مجموعه زندگی

تحلیل قسمت چهارم سریال به این ۱۳ دلیل

در این مقاله به تحلیل و بررسی قسمت چهارم سریال به این ۱۳ دلیل (۱۳ Reasons Why) در سایت مجموعه زندگی خواهیم پرداخت. با توجه به تاخیر به‌وجود آمده سعی می‌شود تا قبل از شروع فصل دوم این سریال، بررسی اپیزودیک‌ آن به پایان برسد. لازم به ذکر است که فصل دوم سریال به این ۱۳ دلیل، (۱۸ می ۲۰۱۸) جمعه ۲۸ اردیبهشت به صورت کامل منتشر می‌شود.

سریال به این ۱۳ دلیل، یکی از بهترین سریال های سال ۲۰۱۷ میلادی بود که توسط سرویس استریم ویدیو نت‌فلیکس ساخته و پخش شد. در این سری مقالات قصد تحلیل و بررسی کامل اپیزودیک این سریال تماشایی را داریم. توجه داشته باشید که این سری مقالات برای آن دسته کاربرانی نگارش شده است که به صورت کامل یا حداقل قسمت مربوطه را تماشا کرده‌اند.

قسمت چهارم سریال 13 Reasons Why

در پایان قسمت سوم کلی، تونی را هنگام دعوا و کتک زدن شخصی دید و نسبت به تونی نامطمئن شد، زیرا تونی در مورد این قضیه صحبت نمی‌کند. با این پیش‌زمینه کلی داستان قسمت جدید را روایت می‌کند. بیشتر از آنکه هر قسمت یک دلیل برای خودکشی هانا باشد و در آن یک شخص خاص معرفی شود، پی در پی با خود کلی روبرو می‌شویم و می‌بینیم که چه موقعیت‌هایی را خود کلی از دست داده است. کلی دوباره همانند قسمت قبل، در یک نما خاص نگاهش به هانا افتاده و چند ثانیه‌ای به یک‌دیگر نگاه می‌کنند، اما حرکتی از سوی کلی سر نزده و خیلی سریع آنجا را ترک می‌کند. دوباره در دقیقه ۷:۱۲ ثانیه در قسمت چهارم، می‌توانستیم شاهد ارتباط فیزیکی میان کلی و هانا باشیم. هر دوی آن‌ها به هم علاقه داشته و این را قسمت‌های قبل مشاهده کرده بودیم، حتی یک فلش‌فوروارد از معاشعه از در قسمت‌های اول نمایش داده شد که به زودی در قسمت‌ مربوطه به بررسی آن خواهیم پرداخت که واقعا یکی از غم‌انگیز ترین سکانس‌های کل سریال است.  کلی اینبار رفتار خود را متوجه شده در همان دقیقه تصویرش در کنار زمان گذشته قرار داده می‌شود، او به خودش فحش داده از خود می‌پرسد که چرا همینطور رفتم؟قسمت چهارم سریال 13 Reasons Why

«ستاره» این قسمت یک عکاس به نام تایلر دان است که به اصطلاح یواشکی به هانا علاقه داشته اما روش نادرستی را برای ابزار علاقه انتخاب کرده است. او چندین بار از هانا در اتاق خوابش – در حالت‌های عادی – عکس گرفته است و هانا هم متوجه نشده که او چه کسی است اما با یک نقشه که همزمان دو ضربه به هانا می‌زند، هویت تایلر آشکار می‌شود. در این قسمت «ستاره» دیگری هم به نام کورتنی کریسمن وجود دارد که برای خودش نوار مخصوصی داشته اما در رقم زدن اتفاقات این قسمت هم نقش مهمی دارد. کورتنی به همراه هانا در خانه می‌خواهند عکاس مخفی را شناسایی کنند، اما شیطنت‌های ساده آنها باعث می‌شود، این ماجرا پایان خوشی نداشته باشد. شیطنت‌هایی که کورتنی و هانا روی تخت انجام می‌دهند تا مرز شکل‌گیری یک رابطه جنسی همجنسگرانه پیش می‌رود تا اینکه صدای شاتر دوربین تایلر، هانا را آگاه می‌سازد و او فورا با چراغ، نور را روی صورت تایلر می‌گیرد. تایلر می‌گریزد اما عکس‌هایی گرفته که می‌تواند برای هر دوی آنها دردسر ساز باشد. کورتنی که از این ماجرا و روابط دل‌خوشی یا بهتر است اینطور بگوییم، خاطره خوشی نداشته (در قسمت بعد به صورت کامل مشخص می‌شود که چرا دل‌خوشی نداشته)، فورا از خانه هانا رفته و سعی می‌کند خود را دور نگه دارد. هانا از تایلر می‌خواهد که فایل عکس‌ها را به او بدهد و اینکار را هم می‌کند اما یک درخواست نابه‌جا از سوی تایلر باعث می‌شود، غرورش شکسته و فورا عکس‌ را در سطح دبیرستان منتشر کند. با اینکه در تصویر چهره هیچ‌کدام مشخص نیست اما همگان متوجه آن دو شده‌اند و این دوباره ماجرا را در مدرسه برای هانا سخت می‌کند. دوباره یک عکس و دوباره نگاه سایر دانش‌آموزان. موازی با تصاویر مربوط به شب هانا و کورتنی، کلی به صورت اتفاقی با مادر هانا گفتگو کرده و کلی تصور می‌کند اگر نوارها را به مادرش بدهد چه می‌شود.

قسمت چهارم سریال 13 Reasons Why

وسط این ماجراها تونی نامطمئن می‌شود. کلی دیگر به او کاری نداشته و سعی می‌کند از آن فاصله بگیرد. اما همان شب تونی به خانه خانواده جنسن آمده و شب را با کلی می‌گذراند و سپس ماجرا دعوا را مطرح کرده و دوباره اعتماد کلی را جلب می‌کند. در این بین گروه الکس، برایس، جاستین و مارکوس از کلی می‌ترسند و فکر می‌کنند او یک خراب‌کاری خواهد کرد که به نفع هیچ‌کس نیست. به همین خاطر سعی می‌کنند از کلی مراقب کنند و او را درست همانند تونی تحت نظر داشته باشند. پیش از آنکه به مبحث آخر این قسمت بپردازیم، لازم است نگاهی هم به تکنیک‌های سینمایی بسیار چشم‌نوار این قسمت داشته باشیم. در گفتگو مادر هانا و کلی، مادر هانا می‌گوید که دوستی نداشته و درست مشابه هانا به دنبال آن بوده است. درست همزمان با همین دیالوگ ما تصویری از هانا را می‌بینیم، او هم به دنبال دوست است و سعی می‌کنند با کورتنی ارتباطه برقرار کند. مشابه یک دیگر یا یک حرکت درست سینمایی، کلی از خانه خانواده بیکر بیرون رفته و مادر هانا از او درخواست می‌کند که بماند و درست پشت سر آن هانا‌یی ایستاده که از کورتنی می‌خواهد بماند.

قسمت چهارم سریال 13 Reasons Why

هانا می‌گوید، تایلر امنیتش را گرفت و دیگر باعث شد هیچ‌جا راحت نبوده و هیچ‌جا برایش امن نباشد. ضربه‌ای که تایلر به هانا زد (و در قسمت بعد ضربه‌ای که کورتنی در راستای همین ماجرا به هانا می‌زند) باعث شد که هانا از شنوندگان این نوار بخواهد آنها هم ضربه‌ای به تایلر بزنند. پنجره اتاق تایلر از شیشه‌های شکسته است و این سایر شنوندگان هستند که با سنگ، شیشه اتاقش را شکسته‌‌اند. اما کلی شیشه را نمی‌شکند بلکه از همان حرکت تایلر را روی خودش پیاده می‌کند. بله.. یک عکس از هنگام عوض کردن لباس بعد از حمام. کلی خودش عدالت را برپا کرده و عکس را برای همه می‌فرستد و این باعث می‌شود، گروه الکس و برایس و جاستین و.. بیشتر نگران شده و سعی کنند جلو رفتارهای کلی را بگیرند. ماجرای کورتنی همیجا به پایان نرسیده و به عنوان «ستاره» قسمت بعد این فاجعه را عمیق‌تر می‌کند. به زودی با بررسی قسمت پنجم همراه ما باشید.

به پایان بررسی قسمت چهارم ۱۳ Reasons Why رسیدیم. خیلی زودتر از روال عادی بررسی اپیزودهای دیگر در سایت منتشر خواهد شد. برای خواندن همه قسمت‌های بررسی شده هشتگ نقد سریال ۱۳ Reasons Why را در سایت دنبال کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *