‌اید، از لینک دانلود سریال «به این ۱۳ دلیل» می‌توانید آن را دانلود و تماشا کنید.

نقد سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، قسمت اول

نقد سریال 13 Reasons Why فصل دوم ، قسمت اول

پایان فصل اول به‌خوبی صورت گرفت و به صورت کامل با دلایل هانا برای خودکشی آشنا شدیم و همچنین کلی هم به یک سرانجام و در اصل به یک رضایت نسبی دست پیدا کرد. همچنین متوجه شدیم که کلی علاقه خود را نسبت به اسکای نشان داده و به‌همراه کلی و دوست‌پسرش راهی سفری نامعلوم می‌شوند. پایان بسیار خوب و کاملی برای این ۱۳ قسمت بود اما نکته‌ای که همه را برای فصل دوم نگران می‌کرد، اتمام داستان از سوی منبع اقتباس آن بود. همانطور که احتمالا می‌دانید این سریال از روی کتابی به همین نام ساخته شده بود و فصل دوم آن وقتی تایید شد، همه نگران بودنند که چطور می‌خواهند یک قصه جدید برای ارایه بنویسند. خوشبختانه سریال پتانسیل بسیار بالایی برای پر و بال دادن دارد. هر یک از شخصیت‌ها می‌توانند جای هانا خودشان داستان را روایت کنند و این ایده‌ای بود که به‌شخصه به‌نظرم می‌توانست برای ادامه جالب باشد. پس از انتظار برای این سریال بالاخره امروز شاهد عرضه فصل دوم بودیم. فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل» کاملا یک شمشیر دولبه است. از یک رو دیگر منبعی برای اقتباس وجود نداشته و نویسندگان خودشان باید داستان را روایت کنند و این می‌تواند ریسک بالایی داشته باشد. همچنین ادامه‌پیدا کردن بسیاری از سریا‌ل‌ها در زمان به نفع‌ آنها نیست و منتقدان و از همه مهم‌تر طرفداران آنها را پس می‌زنند. این سریال هم همچنین وضعیتی را پیش‌روی خود می‌دید. از طرف دیگر؛ همانطور که اشاره کردم سریال پتانسیل بالایی برای پر و بال دادن دارد. همه شخصیت‌های معرفی شده می‌توانند داستان خود را روایت کنند، زیرا هر شخصیت در هر مدیومی برای خود شناسنامه و داستانی دارد و در ۱۳ Reasons Why هم شخصیت‌های زیادی را دیده بودیم.

نقد سریال 13 Reasons Why فصل دوم ، قسمت اول

مردم درمورد شما دروغ می‌گن و بقیه اونا رو باور می‌کنن و شما این نتیجه می‌رسید که ممکن‌ها دروغ‌ها تبدیل به حقیقت بش

قسمت اول سریال ۱۳ Reasons Why فصل دوم درست ادامه دهنده قسمت پایانی سریال بوده و این خوب است. دلیل ارزش‌گذاری لحظه‌ای بر روی قسمت‌های سریال تنها به این دلیل است که نگران آن هستم! هنوز به صورت کامل همه قسمت‌ها را ندیده‌ام و نمی‌دانم چه چیزی در نهایت از آب در می‌آید، پس سعی می‌کنم حداقل قسمت‌هایی را در مقایسه با قسمت‌های فصل قبل، مطرح کنم تا ببینیم، پیشرفت محسوب می‌شود یا خیر. حدود پنج ماهی از اتفاقات فصل اول گذشته و تغییرات زیادی در دنیای سریال ایجاد شده است. کلی و اسکای روابط خود را ادامه داده و کاملا با یک‌دیگر اوقات خود را می‌گذرانند و اولیوا بیکر (مادر هانا) هم گویا از همسرش جدا شده (تا دو قسمت اول که اینطور نشان می‌دهد) و درگیر دادگاه و شهادت دانش‌آموزان است. از آنجایی که مادر کلی در فصل از طرف شرکت‌شان برای وکالت مدرسه انتخاب شده بود، به کلی می‌گوید که بچه‌ها باید به دادگاه رفته و شهادت دهند و نکته اینجاست که برای کلی درخواستی ارسال نشده است. کلی خودش به دادگاه رفته و حرف‌های بقیه را گوش می‌دهد. نکته‌ای که این فصل را هم به فصل قبل نزدیک می‌کند، برنامه‌دار بودن آن در هر قسمت است. یعنی در این فصل هم هر قسمت به یک شخص مربوط می‌شود. در قسمت اول شاهد گفته‌های تایلر داون، عکاس مدرسه که در قسمت چهارم فصل اول، نوار مربوط به آن را گوش کرده بودیم، هستیم. او در فصل پیش‌ گفته بود که مدرسه بدی بود و حال پس از مرگ‌ هانا و این ماجراها آنجا را بدتر خطاب می‌کند. تایلر در ابتدا حرف‌های خوبی را در دادگاه عنوان می‌کند اما رفته‌رفته شاید برای رفع‌ اتهام از سوی خود، دوربین را به سمت دیگری می‌برد. (سوژه‌ دیگری را مطرح می‌کند). [مردم درمورد شما دروغ می‌گن و بقیه اونا رو باور می‌کنن و شما این نتیجه می‌رسید که ممکن‌ها دروغ‌ها تبدیل به حقیقت بشن] تایلر در گفته‌های خود از اولین آشنایی با هانا می‌گوید، از روز اولی که با خوش‌رویی با آن برخورد کرده و ارتباط خوبی را داشته است. در فلش‌بک به تصویر کیشده شده می‌توانیم ببینیم که تایلر از هانا خواسته که اگر می‌تواند برای عکاسی بیرون بروند. هانا هم می‌پذیرد و عکس‌های زیبایی هم از او می‌گیرد. درست بعد از اینکه جاستین با هانا قرار گذاشته و عکسی نامناسب از آن را پخش می‌کند، تایلر ناشیانه از هانا می‌خواهد که دوباره برای عکاسی بیرون بروند. او فکر می‌کند که با اینکار می‌تواند به هانا نزدیک شده و او را از این حالت دربیاورد. سریال در فصل اول هم خط زمانی خودش را نشان نمی‌داند و دقیقا نمی‌گفت که چه اتفاقاتی پشت‌سرهم رخ داده و کدام موارد جدا هستند. در این فصل هم در همین ابتدا کمی شک به‌وجود می‌آید. تایلر بعد از عکس انتشار یافته توسط جاستین، عکس‌هایی که از هانا گرفته بود را چاپ کرده و می‌خواهد به عنوان هدیه به او بدهد، اما پیش‌ خانه او را به همراه پسری دیگر که کلی بود، می‌بیند و پشیمان می‌شود که جلو برود. راستش را بخواهید پاراگراف خیلی طولانی شد 🙂 ادامه همین جمله را در قسمت بعد می‌نویسم.

نقد سریال 13 Reasons Why فصل دوم ، قسمت اول

تایلر گوشه‌ای مخفی شده داستانی را می‌گوید که بر طبق نظر کلی دروغ است. تایلر می‌گوید هانا را دیده که وقتی به‌ اتاقش می‌رود، لباسش را کمی باز کرده و عکس‌های نامتعارفی از خود می‌گیرد و برای کسی فرستاده و با او سکس‌چت می‌کند. اینجاست که کلی متوجه دروغ تایلر شده و دادگاه را ترک می‌کند. علاوه بر گفته‌های به‌ظاهر دروغ تایلر در قسمت اول ۱۳ Reasons Why فصل دوم ، کلی هانا را در کنار خود می‌بیند و مانند یک خیال یا یک تصور سه‌بعدی! با او صحبت می‌کند. متاسفانه این هانا خیالی خیلی جذاب نیست و شاید در این قسمت اینطور به نظر آید و باید دید که در ادامه چکار خواهد کرد و چه نقشی برای آن در نظر گرفته شده است اما به عنوان یک بیننده که قسمت اول و دوم را تنها تماشا کرده، هانا (به غیر از فلش‌بک‌ها) در این فضا خیلی مناسب به‌نظر نمی‌رسد. یکی از سوپرایزهای سریال، زنده بودن الکس استاندال است. در قسمت پایانی خبر رسید که الکس با شلیک گلوله به سر خود، قصد خودکشی داشته و در بیمارستان وضع وخیمی دارد. در ابتدا فکر می‌کردیم که خودکشی کرده و تمام شده است اما همین جمله در بیمارستان بودن آن در فصل اول، باعث شد آن را صحیح و سالم در فصل دوم ببینیم. البته به گفته خودش تفنگی که با آن شلیک کرده است، خیلی سنگین بوده و لحظه شلیک در دستش تکان خورده و گوشه‌ جمجمه را زده و از آن رد شده است. جدا از این مورد، تعادل خود را از دست داده و با عصا جابه‌جا می‌شود و تا یک‌ماه قبل از خودکشی‌ را به‌خاطر نمی‌آورد. یعنی از نوارهای هانا و دلایل آن بی‌خبر است. به دلیل پخش شدن نوارها اطلاعاتی از آن دارد اما دقیقا نمی‌داند که چیزی در آنها مطرح شده است.

نقد سریال 13 Reasons Why فصل دوم ، قسمت اول

در فصل جدید با شخصیت‌های جدیدی نیز آشنا می‌شویم که هویت آنها در قسمت اول مشخص نمی‌شود. تنها یک ملاقات ساده اما مطمئنا یکی از شخصیت‌های کلیدی ۱۳ Reasons Why فصل دوم به‌حساب می‌آیند که باید در قسمت‌های بعدی با آنها آشنا شویم. کلی در قسمت اول عکسی کوچک را در کمد خود می‌بینید که افراد درون آن را نمی‌شناسد اما پشت آن نوشته شده است “فقط هانا نبوده!” کلی در قسمت بعد به سراغ تایلر رفته و در مورد عکس با آن صحبت می‌کند. در ادامه می‌بینیم که رایان، پسری که در مکانی مانند کارگاه شعر با هانا آشنا شده و یک شعر خصوصی آن را منتشر کرده است، پیش تونی رفته و به‌گفته خودش تمام چیز‌هایی که هانا در آن روز نوشته بود را به کلی می‌دهد. (دقیقا نمی‌دانم منظور از تمام چیز‌ها، همان شعر‌هایی است که تمرین کرده بودند یا چیز دیگری) با این حال تونی این چیزها را (!) به همراه یادداشت دیگری از هانا که درمورد نوارها و نحوه نگه‌داری از آنها را گفته بود، را آتش می‌زند. باز هم این موردی که باید در قسمت‌های بعد به آن پی ببریم اما شاید تونی می‌خواهد در دادگاه طور دیگری شهادت دهد و نیازی به مدرک در مورد هانا نداشته است. باید در ادامه دید که چه می‌شود. تونی در راهرو دبیرستان در اواسط قسمت، با کلی در مورد دادگاه صحبت کرد و کلی گفت تو که کاری نکردی، نگران چی هستی؟ و تونی پاسخ داده تو همه‌کاری که من کردم رو نمی‌دونی! این جمله می‌تواند کمی خطرناک باشد و باید ببینیم در قسمت مربوط به کلی چه حرف‌هایی رد و بدل خواهد شد.

نقد سریال 13 Reasons Why فصل دوم ، قسمت اول

جسیکا هم در قسمت اول ۱۳ Reasons Why فصل دوم بخش‌های مهمی را رقم زد. او که گویا بازیگر نقش پدرش در سریال حضور ندارد (در سکانس درون خانه تصویری که از پدرش نمایش داده شد، مربوط به فصل گذشته بود و همچنین در ماشین قبل از پیاده شدن جسیکا، تنها صدای پدرش بود ولی دوربین در یک نمای بلند تنها جسیکا را نمایش می‌داد)، تهدیدهایی را دریافت کرد که معلوم نیست درست از طرف کی بوده است. در ابتدا در ایوان خانه عنوان «هرزه» را پیش‌روی خود دید و در کمد وسایلش در مدرسه، تهدید شد که دهش را باز نکند! این تهدیدها در همین مرحله باقی ماند و در قسمت بعدی هم مشخص می‌شود که شخص دیگری هم تهدیدی دریافت می‌کند. باز هم چیزی معلوم نیست و باید منتظر قسمت‌های بود بود. سریال در فصل دوم دیگر آن حس مرموز فصل اول را ندارد و کاملا همه‌چیز آفتابی است. (همه چیز معلوم نشده و دنیای سریال در حال سپری کردن یک روز عادی است). این ویژگی باعث می‌شود به نسبت فصل اول کمتر از آن لذت ببریم اما باز هم باید در ادامه ببینیم چه اتفاقاتی روی خواهد داد.

[wp-review]

به پایان نقد قسمت اول ۱۳ Reasons Why فصل دوم رسیدیم. نقد اپیزودیک این سریال به سرعت در سایت منتشر خواهد شد و می‌توانید پس از تماشا قسمت مربوطه، تحلیل آن را هم در سایت مطالعه کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

0 دیدگاه در “تحلیل قسمت اول، فصل دوم سریال «به این ۱۳ دلیل»

Visitor Rating: 5 Stars

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *