مجموعه زندگی

نقد فیلم Professor Marston & The Wonder Women – پروفسور مارستون و زنان شگفت‌انگیز

امتیاز فیلم Professor Marston and the Wonder Women
منتقد: رضا توکلی
۸
میانگین امتیازات: ۸

با نقد و بررسی فیلم پروفسور مارستون و زنان شگفت‌انگیز – Professor Marston & The Wonder Women، یکی از فیلم‌های بیوگرافی سال ۲۰۱۷ در سایت مجموعه زندگی همراه ما باشید.

بعد از ساخت و موفقیت همه‌جانبه فیلم زن شگفت‌انگیز پتی جنکینس، ساخت و تولید محتوای اضافه بر این فیلم با توجه فضای تبلیغاتی ایجاد شده، کاملا قابل پیش‌بینی بود. فیلم سینمایی پروفسور مارستون و زنان شگفت‌انگیز (Professor Marston & The Wonder Women)، داستانی بیوگرافی از زندگی ویلیام مارستون است. مارستون که خالق شخصیت کامیک‌بوکی زن شگفت‌انگیز است، این شخصیت‌ را بر اساس ایده‌آل‌های خود برطبق ویژگی‌های دو همسر خود در سال ۱۹۴۱ معرفی می‌کند. مارستون که در دانشگاه تدریس می‌کند به همراه همسر خود، به یک دانشجو جوان به نام الیو برن نزدیک شده و قصد دارند با او آزمایشاتی را در مورد یک دستگاه دروغ‌سنج امتحان و بررسی کنند اما در این بین ارتباط عاطفی بین آنها برقرار شده که باعث شکل گیری ایده‌های یک شخصیت‌ زنانه در ویلیام مارستون می‌شود. این رابطه عاطفی میان آنها باعث شده که سه سال در کنار یک‌دیگر زندگی کرده و به تخقیقات بپردازند. نقش ویلیام مارستون را در فیلم لوک ایوانز، همسر اول مارستون به‌نام الیزابت را ربکا هال و همسر دوم مارستون (که هیچگاه به صورت قانونی ازواج صورت نگرفت و به صورت یک همخانه در کنار ویلیام و الیزابت زندگی کرد) را بلا هیتکوت نقش‌آفرینی می‌کند. فیلم پروفسور مارستون و زنان شگفت‌انگیز به نویسندگی و کارگردانی آنجلا رابینسون در سال ۲۰۱۷ اکران شده و مورد توجه نسبی منتقدان و تماشاگران قرار گرفت.

فیلم با اینکه یک زندگی‌نامه را قصد دارد به تصویر بکشد اما از قواعد و فرم ثابت اینگونه فیلم‌ها پیروی نکرده و در چندین خط زمانی داستان را پیش می‌برد که این تکنیک خوب از آب درآمده و داستان را جذاب‌تر می‌کند. این تفاوت صرفا باعث تغییر در نوع روایت شده و ضربه‌ای به خود داستان و محتوای آن وارد نکرده است. یک سری ایرادات کوچک در فیلم وجود دارد که مجموعه آن‌ها کلیدی‌ترین مشکل فیلم است. در ابتدا شروع فیلم همه‌چیز خوب و حساب‌کتاب شده جلو می‌رود تا اینکه به شخصیت الیو برن می‌رسیم. پیش‌تر تنها با ویلیام مارستون به عنوان شخصیت اصلی آشنا شده‌ایم و تا حدودی داستان را می‌دانیم اما در مورد همسرش، الیزابت، هیچ‌گونه شخصیت‌پردازی انجام نشده و بعد از معرفی الیو تازه با الیزابت هم در حد چند دیالوگ آشنا می‌شویم. در واقع ایراد در شخصیت پردازی تنها مربوط به الیزابت نشده و با جهان الیو و حتی نامزدش به هیچ‌جه آشنا نمی‌شویم اما در چندین سکانس شاهد حضور نامزد الیو به عنوان یک بازیگر اصلی در فیلم هستیم بی‌آنکه چیزی در مورد آن بدانیم. تنها بازیگر با شناسنامه فیلم ویلیام مارستون است. درست که این اثر منحصرا در مورد زندگی خود مارستون بوده اما باید شخصیت‌های دیگر نیز پرداخت خوبی داشته باشند. همه‌این موارد تا قبل از نیمه اول فیلم است و بعد از نیمه اول به طور کامل ورق برگشته و چنان در روحیات و ویژگی‌های این سه شخصیت غرق می‌شویم به طوری که تا پایان علاوه براینکه با آنها همذات‌پنداری کرده، نگران وضعیت حال آنها نیز می‌شویم! 🙂

در نیمه دوم فیلم، داستان تب و تاب بیشتری داشته و بسیار جذاب‌تر از قسمت اول دنبال می‌شود. احساسات زنانه الیزابت و الیو بر روی مارستون تاثیر گذاشته و او به دنبال یک ایده‌آل در بین فانتزی‌های زنانه خود است و درست زمانی که الیو را با یک لباس مخصوص در یک میزانسن بسیار تماشایی می‌بیند، فرم شخصیت زن شگفت‌انگیز را پیدا کرده و به دنبال نگارش آن می‌رود. پیش‌تر در فیلم در مورد نویسنده بودن مارستون صحبت‌هایی شده بود و این پیام برداشت شد که کتاب‌های قبلی او به هیچ‌عنوان مورد استقبال قرار نگرفته‌اند و او به دنبال خلق یک چیز تازه است. بعد از انتشار کمیک‌های زن شگفت‌انگیز ایراداتی مانند خشونت طلبی، نژاد پرستی و تبعیض جنسیتی به آن وارد می‌شود که در نهایت منجر به نابودی این شخصیت شده و در خیابان کودکان کتاب‌های آن را آتش می‌زدند. همانند همه بیوگرافی‌های درام سعی شده بیشتر قسمت سختی و مشکلات مارستون به تصویر کشیده شود و در پایان در چند خط آینده مثبت و درخشان او و اطرافیان را تعریف کند اما خوب واقعا همان زندگی احساسی و گاهی پرتنش مارستون به خوبی به تصویر کشیده شده است و فیلم جدا از طرفداران زن‌ شگفت‌انگیز برای منی که علاقه‌مند به دنیای کامیک‌ نیستم، جذاب بود. همیشه در نقد فیلم‌های تابستانی یا مناسبتی که در دروه‌ای منتشر می‌شوند این مسئله عنوان می‌شود که باید فیلم‌ها را از جهت سرگرمی بررسی و تماشا کرد. این فیلم خوب طبیعتا از آن دسته فیلم های بیگ‌پروداکشن نیست اما محتوای خیلی با ارزشی هم ندارد اما حداقل در زمان ۲ ساعته خود نمایشی بسیار زیبا و قابل قبول از زندگی مارستون و خلق شخصیت زن‌ شگفت‌انگیز را ارایه داده و فیلمی است که پس از تماشا آن ناراضی نخواهید بود.

برای دانلود رایگان فیلم Professor Marston and the Wonder Women کلیک کنید

فیلم پروفسور مارستون و زنان شگفت‌انگیز، داستان زندگی ویلیام مارتسون، خالق شخصیت کامیک‌بوکی زن‌ شگفت‌انگیز است. این درام بیوگرافی در ابتدا مشکلات بزرگی در بخش شخصیت پردازی دارد اما رفته‌رفته ارتباط بین شخصیت‌ها به خوبی نمایش داده شده و آن احساسات زنانه‌ای که از طریق دو همسر ویلیام به وی وارد می‌شود، فیلم را به درستی تا پایان هدایت می‌کنند. پروفسور مارستون و زنان شگفت‌انگیز فیلم بسیار جذاب و خوش‌ساختی در ژانر خود است و احتمالا از تماشای آن پیشیمان نخواهید شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “نقد فیلم Professor Marston & The Wonder Women – پروفسور مارستون و زنان شگفت‌انگیز

بسم تعالی
فیلم از این نظر که می خواهد اعلام کنه زنان میتونن قدرتمند باشند بدتر زده زنان را کوچیک کرده،شگفت انگیز بودن زنی که اجازه میده همسرش با یه نفردیگه که برای آزمون و خطا انتخاب کرده ارتباط داشته و خود زن هم بایه زن ازتباط برقرار کنه در چی هست؟به علاوه که مردنقش اصلی روانشناسه و به جای درک وشناخت علت اینکه اُلیو دنبال داشتن خانواده است و کمک به اون به نوعی داره سوء استفاده میکنه از روح پاک یه دختر واینجاهم باز متناقض است با احترام گذاشتن یه مرد به یه زن،واز همه مهمتر دقیقا چی باعث شده که یک زن از دیدگاه اولیه خودش که مخالف با ارتباط داشتن یه دختربا همسرشه یکدفعه تغییر عقیده میده و خودش باب ارتباط را باز میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *