مجموعه زندگی

نقد فیلم تاریک‌ترین لحظات – Darkest Hour

امتیاز فیلم Darkest Hour
منتقد: رضا توکلی
۳
۱۰
میانگین امتیازات: ۶.۵

فیلم سینمایی «‌تاریک‌ترین لحطات» (Darkest Hour) آخرین ساخته سینمایی جو رایت با بازی گری اولدمن، یکی از مهم‌ترین فیلم‌های سال گذشته میلادی بود که در این مقاله قصد نقد و بررسی آن را داریم. در ادامه با سایت مجموعه زندگی همراه باشید.

فیلم «‌تاریک‌ترین لحطات» (Darkest Hour) همانند بسیاری از فیلم‌های سال ۲۰۱۷ یک اثر درام، تاریخی و بیوگرافی بود. این فیلم به بخش‌هایی از زندگی وینستون چرچیل سیاتمدار بریتانیایی می‌پردازد و دراصل مربوط به زمان اولین نخست‌وزیری‌اش در طی سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ در جنگ‌جهانی دوم می‌پردازد. «‌تاریک‌ترین لحطات» (Darkest Hour) هم درست همانند فیلم دهم کریستوفر نولان، یعنی «دانکرک» به واقعه خروج سربازان بریتانیایی از شهر دانکرک می‌پردازد. البته تمامی ماجرا درباره آن نیست و بسیار سعی شده بیشتر از جنگ، به خود چرچیل و شخصیت وی پرداخته شود. در این فیلم با روایتی متضاد طرف هستیم. از یک طرف سعی شده به خود شخصیت وینستون چرچیل پرداخته شود و به نوعی‌ خارج‌ از فضای جنگ داستان را پیش ببرد، اما از طرف دیگر کات‌سین‌های سینمایی در مورد جنگ و حال و هوای آن پخش می‌شود و همچنین بیشتر مکالمات درمورد جنگ است. اگر در ابتدای فیلم تنها به شخصیت به اصطلاح حقوقی چرچیل پرداخته می‌شد، مشکلی نبود اما فیلم سعی می‌کنند شخصیت حقیقی چرچیل را هم به نمایش بگذارد که به این شکل در هر دو مورد ضعیف عمل می‌کند. در همین ابتدای مقاله باید عنوان کرد که کلیدی‌ترین ویژگی فیلم نقش‌آفرینی گری اولدمن با یک گریم سنگین برای چرچیل است که جدا از جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مرد (اسکار ۲۰۱۸)، در جمع بهترین نقش‌آفرینی‌های برتر چندسال اخیر قرار می‌گیرد. در بازی بسیار خوب گری اولدمن که شکی نیست اما شخصیت‌پردازی در فیلم تقریبا ضعیف است. از آنجایی که با یک فیلم بیوگرافی طرف هستیم، طبیعتا شخصیت وینستون چرچیل پرداخت بهتری دارد اما واقعا سایر شخصیت‌ها بسیار (خیلی خیلی زیاد) بی‌شناسنامه هستند. به گونه‌ای که انگار سر صحنه فیلم‌برداری، بازیگران فرعی را گریم کرده و آن‌ها را به داخل صحنه پرتاب کرده‌اند! منظور از این شخصیت‌های فرعی به طور خاص همسر چرچیل با بازی کریستن اسکات توماس و تایپیست آن با بازی لیلی جیمز است.

تایپیست وینستون چرچیل به نام الیزابت لیتون یکی از بدترین نقش‌های مکمل در این فیلم است. نقش مهمی در فیلم دارد اما به هیچ‌وجه، حتی تک‌سکانسی، برای معرفی آن در نظر گرفته نشده است و همینطور ساده و بی‌مقدمه وارد داستان‌ شده و طوری دوربین در موقعیت‌های حساس بر روی آن قرار می‌گیرد که انگار از ابتدا منتظر حرکتی از سوی او بودیم. بعد از تماشا فیلم چند خط بالا را بهتر می‌توانید درک کنید. با اینکه لیتون از ابتدا تا انتها در فیلم حضور دارد اما در همان مرحله صفر (از لحاظ شخصیت‌پردازی) باقی می‌ماند و سعی هم نمی‌شود که کمی او را بشناسیم. یکی دیگر از شخصیت‌ها، همسر وینستون چرچیل یعنی کلمانتین چرچیل است که دست کمی از تایپیست آن (باز هم از لحاظ شخصیت‌پردازی) ندارد. آنقدر بی‌مقدمه و یکباره وارد قصه می‌شود که اگر او چرچیل را همسرش خطاب نمی‌کرد، سخت بود متوجه شویم که وی همسر چرچیل است. موضوع اینجاست که به قدری در این فیلم به شخصیت وینستون چرچیل پرداخته شده است که باقی کاراکترها فراموش شده‌اند.

همچنین همانطور که در ابتدا عنوان شد، تکلیف فیلم با خودش هم مشخص نیست و چیزی بین یک اثر بیوگرافی و جنگی است که باعث شده پرداخت خود شخصیت چرچیل هم  کاملا عالی نباشد. «‌تاریک‌ترین لحطات» لب مرز یک فیلم جنگی و یک بیوگرافی قرار دارد و این لزوما به معنای بد بودن روایت فیلم نیست بلکه به معنای ضعف در هر دو ژانر است. در هر حال «‌تاریک‌ترین لحطات» (Darkest Hour) تجربه جالبی را در اختیار شما می‌گذارد و از آنجایی که تقریبا بیشتر علاقه‌مندان به سینما فیلم «دانکرک» را دیده‌اند، حتما تماشا این فیلم برای پی بردن به اتفاقات و جریانات سیاسی عملیات تخلیه دانکرک، می‌تواند جذاب باشد. به غیر از گری اولدمن، طراحی صحنه و فیلمبرداری «‌تاریک‌ترین لحطات» جز نکات مثبت و بسیار خوب فیلم است. فضاسازی فیلم به وسیله طراحی بسیار خوب محیط و صحنه، به‌خوبی حال و هوای آن روز‌های جنگ را به تصویر می‌کشد. در کنار این طراحی صحنه، فیلمبرداری است که یک تصویر زیبا را به ما نمایش می‌دهد و در این بخش‌ها بدون شک، «‌تاریک‌ترین لحطات» جز بهترین فیلم‌های سال است.

برای دانلود فیلم Darkest Hour کلیک کنید

«‌تاریک‌ترین لحطات» یک درام تاریخی سبک بیوگرافی است. مهم‌ترین ویژگی فیلم نقش‌آفرینی گری اولدمن در آن است. در کنار نقش‌آفرینی کامل، طراحی صحنه و فیلمبرداری «‌تاریک‌ترین لحطات» هم جز بهترین‌های سال است اما ایراد کار اینجاست که این فیلم نه یک بیوگرافی کامل است و نه یک فیلم با موضوع جنگ‌جهانی. دقیقا لب مرز این دو سبک قرار گرفته و باعث در هیچ‌کدام بهترین نباشد. علاوه بر این موارد شخصیت‌پردازی فیلم مخصوصا برای نقش‌های مکمل نزدیک به صفر بوده و برای فیلمی که تعداد زیادی بازیگران مکمل دارد اصلا خوب نیست.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *