مجموعه زندگی

نقد و بررسی سریال شهرزاد ؛ قسمت اول، فصل دوم

پخش فصل دوم سریال موفق شهرزاد در شبکه نمایش خانگی شروع شد و ماجراهای شهرزاد و فرهاد وارد فاز جدیدی در این فصل شده است. با نقد قسمت اول از فصل دوم سریال شهرزاد همراه ما باشید.

در سکانس‌های اصفهان شاهد مردم عامی هستیم که همچنان بر سنت‌های قدیمی خود پایبند بودند و حالت غربی و مدرن تهران آن دوران را به خود نگرفته‌اند

پس از یک سال، پخش فصل دوم سریال شهرزاد در روز دوشنبه ۲۹ خرداد ماه در شبکه خانگی آغاز شد و طرفداران این سریال  دوباره شاهد اتفاقات مختلف پیرامون شهرزاد و افراد اطراف وی هستند. فصل دوم شهرزاد در ادامه اتفاقات قسمت پایانی فصل اول شروع می‌شود. فصل پیشین با مرگ بزرگ آقا و مراسم عروسی شهرزاد و فرهاد پایان یافت. حال قسمت جدید در حالی شروع می شود که شهرزاد و فرهاد مسرور از ازدواج عازم ماه عسل می‌شوند و در موازات سفر این زوج، قباد درگیر مرگ بزرگ آقا و اتفاقات ناگوار پیش آمده است.

قسمت اول شهرزاد ۲ حول معرفی شخصیت‌های جدید سریال از جمله عمه بلقیس می‌چرخد. پس از تشییع جنازه بزرگ آقا، عمه بلقیس، خواهر بزرگ آقا، از شهر کرمان عازم تهران می‌شود که تکلیف ارث و جانشینی برادرش را مشخص کند. ریتم سریال به خوبی پیش می‌رود و به نظرم کارگردان قصد داشته است در قسمت اول تماشاگر را آماده وقوع اتفاقات غافلگیرکننده و جذاب در قسمت‌های بعدی سریال کند. رویا نونهالی، بازیگر نقش عمه بلقیس، در قسمت اول توانست بازی قوی و روانی را داشته باشد و چهره محکم و نگاه آرام او شخصیت بزرگ آقا را در ذهن بیننده تداعی می‌کند.

شهرزاد ۲

حسن فتحی همیشه در کارهای خود تهران قدیم را به خوبی نشان داده است و تماشاگر را با حال و هوای تهران دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی آشنا کرده است. حال او در فصل دوم پا را فراتر  گذاشته و بیننده شاهد شهر اصفهان قدیم است که یکی از بخش‌های جذاب این قسمت از سریال است. ما در سکانس‌های اصفهان شاهد مردم عامی هستیم که همچنان بر سنت‌های قدیمی خود پایبند بودند و حالت غربی و مدرن تهران آن دوران را به خود نگرفته‌اند. جریان داشتن زندگی با نمایش زاینده‌رود پرآب به خوبی به تصویر کشیده شده است. شهر اصفهان دارای آرامشی است که با حس و حال شهرزاد و فرهاد همسو است و نشان‌دهنده به آرامش رسیدن این زوج است و حسن فتحی انتخابی هوشمندانه نسبت به انتخاب شهر اصفهان و میدان نقش جهان برای نشان دادن آرامش شهرزاد و فرهاد داشته است. این زوج، آرامش را مرهون پدر فرهاد هستند که با عقب انداختن اعلام خبر فوت بزرگ آقا، عروسی آنان را به تعویق نیانداخت. حس آرامش و آشفتگی در سکانس های سریال با حالت رفت و برگشت از سفر ماه عسل به مراسم ختم به بیننده منتقل می‌شود.

شهرزاد ۲

امیر توسلی مانند فصل اول سریال شهرزاد، ساخت موسیقی متن فصل دوم این سریال را برعهده گرفته است و توانسته حال و هوای سکانس‌های مختلف سریال را به خوبی به تماشاگر القا کند. به عنوان مثال در سکانسی که شهرزاد و فرهاد در حال تماشای زیبایی‌های مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان هستند، موسیقی متن  حالتی عاشقانه با سازهای سنتی دارد که حس عاشقانه و قدیمی سکانس را به خوبی به تماشاگر منتقل می‌کند. خوانندگان این فصل نیز محسن چاوشی و سینا سرلک هستند. محسن چاوشی تاکنون دو قطعه «فندک تب‌دار» و «ای دریغا» را برای فصل دوم سریال شهرزاد منتشر کرده و چند قطعه دیگر نیز در ادامه سریال از این خواننده خواهیم شنید.

شهرزاد ۲

گریم شخصیت‌های سریال شهرزاد در فصل دوم، دست‌خوش تغییراتی از جمله تغییر آرایش موی فرهاد و نوع پوشش بازیگران خانم سریال شده است. همچنین، یکی از نکات مهم فصل دوم، تغییر کردن بازیگر شخصیت سیمین، خواهر شهرزاد، است. بنابر اخبار منتشر شده،‌ مونا احمدی، بازیگر نقش سیمین در فصل اول، عازم یک تور اروپایی برای اجرای تئاتر بوده است و از نظر زمانی نمی‌توانست نقش سیمین را در فصل دوم ایفا کند. عوامل فیلم نیز تصمیم به تغییر بازیگر نقش سیمین گرفتند و بازیگر جدیدی با شباهت ظاهری نزدیک به چهره مونا احمدی جایگزین او کردند.

قسمت اول از فصل دوم سریال شهرزاد شروع قابل قبولی داشته و به نوعی آرامش قبل طوفان ماجراهای پیشرو سریال است. برای قضاوت بهتر و منصفانه‌تر نسبت به داستان سریال باید تا هفته‌های آینده صبر کرد و دید آیا حسن فتحی می‌تواند موفقیت فصل اول سریال شهرزاد را دوباره تکرار کند یا نه؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *