مجموعه زندگی

پیش‌نمایش فیلم The Post – پست

فساد، هرجا که قدرت باشد شانس به وجود آمد آن را زیاد تر میکند این قضیه در مورد امریکا نیز صدق میکند. در ادامه با پیش‌نمایش فیلم The Post در سایت مجموعه زندگی همراه باشید.

جدید ترین ساخته کارگردان آمریکایی , اسپیلبرگ به نام The Post است او در این فیلم به یکی از مهمترین افشاگری های تاریخ میپردازد. این افشاگری که در مورد اوراقی است که درمورد جنگ ویتنام بوده است و دروغ هایی که رئیس جمهور وقت نیکسون به خورد مردم داده بود. این اوراق که به اوراق پنتاگون معروف شد در تاریخ ۱۳ Jun سال ۱۹۷۱ افشا شد. یک سوال منصفانه که می تواند پرسید این است که بپرسیم چند درصد بیننده های زیر ۴۰ سال جذب این فیلم که در آن بیشتر از ماشین های تایپ دستی و باجه های تلفن سکه ایی و خبرنگار هایی که از ترس شنود به آرامی مطالب جمع میکردند , می شوند.

در The Post که از شخصیت های واقعی استفاده شده بازیگرانی مانند مریل استریپ و تام هنکس بازیگری میکنند در فیلمی که باید همه سنین آن را مشاهده کنند. یکی از جنبه های این فیلم ساخت سریع این فیلم بود که اسپیلبرگ در این وقت کم توانست یک اثر بسیار خوبی به جای بزارد او که اسکریپت فیلم را در فوریه دریافت کرد و در آن موقع ۲ ستاره ی این فیلم هنکس و استریپ آزاد بودند و توانست آن ها را جذب کند و در مدت کوتاهی توانستند چگونگی کار هالیوود در سال های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۰ را درک کنند. میشه گفت اسپیلبرگ یک افت کوچکی نسبت به فیلم های قدیمی داشته است ؛ حالا که او ۷۰ ساله است و به مدت زیادی است در این رشته کار میکند ولی آن انرژی و عطش خودش را کمی از دست داده است. اسناد پنتاگون یک تحقیق خیلی مهم و اساسی رو افشا کرد که زیر نظر وزیر دفاع آمریکا رابرت نامارا بود< او این کار بدون اطلاع رئیس جمهور لیندون انجام داده بود > و جوری طراحی شده بودند که نشان دهنده حضور امریکا از زمان ترومن بوده است.

اسناد رسمی در این موضوع به صراحت نشان دهنده ی حضور پر رنگ و طولانی امریکا در سیاست از سال ۱۹۵۰ میلادی است و این دخالت ها نیز تا دوران جانسون و نیز نیکسون ادامه دار بود. یک مقاله نویس و نویسنده به نام دنیل السبرگ که در دپارتمان تحلیل و تجزیه به مدت ۲ سال در ویتنام کار کرده بود تصمیم گرفت که این اطلاعات رو افشا کند , او که در شرکت رند کار میکرد و سعی کرد تا این اسناد را بدست یک گزارشگر به نام نیل شیهان در نیویورک تایمز برساند که با تهدید های دولت و همچنین نیکسون روبرو شد و جلوی تحقیقات بیشتر گرفته شد. دنیل السبرگ بار دیگر سعی خودش را کرد و اسناد رو بدست واشنگتن پست رساند . روزنامه ای که تا اون موقع زیاد کارهای پر دردسری مثل این نکرده بود. این اثر توسط لیر هانا نوشته شده است و تصحیح توسط جاش سینگر <اسپات لایت> بوده و سعی شده کوچکترین اتقاقات رو به اسکریپت فیلم اضافه کنند و همچنین دقدقه های انتشار دهنده روزنامه و گرفتن اسناد از رئیس این روزنامه رو نمایش میدهد که توسط Katharine Graham و تلاش های تصحیح کننده پست بن بردلی را نشان میدهد.

یکی از بزرگترین مشکل هایی که گراهام با او طرف بود اداره ی واشنگتن پست بودکه یک کسب و کار خانوادگی بود و برای او هنوز زود بود که اداره این روزنامه را برعهده بگیرد ولی او این کار را کرد همچنین لقب رئیس تصادفی را گرفت او زمانی علاقه بیشتر نشان داد زمانی که همسر او خودکشی کرد و او با سخت ترین مرحله ی زندگی اش روبرو بود. یک صحنه بسیار زیبا از فیلم The Post زمانی اتفاق می افتد که رئیس کارکنان پست متوجه میشود بعد رسیدن اسناد به دست تامیز ۳ ماه گذشته و هنوز مطلبی به بیرون نیامده و است و او سعی میکند که دنبال این قضیه را بگیرد برای این کار یک گزارشگر جوان را به تایمز میفرسته که سر و گوشی آب بده و کار های Sheehan را دنبال کند در یکی از صحنه McNamara خودش را دوست قدیمی گراهام میخواند و سعی میکند به او هشدار بدهد.

هرچند که هنکس پا به سن گذاشته ولی هنوز از قدرت بازیگری او کم نشده بازی بی نقص او و شریکی برای گراهام در این داستان کار را تمام کرده است او که با اعتماد به غرایز خود و به زبان آوردن حرف هایی که در ذهن دارد تاثیر مثبتی بر روی مخاطب میگذارد . همه کارکتر ها سعی شده هرچند کوتاه ولی برای خودشان لحظاتی وجود دارد که کاملا به چشم میایند از جمله ؛ Bradley Whitford , Ellsberg.

مقاله پیش‌نمایش The Post توسط نویسنده رسانه هالیوود ریپورتر نگارش و توسط امیر فولادی به صورت اختصاصی برای سایت مجموعه زندگی ترجمه شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *