مجموعه زندگی

پیش‌بینی برندگان اسکار ۲۰۱۸ از نگاه مجموعه زندگی

کمتر از یک روز به شروع نودمین مراسم اسکار باقی مانده است و ما در این مقاله قصد داریم یک پیش‌بینی در مورد بخش‌های اصلی مراسم داشته باشیم. در ادامه با سایت مجموعه زندگی همراه باشید.

نودمین مراسم سالانه اسکار، بامداد دوشنبه ساعت ۴:۳۰ صبح به وقت تهران شروع خواهد شد و تا حدود ۴ ساعت ادامه خواهد داشت. همانند روند سالانه، فرش قرمز این مراسم هم از ساعت ۳ بامداد شروع شده و تا نیم ساعت‌ قبل از شروع مراسم به پایان می‌رسد. پیش‌تر در سایت مجموعه زندگی در قالب یک ویژه‌برنامه به نام «تا اسکار ۲۰۱۸» تمامی فیلم‌هایی که در بیش از یک بخش نامزد دریافت جایزه شده بودند را به صورت ویدیویی، صوتی و متنی، معرفی کردیم و حال در این مقاله قصد داریم پیش‌بینی‌ای را برای بخش‌های اصلی اسکار داشته باشیم. در ابتدا لازم است با ۵ بخش‌ اصلی اسکار آشنا شوید. بخش‌های بهترین فیلم سال، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن و بهترین کارگردانی، ۵ بخش اصلی به حساب می‌آیند که به «بیگ فایو» معروف هستند و تا کنون ۳ فیلم «در یک شب اتفاق افتاد»، «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» و «سکوت بره‌ها» در تاریخ این مراسم موفق به کسب این عنوان شده‌اند. ما در این مقاله به غیر ۵ بخش اصلی، بخش‌های بازیگران مکمل و انیمیشن را هم اضافه کرده‌ایم و در مجموع ۹ پیش‌بینی را انجام خواهیم داد. در پیش‌بینی ابتدا توضیحاتی در مورد نامزد‌ها مطرح خواهد شد و سپس می‌توانید نظر هریک از اعضای تحریریه مجموعه زندگی را مشاهده کنید. در ابتدا نظر هر یک نوشته شده که کاملا بر اساس دیدگاه و سلیقه شخصی‌ آن‌ها است و بعد از پیش‌بینی آنها از برنده نهایی است.

پیش بینی اسکار ۲۰۱۸

پیش‌بینی بهترین انیمیشن

در بخش نامزد‌های بهترین انیمیشن، تفاوت میان آنها بسیار زیاد بوده و جدیدترین ساخته استودیو پیکسار، یعنی «کوکو» با اختلاف بهترین انیمیشن لقب گرفته است و به احتمال ۹۹ درصد جایزه را از آن خود می‌کند. اگر هم یک درصد «کوکو» نتواند برنده جایزه شود، شاید بتوان انیمیشن «فینسنت دوست‌داشتی» را به دلیل نوع طراحی خاص آن بعد از «کوکو» بهترین دانست. به غیر از این دو هیچ‌کدام از انیمیشن‌های «بچه‌ رییس»، «نان‌آور» و فردیناند لیاقت کسب عنوان بهترین را ندارند.

رضا توکلی | نظرشخصی: «کوکو» | پیش‌بینی: «کوکو»

امیر فولادی | نظرشخصی: «بچه رییس» | پیش‌بینی: «کوکو»

پیش‌بینی بهترین بازیگر مکمل مرد

در این بخش رقابت بین دو فیلم «شکل آب» و «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری» است. در این فیلم‌‌ها به ترتیب ریچارد جنکینز، وودی هارلسون و سم راکول نامزد دریافت جایزه هستند. فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری» که در ادامه در بخش بهترین بازیگر نقش زن به آن خواهیم پرداخت، یکی از قوی‌ترین فیلم‌ها در بخش بازیگران مکمل به حساب می‌آید. دو پلیس با بازی‌های وودی هارلسون و سم راکول هر کدام در نیمه‌ای داستان نقش خود را به درستی ایفا کرده و باعث که در یک فیلم دونفر برای کسب جایزه شانس داشته باشند. به غیر از این فیلم، ریچارد جنکینز هم در فیلم «شکل آب» گیرمو دل تورو عملکرد بسیار خوبی داشته و در کنار سالی هاوکینز، نقش مهمی را در فیلم ایفا می‌کند اما همه پیش‌بینی‌ها حاکی از بالا بودن شانس وودی هارلسون و سم راکول است. با اینکه بسیاری وودی هارلسون را به دلیل نقش‌ پررنگ‌تر در فیلم، به عنوان بهترین معرفی می‌کنند اما سم راکول به‌خوبی توانسته آن احساسات و باورپذیری شخصیت‌ش را در فیلم به نمایش بگذارد.

رضا توکلی | نظرشخصی: «سم راکول» | پیش‌بینی: «سم راکول»

امیر فولادی | نظرشخصی: «ریچارد جنکینز» | پیش‌بینی: «سم راکول»

پیش‌بینی بهترین بازیگر مکمل زن

پیش‌بینی بخش بهترین بازیگر مکمل زن هم تا کنون با توجه سایر مراسم‌های سینمایی تقریبا قابل انتظار است و می‌توان منتظر این لحظه بود که الیسون جنی برای فیلم «من تونیا هستم» مجسمه طلایی را در دست بگیرد. در کنار الیسون جنی، لوری متکالف می‌تواند به عنوان شانس دوم این بخش معرفی شود. این دو بازیگر که نقش یک مادر را ایفا می‌کنند، در نقدها مورد تحسین منتقدین قرار گرفته‌اند اما باز شانس الیسون جنی در این بخش بالاتر است زیرا در فیلم «من تونیا هستم» کلیدی‌ترین ویژگی فیلم بازیگران آن یعنی مارگو رابی و الیسون جنی است و نقش‌آفرینی بسیار خوب آن‌ها باعث شده فیلم از آن چیزی که هست بیشتر دیده شود.

رضا توکلی | نظرشخصی: «الیسون جنی» | پیش‌بینی: «الیسون جنی»

امیر فولادی | نظرشخصی: «لوری متکالف» | پیش‌بینی: «الیسون جنی»

پیش بینی بهترین فیلم‌نامه اقتباسی

به یکی از اولین جوایز مراسم اسکار یعنی فیلم‌نامه می‌رسیم. این جایزه که معمولا در سال‌های اخیر در ابتدای مراسم به نویسنده منتخب اهدا می‌شود، امسال هم رقابت جذابی را پیش‌روی خود دارد. در بین نامزد‌های این بخش تقریبا می‌توان با اطمینان گفت که شانس دو فیلم «مرا با نامت صدا کن» و «گل‌گرفته» بسیار بیشتر از بقیه فیلم‌ها است. اما در این بین فیلمی مانند «بازی مالی» وجود دارد که شاید بتوان تنها نکته مثبت آن را فیلم‌نامه آن دانست. علاوه بر این، «هنرمند فاجعه» هم روایت بسیار خوبی داشته و تقریبا بی‌نقص است اما از همه این‌ها که بگذریم «مرا با نامت صدا کن» به نویسندگی جیمز آیووری شانس اول کسب جایزه است. فیلم‌نامه این فیلم که از روی رمانی به همین نام به قلم آندره اسیمن اقتباس شده، دارای سکانس‌های فوق‌العاده‌ای است و داستان را به‌خوبی روایت می‌کند.

رضا توکلی | نظرشخصی: «مرا با نامت صدا کن» | پیش‌بینی: «مرا با نامت صدا کن»

امیر فولادی | نظرشخصی: «هنرمند فاجعه» | پیش‌بینی: «گل‌گرفته»

پیش بینی بهترین فیلم‌نامه اورجینال

یکی از هیجان‌انگیز ترین بخش‌های نودمین مراسم اسکار، بخش فیلم‌نامه اورجینال است زیرا در شاخه با نامزد‌های بسیار قابل تقدیری طرف هستیم که رقابت را جذاب می‌کند. اما باز از آنجایی که اسکار، آخرین جشنواره سینمایی است و پیش‌ آن فیلم‌ها چندین بار توسط جشنواره‌های کوچک و بزرگ دیگری داوری شده‌اند، می‌توان تا حدودی برنده‌ نهایی را قابل پیش‌بینی دانست اما چیزی از هیجان آن کم نمی‌کند. بهترین فیلم‌نامه اورجینال می‌تواند به یکی از سه فیلم «برو بیرون»، «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری» و «لیدی برد» برسد که حداقل شانس بیشتری نسب به سایر نامزد‌ها دارند. در این بین با «شکل آب»ی طرف هستیم که به عنوان نماینده سبک فانتری در مراسم است و اگر قرار نباشد در بخش بهترین فیلم‌ برنده جایزه شود، احتمال دارد که جایزه فیلم‌نامه را از آن خود کند.

رضا توکلی | نظرشخصی: «بیمار بزرگ» | پیش‌بینی: «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری»

امیر فولادی | نظرشخصی: «لیدی برد» | پیش‌بینی: «سه بیلبورد خازج از ابینگ میزوری»

پیش‌بینی بهترین بازیگر نقش اول زن

شاید بتوان بعد از بهترین فیلم، بخش بهترین بازیگر نقش اول زن را یکی از جذاب‌ترین گروه‌ها دانست به این دلیل که تمامی بازیگران نامزد شده در آن، نه تنها بهترین عملکرد را از خود به نمایش‌ گذاشته‌اند، بلکه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فیلم‌های خود هستند. با اینکه شانس اول کسب جایزه در این بخش فرانسیس مک‌دورمند است اما یادمان نرود که در مراسم گلدون گلوب این سیرشا رونان بود که جایزه را از آن خود کرد. از طرف دیگر نباید نقش‌آفرینی درخشان سالی هاوکینز در فیلم «شکل آب» را هم نادیده بگیریم. مریل استریپ کهنه کار هم دوباره در بخش بهترین‌ها دیده می‌شود اما اکثر منتقدین بر این باورند که نقش‌آفرینی خوب خود را مجدد تکرار کرده و چیز جدیدی برای ارایه ندارد. در سویی دیگر مارگو رابی را شاهد هستیم که به آن حداقل پختگی برای بازیگری در سینما رسیده و می‌تواند با برنده شدن در این بخش یکی از شگفتی‌های مراسم باشد اما احتمال آن خیلی خیلی کم است.

رضا توکلی | نظرشخصی: «سالی هاوکینز» | پیش‌بینی: «فرانسیس مک‌دورمند»

امیر فولادی | نظرشخصی: «سیرشا رونان» | پیش‌بینی: «فرانسیس مک‌دورمند»

پیش‌بینی بهترین بازیگر نقش اول مرد

در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد، رقابت به اندازه بازیگر نقش اول زن نیست و تقریبا می‌توان برنده نهایی را از همین حالا حدس زد. دلیل آن تفاوت بالا آن با سایر نامزدها است. گری اولدمن ۵۹ ساله با نقش‌آفرینی در فیلم «تاریک‌ترین لحظات» بدون شک شانس اول کسب جایزه است اما در کنار دنیل دی‌لوییس نیز دیده می‌شود که او هم بارها توسط منتقدین تحسین شده اما چیزی که ما در مراسم‌های سینمایی قبل از اسکار دیدم، همگی نشان از برتری گری اولدمن دارد. از طرف دیگر یک ستاره جوان در جمع بهترین‌ها دیده می‌شود که گروهی اعتقاد دارند او بهترین عملکرد را از خود به جای گذاشته و لیاقت کسب عنوان برترین را دارد. تیموتی شلمی در فیلم «مرا با نامت صدا کن» نامزد دریافت جایزه است که عین شایستگی امیداوریم برنده نشود، زیرا معمولا ستاره‌هایی که در جوانی برنده جایزه می‌شوند، سال‌های بعد با پیشنهاد‌های مالی بسیار بالایی جذب فیلم‌‎های سطح پایین می‌شوند.

رضا توکلی | نظرشخصی: «گری اولدمن» | پیش‌بینی: «گری اولدمن»

امیر فولادی | نظرشخصی: «تیموتی شلمی» | پیش‌بینی: «گری اولدمن»

پیش‌بینی بهترین کارگردان

بعد از سال‌ها بالاخره کریستوفر نولان توانست در جمع بهترین‌های سینمایی سال در مراسم‌ها حضور پیدا کند اما از بد شانسی وی به یکی از موفق‌ترین کار‌های کارگردان مکزیکی یعنی گیرمو دل تورو برخورد کرده است. نولان با فیلم «دانکرک» طبق پیش‌بینی‌ها می‌توانست نامزد عنوان بهترین کارگردان باشد و حال در جمع ۵ کاندید نهایی هم هست اما شانس اول جایزه برای گیرمو دل تورو و فیلم جادویی «شکل آب» است. در کنار این دو کارگردان گرتا گرویگ برای فیلم «لیدی برد»، پل توماس اندرسن برای فیلم «رشته خیال» و جردن پیل برای «برو بیرون» شانس کسب جایزه را دارند. پیش‌بینی اول کسب جایزه برای گیرمو دل تورو است و بعد از آن پل توماس اندرسن و جردن پیل شاید شانس‌های دوم باشند اما اسکار است و همه‌چیز ممکن تغییر کند و یادمان نرود که حتی فاجعه «جوخه انتحار» سال گذشته یک اسکار را به جیب زد!

رضا توکلی | نظرشخصی: «گیرمو دل تورو» | پیش‌بینی: «گیرمو دل تورو»

امیر فولادی | نظرشخصی: «کریستوفر نولان» | پیش‌بینی: «گیرمو دل تورو»

بهترین فیلم سال

مهم‌ترین و هیجان‌انگیز قسمت هر مراسم اسکاری، آخرین لحظه اهدا جوایز است که بهترین فیلم سال مشخص می‌شود. حداقل در ۵ سال گذشته می‌توان که پیش‌بینی بهترین فیلم بسیار آسان بود و جدا از کیفیت، یک سری فیلم‌ها در آن سال باید جایزه می‌گرفتند که گرفتند. حال در سال ۲۰۱۷ فیلم‌های خوب کم نبود و این باعث شده که کار انتخاب فیلم نهایی بسیار سخت و صدالبته جذاب باشد. در همین ابتدا لازم است به این مورد اشاره کنیم که احتمال کسب جایزه برای ۳ فیلم «تاریک‌ترین لحظات»، «دانکرک» و «رشته خیال» تقریبا صفر است و می‌توانیم آنها را در پیش‌بینی نادیده بگیریم. اگر بخواهیم به محتوا و پیام فیلم‌ها نگاه کنیم باید گفت که پیش‌تر در سال‌های گذشته به فیلم‌هایی با مضمون افشاگری جایزه داده شده است «اسپاتایت» و حال مشابه آن «پست». همچنین به فیلم‌های با موضوع همجنسگرایان هم مانند «مهتاب» جایزه داده شده است و حال مشابه آن «مرا با نامت صدا کن» و در پایان باز هم به فیلم‌هایی با مضمون رنگین پوستان همانند «۱۲ سال بردگی» توجه شده است و مشابه آن را می‌توان فیلم ترسناک «برو بیرون» دانست. با اینکه ممکن است باز آکادمی دست روی موضوعات خاص بگذارد و یکی از عناوین بالا را انتخاب کند اما احتمالا اینطور نمی‌شود و احتمالا باید یکی از فیلم‌های «لیدی برد»، «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری» و «شکل آب» را بهترین بدانیم. اگر در بخش جوایز فنی در ابتدای مراسم دیدیم که «دانکرک» پشت‌سر هم جایزه می‌گیرد، پس می‌توان گفت که «شکل آب» بهترین خواهد شد و یا اگر برعکس شود و «شکل آب» درابتدا جوایز فنی را درو کند، می‌توان شانس «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری» را بالاتر دانست. این نوع منطق پیش‌تر درسال‌های گذشته کاملا اتفاق افتاده و فیلم‌هایی که دارای بیشترین نامزدی بوده‌اند، یا با کسب جایزه کمتر، عنوان بهترین را از آن خود کرده‌اند یا با چهار تا شش مجسمه در همان ابتدا شانس خود را برای کسب جایزه نهایی پایین آورد‌ه‌اند. برای مثال در سال‌های گذشته برای فیلم‌هایی مانند «جاذبه»، «مکس دیوانه: جاده خشم»، «گرگ وال‌استریت»، «ورود» افتاده است. به غیر از این موضوع فیلم «لیدی برد» به دلیل محتوای کمدی به نوعی وضعیتی مشابه «لالا لند» در سال گذشته دارد و شاید بتوان رقابت اصلی را محدود به دو فیلم «شکل آب» و «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری» کرد.

رضا توکلی | نظرشخصی: «شکل آب» | پیش‌بینی: «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری»

امیر فولادی | نظرشخصی: «مرا با نامت صدا برن» | پیش‌بینی: «سه بیلبورد خارج از ابینگ میزوری»

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *