مجموعه زندگی

معرفی سایت‌های خلاق دهمین جشنواره وب و موبایل ایران (IWMF)

تنها سه روز تا شروع دهمین جشنواره و موبایل ایران (IWMF) باقی مانده و قصد داریم در این سری مقالات شما را با خلاق‌ترین سایت‌های حاضر در جشنواره آشنا کنیم.

جشنوراه وب و موبایل به دهمین سال خود رسید و هرچه جلوتر رفته، اعتبار بیشتری پیدا می‌کند و بسیار برای جامعه فعالان این حوضه با اهمیت‌تر می‌شود و در ابتدا باید از تمامی افراد این جشنواره که برگزاری سالانه آن تلاش می‌کنند، تشکر و قدردانی کنیم.

در دهمین سال جشنواره و موبایل، شاهد تغییراتی در بخش داوری و اعلام نتایج بودیم که تا حدودی از سال‌های گذشته بهتر بود اما نحوه داوری و اعلام کاندیدا باعث شده که بسیاری از سایت‌ها اصلا دیده نشوند. دیده نشدن در بخش اپلیکیشن‌ها بسیار بیشتر از وبسایت‌ها می‌باشد و با توجه به اینکه تعداد اپلیکیشن‌ها امسال از تعداد وبسایت‌ها بیشتر بود، بعید می‌دانم تمامی اپلیکیشن‌ها به نوبت نصب و بررسی شده باشند. از آنجایی هم که داوری در طی ۲ روز با حضور برجسته‌ترین متخصصان وب ایران در مشهد برگزار شد و زمان محدودی پیش‌روی داوران بود، به نظر می‌رسد نام‌ها و برند‌های بزرگ در وب و موبایل از دید داوران برتر تشخصیص داده شده‌اند. به غیر چندگروه که در مطالب بعدی به بررسی آنها خواهیم پرداخت، در اکثر گروه‌ها سایت‌های مهم‌ و اصطلاح بزرگ‌تر مورد توجه قرار گرفته‌اند و مشخصا این پیام را می‌دهد که داوران اصلا به صورت تک‌تک سایت‌ها را مشاهده نکرده و بیشتر از روی اسم‌ و لوگو، نامزد‌های نهایی را انتخاب کرده‌اند. هر چقدر احتمال این فرضیه در بخش وب کم باشد اما در موبایل کاملا به این شکل برداشت می‌شود. با یک نگاه گروه‌های اپلیکیشن‌ها متوجه می‌شویم که همگی جز پرمخاطب‌ترین‌های گروه خود در کافه‌بازار و سیبچه هستند و با تکیه بر تعداد مخاطبین مجدد آنها در لیست کاندیدا نهایی قرار گرفته‌اند.

سایت ما یعنی مجموعه زندگی هم که پارسال در جمع ۵ کاندید نهایی بهترین سایت خبری و خبرگزاری بود، به دلیل گروه‌بندی اشتباه توسط گروه ثبت آثار نتوانست جز ۱۰ سایت اول برای داوری مرحله دوم قرار بگیرد. همچنین یک مورد دیگر را هم قصد دارم اینجا عنوان کنم و آن مربوط به تغییر بعضی از قوانین در مرحله دوم داوری است. به شخصه با تماس به دبیرخانه جشنواره این موضوع را پیگیری کردم که آیا سایت‌هایی که به صورت فولدر (مانند LifeCollection.ir/Sogno) روی یک دامنه ثبت شده‌اند، می‌توانند به صورت مستقل در جشنواره شرکت کنند که جواب مشخصی داده نشد و فرمودند که شما ثبت را انجام داده و منتظر نظر کمتیه ثبت آثار باشید. در نهایت برای سایت سوگنو تصمیم گرفتیک که دامنه جدا تهیه کنیم و سایت به این شکل Sogno.ir در جشنواره شرکت و تایید شد. اما در روز اول، مرحله دوم داوری سینا جناب، مدیر پروژه جشنواره وب و موبایل، اعلام کرد که سایت‌هایی که بعد از وارد شدن به یک آدرس دیگر ریدایرکت می‌شوند، امکان حضور در جمع کاندیدهای نهایی را ندارند!

انتقادها همیشه بوده و باید باشد اما حال در روز های منتهی به جشنواره، تنها قصد معرفی سایت‌های خلاق و استارت‌آپ‌های حاضر در جشنواره را داریم. به شخصه نزدیک به هزار سایت را در مرحله اول داروی کردم و در بین آن‌ها، سایت‌هایی را مشاهده کردم که واقعا ایده جالب و خلاقانه‌ای را داشتند و تصمیم گرفتنم آنها را در سری مطالب «تا جشنواره دهم» معرفی کنم. بسیاری از این سایت‌ها اصلا در جمع ۵ سایت نهایی گروه خود قرار نگرفتند و این موضوع باعث شد که حتما این معرفی را در برنامه خود قرار دهم.

برای مطالعه مطلب معرفی پیرامون شرکت‌کنندگان دهمین جشنواره وب و موبایل ایران، وارد صفحه «تا جشنواره دهم» شوید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *