مجموعه زندگی

تحلیل قسمت سوم سریال به این ۱۳ دلیل (۱۳ Reasons Why)

در این مقاله به تحلیل و بررسی قسمت سوم سریال به این ۱۳ دلیل (۱۳ Reasons Why) در سایت مجموعه زندگی خواهیم پرداخت. با توجه به تاخیر به‌وجود آمده سعی می‌شود تا قبل از شروع فصل دوم این سریال، بررسی اپیزودیک‌ آن به پایان برسد. لازم به ذکر است که فصل دوم سریال به این ۱۳ دلیل، (۱۸ می ۲۰۱۸) جمعه ۲۸ اردیبهشت به صورت کامل منتشر می‌شود.

سریال به این ۱۳ دلیل (۱۳ Reasons Why)، یکی از بهترین سریال های سال ۲۰۱۷ میلادی بود که توسط سرویس استریم ویدیو نت‌فلیکس ساخته و پخش شد. در این سری مقالات قصد تحلیل و بررسی کامل اپیزودیک این سریال تماشایی را داریم. توجه داشته باشید که این سری مقالات برای آن دسته کاربرانی نگارش شده است که به صورت کامل یا حداقل قسمت مربوطه را تماشا کرده‌اند.

۱۳ Reasons Why

به قسمت سوم سریال می‌رسیم، قسمتی که مخلوطی از اتفاقات به‌تصویر کشیده شده در دو قسمت قبل است. ماجرای جاستین فولی که از قسمت اول ناپدید شده بود به سرانجام می‌رسد و همچنین با لیست الکس که در قسمت دوم به آن اشاره شده بود، بیشتر آشنا می‌شویم. جدا از شخصیت پردازی که برای هر یک از کاراکترها در قسمت مربوطه خودشان انجام شده، بسیاری از موارد در قسمت‌های دیگر رونمایی می‌شود. در قسمت سوم ما بیشتر با شخصیت جاستین آشنا شده و به خانه آن می‌رویم. متوجه می‌شویم که در حال حاضر پدری ندارد و به قول آقای پورتر با مجموعه‌ای از پدرخوانده‌ها و دوست‌پسر‌های مادرش دست و پنجه نرم می‌کند. همچنین در دیدار جسیکا دیویس، دوست‌ فعلی جاستین، با مادر جاستین، متوجه می‌شویم که مادرش هم علاقه‌ چندانی به پسرش نداشته و درگیر اعتیاد است. درست چند سکانس بعد، زمانی که قرار است ماجرای جاستین تمام شود، او در خانه دوستش برایس قدم زده و تک‌تک قسمت‌های خانه آنها را می‌بیند و به نوعی حسرت می‌خورد. اوج این حسرت خوردن زمانی است که به عکس خانوادگی و خوشحال خانواده برایس نگاه می‌کند. در این نما به‌خوبی می‌توان دلیل وضعیت فعلی جاستین را فهمید و این ارجاعی است که خانواده و اهمیت آن. محوریت کلی این سریال با این که متوجه دانش‌آموزان است اما مثل بسیاری آثار (مخصوصا در سینما) تنها مشکلات را نمایش نمی‌دهد، بلکه به دنبال راه‌حل و دلیل ریشه‌ای آن‌ها نیز می‌پردازد.

۱۳ Reasons Why

در این نما به‌خوبی می‌توان دلیل وضعیت فعلی جاستین را فهمید و این ارجاعی است که خانواده و اهمیت آن

به دنبال بحث خانواده در پاراگراف قبل، مادر هانا بیکر هم در ابتدای این قسمت با مدیر مدرسه گفتگویی دارد و پس از آن در دستشویی مدرسه، چیزهایی می‌بیند که در قسمت‌های بعدی به آن اشاره می‌شود. مادر هانا بر روی در و دیوار دستشویی اشکال و حرف‌های نامناسبی را می‌بیند و از آنها عکس تهیه می‌کند. برخلاف دو قسمت قبل از که در ابتدا با یک شخصیت «ستاره» به عنوان دلیل خودکشی آشنا می‌شدیم، در قسمت سوم، آن «ستاره» مشخص نیست و خود روایت داستان آن را به ما معرفی می‌کند نه هانا. قسمت سوم یکی از متفاوت‌ترین قسمت‌های این فصل است، زیرا کاملا مرز بین گذشته و زمان حال است. بسیاری از سکانس‌های فلش‌بک بوده و برخی دیگر روی یک دیگر قرار گرفته و ناگهان یکی فید (محو) می‌شود. بهترین نمای یاین قسمت که در آن از این تکنیک استفاده شده، زمانی است که هانا بیرون از فروشگاه در حال گریه کردن است و این کلی است که سعی دارد خود را به او برساند، اما غافل از اینکه تصویر او از هانا مال ماه‌های گذشته است. قسمت سوم جمع‌بندی بر دو قسمت قبلی است. از طرفی کاملا آن شایعات و حرف‌هایی که در قسمت دوم گفته می‌شد (در مورد هانا) نمایش داده شد و مشخص شد که همه در مورد آن نظر بسیار بدی داشته و او را یک هرزه دیوانه خطاب می‌کنند. الکس هم از این موقعیت سو استفاده کرده و دست به کاری می‌زند که رابطه سه نفره جسیکا، هانا و خودش را کلا خراب می‌کند. الکس می‌گوید به دلیل این که جسیکا حاضر به برقراری رابطه جنسی با او نبوده، لیستی از دختران جذاب را درست می‌کند و جسیکا را در مقابل هانا در قسمت بدترین‌ها قرار می‌دهد.

۱۳ Reasons Why

این لیست لعنتی دختران جذاب مدرسه است که باعث می‌شد بسیاری از معادلات (برهم که نه) از هم بپاشد. جسیکا فکر می‌کند، الکس به او را ترک کرده و حال با هانا رابطه دارد. هانا از اینکه اسم او در لیست قرار گرفته ناراحت است و رابطه‌اش با جسیکا با یک سیلی تمام می‌شود. نکته جالب و قابل اعتنا در این قسمت نحوه برخورد پسران و به بیان دیگر و بهتر، برخورد جنس مذکر نسب به لیست دختران جذاب است. از پدر هانا گرفته تا مدیر مدرسه و خود کلی که فکر می‌کنند قرار گرفتن نام هانا در مقابل عنوان «بهترین باسن» یک نوع تعریف است. قصد ندارم به صورت کلی سریال را در بررسی قسمت سوم اسپویل کنم اما در این قسمت دو بار هم کلی به هانا ضربه می‌زند، در حالی که هنوز به قسمت مربوط به خودش نرسیده است. مورد اول را در قسمت آخر این بررسی مطرح می‌کنم اما بهتر اول مسائل مربوط به لیست الکس که سوژه اصلی این قسمت بود را مطرح کنیم. زمانی که هانا از وضعیت فعلی خود در دبیرستان ناراضی بود و قصد داشت آینده خود را در دانشگاه و نیویورک متصور شده و آن را به کلی بگوید، کلی هم به جای حداقل تایید کردن آن، می‌گوید الان هم که وضعت خوب است و به لیست دختران جذاب مدرسه راه پیدا کردی!!! بعد از این حرفا است که نظر الکس در مورد لیست را کاملا از دید بقیه دیده و کاملا مطمئن می‌شود که نظر همه این است نه فقط الکس. و در نهایت زمانی که برایس در فروشگاه با یک حرکت زشت و تشبیه زشت‌تر این نکته را به هانا یادآور می‌شود، او در هم شکسته و یک قدم به خودکشی احتمالی (با توجه به زمان رخ دادن) نزدیک‌تر می‌شود.

۱۳ Reasons Why

دقیقا راس دقیقه ۲۱:۳۰ ثانیه، شاتی به‌نمایش گذاشته می‌شود که می‌توانست جلو بسیاری از اتفاقات از جمله خودکشی هانا را بگیرد.

کلی بعد از فهمیدن ماجرا هانا و برایس در فروشگاه، به آنجا رفته و گذشته را پیش‌روی خود دیده و در یک سکانس بسیار زیبا گذشته و حال، در مقابل هم قرار می‌گیرند. اینجاست که کلی به فکر فرو رفته و در ادامه متوجه کارهای اشتباه و شاید انجام نداده خود می‌شود. از این قسمت است که کلی نقش خود را در خودکشی هانا پررنگ‌تر می‌بیند. در این قسمت به پایان بررسی نزدیک می‌شویم و می‌خوام اصلی‌ترین محتوا این قسمت را که ارتباط مستقیم با کلی دارد را مرور کنم. دقیقا راس دقیقه ۲۱:۳۰ ثانیه، شاتی به‌نمایش گذاشته می‌شود که می‌توانست جلو بسیاری از اتفاقات از جمله خودکشی هانا را (حداقل روی کاغذ!) بگیرد. کلی از هانا درخواست کرده بود که بعد از کار باهم ماه‌گرفتگی جزئی را از بالای سالنی که در آن کار می‌کردنند، تماشا کنند. از ابتدای درخواست کلی مشخص بود که اعتماد به نفس نداشته و از اینکه می‌خواهد هانا را به انجام کاری دعوت کند، خیلی راحت نیست. (به حرکات صورت کلی هنگام پیشنهاد دادن در اوایل اپیزود دقت کنید) هانا و کلی در یک شب سرد بالای پشت‌بام در حال تماشا ماه بودنند، هانا به کلی نزدیک‌تر می‌شود و درست در دقیقه ۲۱:۳۰ ثانیه در قسمت سوم به این ۱۳ دلیل، نگاه کلی و هانا در نزدیک‌ترین حالت به هم می‌خورد و اینجاست که یک بوسه می‌توانست، سرنوشت دیگری را رقم بزند. از آنجایی که سریال را چندین به صورت کامل تماشا کردم، می‌دانم که بین هانا و کلی علاقه‌ای وجود داشته و این می‌توانست شروع خوبی بر رابطه آنها باشد که میسر نشد و با یک تکنیک سینمایی، به‌خوبی ما را به فکر درباره آن دعوت کرد. در تمامی قسمت‌هایی که تماشا کرده‌ایم هیچ‌گاه تدوین از یک سکانس به سکانسی بی‌ربط (نشان دادن منظره شهر) نمی‌پرید و دقیقا این حرکت می‌خواست به که در مورد این دقیقه حساس و این نگاه‌ها بیشتر فکر کنیم.

 [wp-review]

به پایان بررسی قسمت سوم ۱۳ Reasons Why رسیدیم. خیلی زودتر از روال عادی بررسی اپیزودهای دیگر در سایت منتشر خواهد شد. برای خواندن همه قسمت‌های بررسی شده هشتگ نقد سریال ۱۳ Reasons Why را در سایت دنبال کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

0 دیدگاه در “تحلیل قسمت سوم سریال به این ۱۳ دلیل (۱۳ Reasons Why)

Visitor Rating: 5 Stars

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *