مجموعه زندگی

معرفی کتاب مزایای گوشه‌گیر بودن

چارلی , پسر پانزده ساله ایی که شخصیت اصلی کتاب ” مزایای گوشه‌گیر بودن ” است , در ابتدای کتاب به تازگی دبیرستان را شروع کرده است . چارلی که ویژگی او سر به زیر بودن است , پسری آرام و ارتباط کمی با اجتماع دارد. در ادامه در سایت مجموعه زندگی با معرفی کامل کتاب مزایای گوشه‌گیر بودن همراه باشید.
چارلی بسیار بیننده خوبیست و همچین ملاحظه گر , او همیشه به کوچکترین چیز ها اهمیت میدهد , حتی اگر زیادی نظری درباره آنها نداشته باشد. کتاب به صورت مکالمات چارلی با یک دوست ناشناس صورت میگیرد ( در ضمن این روش , یک روش بسیار خوب برای خالی کردن عواطف و احساسات سرکوب شده است ) . خواننده هیچوقت اون دوست ناشناس را نمی شناسد و همانجور ناشناس خواهد ماند. دوستی که هیچوقت جواب نامه های نوشته شده به او را نخواهد داد. هر نامه با ” دوست عزیزم” شروع و با جمله ” دوست دار تو , چارلی ” به اتمام میرسد. به خاطر اینکه هیچوقت جواب نامه ها داده نمیشود کل کتاب به صورت یک دفترچه خاطرات می ماند که از طرف چارلی نوشته شده است. وقتی رمان شروع میشود , چارلی با مرگ دو عزیز دست و پنجه نرم میکند , آخرین مورد که در بهار قبلی رخ داده است , درمورد تنها دوستی است که او از راهنمایی داشته است. دوست چارلی که خودکشی کرده است. اولین تجربه تلخ از دست دادن عزیزی برای او در سن هفت سالگی رخ میدهد که خاله ی خودش را در تصادف ماشین در عید سال نو از دست میدهد, همچنین اون روز با تولد چارلی همزمان بوده است. در ادامه چارلی نگران وارد شدن به دبیرستان است و با این مورد به خوبی کنار نمی آید ولی دو شخصیت این کار رو برای او آسانتر میکنند. اولین شخص معلم ادبیات انگلیسی اوست , بیل اندرسون که استعداد چارلی در ادبیات را تشخیص میدهد و سعی میکند زیر پر و بال او را برای ادامه بگیرد, او را با دادن تکالیفی که خود او داوطلب شده است سرگرم میکند. چارلی که سعی میکند بیشتر در جامعه حضور داشته باشد , با پاتریک و خواهر ناتنی او سّم آشنا میشود. اونها چارلی را در گروهی از دوستان خود راه میدهند و با آنها بیشتر خو میگیرد.

چارلی که به شدت علاقه مند سّم است این موضوع را با او در میان میگذارد ولی سم از روی محبت و دلسوزی با او برخود میکند. پاتریک , که یک همجنس‌گرا است . یک رابطه ی نزدیک با بِرّد که یک فوتبالیست است دارد. سم برای اولین بار چارلی را میبوسد به این دلیل که میخواهد اولین بوسه ی چارلی از طرف کسی باشد که واقعا به او اهمیت میدهد. همانجور که سال تحصیلی ادامه پیدا میکند. چارلی بیشتر در جامعه حضور پیدا میکند و اجتماعی تر میشود. ولی به مرور رابطه او با دوستانش و خانواده اش پیچیده تر میشود.
تعطیلات رسمی همیشه برای او سخت و غیرقابل تحمل هستند به خاطر اینکه , خاطراتی که از دست دادن خاله هلن را برای او زنده میکند. چارلی که هنوز افسرده است , با خاطراتی که مدام برای او واضح تر میشوند روبرو میشود , خاطراتی که مربوط به خاله هلن است. چارلی با کمک گروهی از دوستانش حالش رو به بهبودی است و با گذشت زمان و بالغ تر شدن او , رابطه اش با خواهرش بهبود میابد. دوست پسر خواهر چارلی رفتار های خشونت آمیز نیز دارد , چارلی این کار های او را به معلم مورد علاقه خود یعنی بیل گزارش میدهد و بیل این گزارش را با خانواده ی چارلی در میان میگذارد. خواهر چارلی از این کار او ناراحت میشود ولی او با حاملگی که دارد کار خانواده ی خود را سخت تر میکند . او تصمیم به سقط جنین میگیرد و این کار با چارلی که الان اعتماد بیشتری به او دارد در میان میگذارد.

بعد از نمایش چارلی به عنوان راکی در تئاتر , مری الیزابت به او پیشنهاد دوستی میدهد و چارلی و مری با یکدیگر وارد رابطه میشوند ولی این رابطه آن چیزی نیست که چارلی انتظار او را داشته است یک شب در یک بازی حقیقت یا شجاعت , چارلی شجاعت را انتخاب میکند و باید شجاعت داشته باشد که زیباترین دختر در جمع را ببوسد , او به جای دوست دخترش مری , سم را میبوسد و این کار باعث میشود مری به سرعت از آنجا رفته و بقیه واکنش تندی به این قضیه بدهند. پاتریک و رابطه ای که با برد داشته نیز تموم شده به این دلیل که پدر برد که یک مرد مذهبی است , از قضیه بین آنها با خبر میشود. در یک روز در مدرسه برد به جای واقعیت به همه دوستانش میگوید که کبودی های صورتش به خاطر دعوایی است که او در یک پارک انجام داده است اتفاق افتاده و به خاطر کتک های پدرش نیست.
پاتریک که از این قضیه ناراحت شده است سعی میکند این قضیه را در مقابل او و دوستان برد توضیح دهد که برد با گفتن کلمه ایی بد به پاتریک باعث یک دعوای بسیار شدید میشود که پاتریک در آن توسط دوست های برد کتک میخورد ولی در این میان چارلی متوجه قضیه میشود و به سرعت آنها را جدا و با آنها درگیر میشود. در آخر های سال تحصیلی چارلی دوباره افسردگی اش شروع به رشد میکند به این دلیل که دوستان او که همه سال آخری بوده اند به کالج خواهند رفت. به پایان معرفی کتاب مزایای گوشه‌گیر بودن (The Perks of Being a Wallflower) رسیدیم ، برای مطالعه معرفی کتاب‌های بیشتر وارد صفحه معرفی کتاب سایت مجموعه زندگی شوید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *