مجموعه زندگی

نقد فیلم شکل آب – The Shape of Water

امتیاز فیلم The Shape of Water
منتقد: رضا توکلی
۱۰
میانگین امتیازات: ۱۰

فیلم سینمایی The Shape of Water «شکل آب» یکی از مهم‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۱۷ میلادی و برنده اسکار بهترین فیلم سال است که در این مقاله قصد نقد و بررسی آن را داریم. در ادامه در سایت مجموعه زندگی همراه ما باشید.

 

آخرین ساخته سینمایی گیرمو دل تورو شگف‌انگیز است. «شکل آب» چنان در قصه غرق شده که بیشتر از هر فیلم دیگری در سال‌های اخیر می‌توانیم از داستان‌سرایی آن لذت ببریم. «شکل آب» تعریفی فانتزی از عشق واقعی است. ” اگر کاری نکنیم، ما هم انسان نیستیم ” (نقل‌قولی از فیلم) «شکل آب» تعریفی از انسانیت است. «شکل آب» نمایشی از تمام زیبایی‌ها و معجزه است. در این فیلم با قصه‌ای طرف هستیم که همانند داستان فیلم‌های ادیسه‌وار، نمایشی از یک چرخه است. چرخه‌ی فیلم در ابتدا پیرامون شخصیت الیسا اسپوزیتو با بازی درخشان سالی هاوکینز است. زندگی او در سکانس‌های ابتدایی فیلم، نمایشی از یک چرخه خسته‌کننده و کسل‌آور است. این روند باید به اوج خود برسد تا با یک ضربه وارد فضایی دیگر شود. ضربه داستان خیلی ما را منتظر نمی‌گذارد و با آوردن آن موجود عجیب به آزمایشگاه، از چرخه تکراری زندگی الیسا خارج شده و وارد چرخه بزرگ‌تری می‌شویم که در ادامه دلیل خطاب کردن چرخه‌ را عنوان می‌کنم. در نگاه اول و با خواندن متن خلاصه و یا معرفی فیلم، طبیعتا به‌فکر یک عاشقانه فانتزی می‌افتید. «شکل آب» فقط این نیست و در اصل نمایش رسیدن به آن و نتیجه‌گیری‌اش، ویژگی اصلی آن است. در سینمای امروز که فیلم‌ها همگی سوار بر یک جریان در حال حرکت هستند، ساخت فیلم‌هایی مانند «شکل آب» ریسک بالایی داشته و صدالبته قابل تحسین است. دل تورو که پیش‌تر در سال ۲۰۰۶، با هزارتوی پن تعریفی نو از فیلم‌های فانتزی و علمی‌تخیلی را ارایه داده بود، «شکل آب» را هم روی همین فرمول ساخته اما به قدری در محتوا، آن را غنی کرده که می‌توان گفت نه‌تنها «شکل آب» بهترین فیلم دل تورو است، بلکه یکی از بهترین فیلم‌های چندسال اخیر است و به نظر من این فیلم با اختلاف بسیار زیاد، بهترین فیلم سال ۲۰۱۷ میلادی است.

زمانی که الیسا در اتوبوس دو قطره آب را روی شیشه حرکت داده و در نهایت یکی می‌شوند، می‌توان کل داستان فیلم را از آن برداشت کرد

شکل آب ترکیبی از بهترین تکنیک های سینمایی است. این فیلم در همه بخش‌های خود بهترین عملکرد را به نمایش گذاشته و باعث شده با یک اثر کامل و بی‌نقص طرف باشیم. فیلمنامه قوی بوده و شاهد روایت داستان پشت سر هم و مرحله به مرحله هستیم و به خوبی داستان‌های فرعی پیرامون جنگ سرد به آن وارد شده و در مجموع تب و تاب خاصی را به داستان می‌دهند. همه چیز منظم است و در کنار خط داستانی بسیار خوب شاهده طراحی صحنه و فضاسازی بسیار خوبی هستیم که حال و هوای آن زمان تاریخی را به خوبی به مخاطبین منتقل می‌کند. نقش آفرینی سالی هاوکینگز در فیلم بسیار درخشان است و یکی از ویژگی‌های کلیدی آن بوده و همچنین او برای این فیلم نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش اول زن در نودمین مراسم اسکار شده است. در کنار بازیگر نقش اصلی بازی ریچارد جنکینز و اکتاویا اسپنسر به عنوان بازیگران مکمل بسیار خوب است. ریچارد جنکینز در ابتدا به‌خوبی محافظه‌کارانه عمل می‌کند و سپس تحت تاثیر الیسا، تن به خواسته‌های او می‌دهد. همگی به خوبی نقش خود را ایفا کرده و بسیار باور پذیر هستند. به همه این نکات مثبت موسیقی را هم اضافه کنید که به‌خوبی با فیلم و داستان همراه شده و این عاشقانه فانتزی را هیجان انگیز و مهیج‌تر می کند.

دل تورو در این فیلم از دو موجودی که شاید نقص‌هایی داشته باشند یک اثر عاشقانه واقعی را خلق کرده است. انسانی که نمی‌تواند صحبت کند با موجودی که حداقل در گفتار به او شباهت دارد، عاشقانه‌ای را رقم می‌زنند که می‌تواند برعکس خوشان برای ما ساعت‌ها حرف و پیام داشته باشد

«شکل آب» در ابتدا نمایشی از روابط انسانی است. همسایه با همسایه. همایسه با افراد بیرون از خانه. دو دوست. و در پایان دو قطره آب. زمانی که الیسا در اتوبوس دو قطره آب را روی شیشه حرکت داده و در نهایت یکی می‌شوند، می‌توان کل داستان فیلم را از آن برداشت کرد. این فیلم گاهی منطق را زیرپا گذاشته (منطق منظور نحوه دسترسی الیسا به آن موجود در آن آزمایشگاه سری است) و شخصیت‌ها را نزدیک‌تر از آن چیزی که در واقعیت وجود دارد نشان می‌دهد. اما خب «شکل آب» فانتزی است اگر می‌خواست با منطق پیش برود دیگر اسمش فانتزی نبود. باز در این فیلم می‌توانیم از اهمیت موسیقی آگاه شویم. موسیقی همه‌چیز است و بهترین وسیله برای ارتباط. الیسا در داستان، خود را تنها می‌بیند و چون نمی‌تواند حرف بزند، شباهت‌هایی را میان خودش و آن موجود شبیه به ماهی یا یک دوزیست، می‌بیند. وجود شباهت آغازی بر شکل‌گیری یک رابطه بوده که در ادامه به اصطلاح به تعالی می‌رسد. زنجیره این روابط و طرز نمایش آنها دلیل و شیوه بسیار درستی برای نمایش یک عاشقانه واقعی در ادامه فیلم است. «شکل آب» یکی از بهترین‌ها در ژانر عاشقانه است. لازم نیست، معشوقه‌اش خوش‌تیپ و خوش‌هیکل باشد. لازم نیست کارگردان بخواهد با انتخاب بازیگران جذاب یک عشق نمایشی را به بیننده نشان دهد. دل تورو در این فیلم از دو موجودی که شاید نقص‌هایی داشته باشند یک اثر عاشقانه واقعی را خلق کرده است. انسانی که نمی‌تواند صحبت کند با موجودی که حداقل در گفتار به او شباهت دارد، عاشقانه‌ای را رقم می‌زنند که می‌تواند برعکس خوشان برای ما ساعت‌ها حرف و پیام داشته باشد و در پایان این دو عاشق نمایشی از خدا را نشان ما می‌دهد که سرشار از زیبایی است. این مورد را هم در فیلم می‌توان در سکانس‌هایی مشاهده کرد که در مورد آن موجود می‌گفتند، مردم محلی مثل خدا آن را پرستش می‌کردند و او معجره می‌کند. اگر به زندگی ابتدایی الیسا هم دقت کنیم، او را هم از آب گرفته‌اند و سه خط همانند یک آبشش بر روی گردن خود دارد و در نهایت دوباره به آب بازگشته و آن موجود دوباره آبشش‌ها را فعال می‌کند. اینجاست که می‌توان «شکل آب» را هم یک نوع فیلم ادیسه‌وار دانست. الیسا همان موجود است در شمایلی دیگر. نمایش از زیبایی و معجزه. این دو بهم می‌رسند و دوباره چرخه تکرار می‌شود اما نتیجه آن نمایش عاشقانه و روابطی خارج از فضای انسانی است. «شکل آب» همانند گفته‌های درون فیلم نمایشی از شرافت است. “شرافت واقعی.. نه آن شرافتی که صادراتی است و آن را می‌فروشیم. در پایان نقل‌قولی که در انتهای فیلم عنوان می‌شود را مطالعه می‌کنید.

ناتوانم در درک شکل تو.. تو را در اطراف خودم پیدا کردم

حضورت چشمانم را از عشق سرشار وقلبم را آرام می‌کند..

 چرا که تو همه‌جا هستی..

 

برای دانلود رایگان فیلم The Shape of Water کلیک کنید

چه چیز از سینما می‌خواهید؟ «شکل آب» نمایش و روایتی از روابط فرا انسانی است. عاشاقانه‌ای است که مرز نمی‌شناسد و در مورد آن عشق واقعی است. نیازی به بازیگران جذاب و خوش‌تیپ ندارد، دو موجود که توانایی سخن گفتن ندارند، ساعت‌ها می‌توانند مورد بحث و گفتگو ما باشند. «شکل آب» علاوه بر محتوا با ارزش، از لحاظ تکنیکی هم فیلم بسیار با کیفیتی است و نه تنها بهترین فیلم سال و دل تورو، بلکه یکی از بهترین‌های چند سال اخیر است. «شکل آب» چرخه‌ای است، ادیسه‌وار در مورد دو قطره آب!

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

1 دیدگاه در “نقد فیلم شکل آب – The Shape of Water

کل اینترنت رو برای تحلیل و نقد این فیلم گشتم. تحلیل شما فوق العاده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *