مجموعه زندگی

کربن ۵: رنگ ادرار به شما چه‌ می‌گوید؟

شما تقریبا روزانه دو تا سه پاینت، که معادل ۱٫۵ تا حدود ۲ لیتر است، ادرار تولید می‌کنید اما بسیاری از ما اطلاعات کمی نسبت به این ماده دفعی داریم. حال می‌خواهیم بدانیم ادرارمان چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟ و آیا می‌تواند یک راهنما مشخص برای تشخیص کلی سلامت بدن باشد یا خیر.

قبل از ادرار کردن کلیه شما مواد قابل‌حل در آب را فیلتر کرده و همچنین مواد غذایی موردنیاز را از جمله گلوکز را جذب می‌کند و با این‌کار بدن از شر مواد زائد مانند سم‌ها راحت می‌شود. این مایع دفعی بعد از کلیه به سمت مثانه رفته تا زمانی که بخواهد از بدن خارج شود، آنجا ذخیره می‌شود. اگر ادرار شما رنگ قهوه‌ای به خود بگیرد، می‌تواند دلیلش خوردن مقدار زیاد ریواس، باقاله و یا آلوئه‌ورا باشد. همچنین این رنگ می‌تواند به دلیل اثرات جانبی قرص‌های ضد یبوست، شُل‌کننده عضلات و آنتی‌بیوتیک‌ها باشد اما مهم‌ترین نکته این است که این رنگ می‌تواند به‌خاطر درست کار نکردن کبد و یا بیماری‌های کلیوی باشد. اگر رنگ ادرار شما بنفش شود، به احتمال زیاد به‌دلیل یک بیماری کم‌یاب به‌نام پورفیری باشد که یک بیماری اختلال ارثی است. پورفیری باعث می‌شود بدن مقدار آنزیم مورد نیاز برای ساختن گلبول قرمز را نداشته باشد.

کربن ۵: رنگ ادرار به شما چه می‌گوید؟

در صورت مشکل هنگام دانلود، به صفحه این ویدیو در آپارات مراجعه کنید.

دانلود با کیفیت Full HD 1080p | دانلود با کیفیت HD 720p | دانلود با کیفیت HD 480p | دانلود با کیفیت SD 360p

ادرار سبز شد؟ این می‌تواند به دلیل یک شیوه درمان جدید و یا مصرف ویتامین‌ها باشد. همچنین بعضی رنگ‌های خوراکی می‌توانند توسط بدن جذب و به صورت ادرار خارج شوند، پس رنگ سبز ادرار چیزی نیست که باید نگرانش باشید. اگر رنگ ادرار شما آبی باشد، احتمالا یک اختلال ارثی به‌نام هیپرکلسمی خانوادگی دارید. این بیماری در کودکان باعث می‌شود که کلسیم به خون راه پیدا کند، همچنین این اختلال به‌نام سندرم پوشک آبی نیز شناخته می‌شود. بعضی داروها نیز متیلن که یک ترکیب‌شیمیایی است را دارند و می‌تواند به‌همراه آن ادرار شما سبز یا آبی شود. اگر رنگ ادرار شما قرمز یا صورتی باشد، می‌تواند دلیلش وجود خون در ادرار باشد. این مشکل می‌تواند دلایل زیادی مانند بزرگ‌شدن پروستات، سرطان مثانه و یا مسمویت با سرب داشته باشد. رنگ قرمز ادرار می‌تواند با مصرف بسیاری از داروها و همچنین خوردن زیاد میوه‌های رنگی مانند چقندر و انگور نیز ایجاد شود. در واقع لفظ بیتوریا، به‌خاطر رنگ صورتی ادرار پس از خوردن چقندر به‌وجود آمد. اگر رنگ ادرار شما نارنجی باشد، می‌تواند به دلیل خوردن مقدار زیاد مواد غذایی دارای ویتامین C و یا کاروتن در هویج باشد اما همچنین داروها و مسکن‌هایی مانند پیریدیم که برای کسانی که عفونت مجاری ادراری دارند تجویز می‌شود، می‌تواند باعث رنگ نارنجی شود. رنگ ادرار معمولا باید زرد باشد و این رنگ به دلیل وجود رنگیزه‌ای به نام اروبیلین است. این رنگیزه که حاصل تجزیه یک جز گلبول قرمز است، بسته به مقدار آب بدن، بین حالت رقیق یا غلیظ خود رنگ ادرار را مشخص می‌کند.

رنگ عسلی ادرار به این دلیل است که بدن شما مقدار زیادی آب جذب کرده تا دچار کم‌آبی نشود، به این خاطر در ادرار شما مقدار زیادی اروبیلین یافت می‌شود و شما باید در این مواقع حتما آب کافی بنوشید. رنگ زرد پررنگ عادی است ولی نشان از مقدار زیاد اروبیلین در ادرار است و این یعنی شما به آب بیشتری نیاز دارید. اگر هم ادرار رنگی نداشت، به این خاطر است که شما آب زیادی نوشیده‌اید. همچنین این مورد می‌تواند نشانه‌ای بر مصرف الکل و کافئین باشد، زیرا پس از مصرف آنها بدن از بازجذب مایعات در کلیه جلوگیری کرده و ادرار زیادتری را تولید می‌کند. در پایان اگر رنگ ادرار شما زرد شفاف است، یعنی سالم هستید و بدن شما آب کافی دارد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *