مجموعه زندگی

۳ دلیلی که مصوبه اخیر سنا ناقض برجام است

همانگونه که پیش بینی می‌شد قانون مبارزه با اقدامات ثبات‌زدای جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۷ که به قانون s۷۲۲ مشهور است ابتدا در کمیته روابط خارجی مجلس سنا و سپس با ۹۸ رای موافق و تنها ۲ رای مخالف در صحن علنی سنا مطرح و تصویب شد.
وی ادامه داد: این قانون یک طرح قانونی ساده نیست بلکه می‌توان آن را قانون مادر تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران دانست، زیرا این قانون زمینه ساز انواع تحریم‌های مختلف است.

نقوی‌حسینی تاکید کرد: مطابق گزارش هایی که طبق این قانون باید تهیه شود، هریک از این گزارش‌ها می‌تواند مبنای یک تحریم جدید علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه این قانون به رئیس جمهور امریکا اجازه اعمال تحریم‌های جدید با دستورهای اجرایی را می‌دهد، افزود: رئیس جمهور امریکا بدون نیاز به مصوبه قانونی می‌تواند با دستورهای اجرایی، تحریم هایی جدید علیه ایران اعمال کند.

نقوی حسینی گفت: در واقع این قانون مادر برای موج تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه این قانون به سه دلیل در تعارض و تضاد با برجام است افزود: اولا با روح برجام در تعارض است، زیرا قرار بود بعد از توافق برجام، گفتمان بین ایران و ۱ + ۵ گفتمان مسالمت آمیز و به دور از تحریم و تهدید و فشار باشد، زیرا دیگر دلیلی بر اعمال تهدید وجود ندارد، اما تصویب این قانون جدید یعنی زبان طرف مقابل با ما همچنان زبان تحریم و محدودیت و فشار است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: دلیل دوم این است که این مصوبه در تضاد صددرصد با بندهای ۲۶، ۲۷، ۲۸ و ۲۹ برجام است و می‌توان گفت این مصوبه نقض آشکار متن برجام است.

نقوی حسینی با اشاره به دلیل سوم تصریح کرد: ما اجرای برجام را مطابق اسناد بالادستی خود یعنی مصوبه ۹ ماده‌ای مجلس شورای اسلامی و ابلاغیه ۹ بندی مقام معظم رهبری انجام می‌دهیم. در یکی از شرایط ابلاغیه ۹ بندی مقام معظم رهبری و در یکی از بندهای مصوب مجلس شورای اسلامی به صراحت ذکر شده است که طرف مقابل بعد از برجام حق ندارد هیچ گونه تحریمی تحت هر بهانه‌ای از جمله بهانه‌های حقوق بشری و موشکی علیه جمهوری اسلامی ایران تصویب کند.

وی با بیان اینکه تنها بر اساس این شرایط، برجام اجرا می‌شود، افزود: این مصوبه نه تنها با موادی از برجام در تعارض و نقض برجام است، بلکه حتی اگر با این مواد نیز مغایرت نداشته باشد، باز هم نقض برجام است، زیرا به نوعی نقض اسناد بالادستی ما در اجرای برجام است.

نقوی حسینی درپایان تصریح کرد: این اقدام را نقض آشکار برجام می‌دانیم و انتظار داریم هیئت نظارت بر اجرای برجام که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر مسئولان نظام، مسئولیت آن‌ها را متذکر شده اند، به وظیفه قانونی خود عمل کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *