مجموعه زندگی

تحلیل قسمت اول سریال به این ۱۳ دلیل (۱۳ Reasons Why)

در این مقاله به تحلیل و بررسی قسمت اول سریال به این ۱۳ دلیل (۱۳ Reasons Why) در سایت مجموعه زندگی خواهیم پرداخت.

سریال به این ۱۳ دلیل ، یکی از بهترین سریال های سال ۲۰۱۷ میلادی بود که توسط سرویس استریم ویدیو نت‌فلیکس ساخته و پخش شد. در این سری مقالات قصد تحلیل و بررسی کامل اپیزودیک این سریال تماشایی را داریم. توجه داشته باشید که این سری مقالات برای آن دسته کاربرانی نگارش شده است که به صورت کامل یا حداقل قسمت مربوطه را تماشا کرده‌اند.

این سریال روایت‌گر تمام شدن یک زندگی، برای درست شدن همه زندگی‌ها است

در دورانی هستیم که سریال های تلویزیونی از لحاظ قصه‌گویی تا حدودی توانسته‌اند از سینما پیشی بگیرند. جدا از تلویزیون سریال هایی که به تازگی بر روی سرویس های اینترنتی و آنلاینی چون نت‌فلیکس یا هلو منتشر شده‌اند، دیگر درگیر کش دادن داستان به خاطر حق پخش تلویزیون و تبلیغات آن نیستند و در قسمت هایی از قبل تعیین شده داستان را بسیار منظم و حرفه‌ای جلو می‌برند. سریال به این ۱۳ دلیل ، یکی از جذاب ترین سریال هایی است که تاکنون بر روی سرویس نت‌فلیکس قرار گرفته است. این سریال ۱۳ قسمتی روایت‌گر یک داستان مهیج برای ۱۳ شخصیت سریال است که هر کدام یکی از سوژه‌ها هستند. به این ۱۳ دلیل، داستان دختری به نام هانا بیکر را روایت می‌کند که در ابتدای سریال متوجه می‌شویم خودکشی کرده است و حال برای این تصمیمش توضیحاتی را می‌خواهد ارایه دهد. هانا ۱۳ دلیل برای خودکشی خود دارد که به تنهایی نمی‌توانند آن‌قدر به یک شخص ضربه بزنند که کارش به این‌‌جا برسد اما مجموعه آن ها و در اصل تکرار و پشت سر هم قرار گرفتن چندین اتفاق است که منجر می‌شود، هانا به زندگی خود پایان دهد. بسیاری از سریال ها پایانی تراژیک دارند، اما به این ۱۳ دلیل ، با یک حادثه تراژیک روایت خود را آغاز می‌کند. هیچ چیز در دلیل خودکشی نمی‌دانیم و در دبیرستان همه در مورد آن صحبت می‌کنند. از دانش‌آموزان گرفته تا معلم های مدرسه که مدام قصد دارند این حادثه هولناک را مورد بررسی و بحث قرار دهند. سریال از دید پسری به نام کلی جنسن دنبال می‌شود. کسی شاید به هانا علاقه داشته اما از گفتن آن دست می‌کشد. هیچ چیز در قسمت اول درباره رابطه کلی و هانا معلوم نیست اما سریال به طرز دیوانه‌ کننده‌ای ما جذب خود می‌کند تا ببینیم اصل داستان چیست. این سریال تنها سریالی است که پس از تماشا قسمت اول فورا به سراغ قسمت دوم رفته و تمام قسمت های آن را به سرعت تماشا کردم. آیا به این ۱۳ دلیل ، سریالی مخصوص به یک بازه زمانی است؟ هیجانی دارد که در آینده فروکش می‌کند؟ یا پیام و درسی است برای زندگی بهتر؟ یقینا پیام صحیحی دارد و این مینی سریال روایت‌گر تمام شدن یک زندگی، برای درست شدن همه زندگی‌ها است.

به آینده فکر کن، گذشته را کنار بگذار؛ اما این گذشته است که وضعیت حال حاضر تو را مشخص می‌کند

از لحاظ تکنیکی و ساختاری به این ۱۳ دلیل ، یکی از حرفه‌ای ترین های تلویزیون است. تمامی قسمت های آن بسیار عالی کارگردانی شده و قطعا بخشی از جذابیت سریال به همین دلیل است. این سبک از ساخت سریال های تلویزیونی را پیش‌تر سریال قدیمی شبکه اچ‌بی‌او یعنی جوخه برادران (Band of Brothers) دیده بودیم. تک‌تک سکانس های این سریال همراه با قصه و همچنین همراه با مخاطب است. تکنیک های تدوین فوق‌العاده‌ای داشته و چندین بازه زمانی را با یک‌دیگر ترکیب می‌کند. این شیوه قصه گویی در کلام بسیار عالی و گیرا است. خبری از فلش‌بک های پشت سر هم و تکراری در فیلم نیست و برعکس، گذشته پیش‌روی داستان در زمان حال است. در واقع این تکنیک به تصویر کیشدن، به پیام کلی داستان کمک می‌کند. به آینده فکر کن، گذشته را کنار بگذار؛ اما این گذشته است که وضعیت حال حاضر تو را مشخص می‌کند. در بسیاری از سکانس هایی که از دید کلی دنبال می‌شود شاهد گره خوردن گذشته در زمان حال هستیم. مرگ دردناک و تاثیر گذار هانا بیکر، تمامی محیط مدرسه را دربر گرفته و نگاه کلی کاملا رو به گذشته است. در ۱۰ دقیقه ابتدایی قسمت اول که هیچ چیز روشنی از داستان، به جز خودکشی هانا نمی‌دانیم، تمامی مکان هایی که کلی در آن حضور دارد، هانا را آنجا تصور کرده و خاطرات گذشته خود با او را به یاد می‌آورد.

از لحاظ تکنیکی و ساختاری به این ۱۳ دلیل، یکی از حرفه‌ای ترین‌های تلویزیون است

بعد از قسمت افتتاحیه سریال، کلی به خانه رسیده و خط داستان اصلی سریال شروع می‌شود. جعبه‌ای خاص به نام کلی جنسن. از همین لحظه تا زمانی که کلی در حال باز کردن جعبه است موسیقی بسیار استرس‌زایی به عنوان موسیقی متن انتخاب شده که بر جذابیت این تک سکانس اضافه می‌کند. هیچ چیز معلوم نیست و دقیقا زمانی این استرس دو چندان می‌شود که کلی، صدای هانا را می در نوار می‌شنود. همین تیکنیک های ساده در تک‌تک پلان های این سریال است که جذابیت آن را برای مخطابین دوچندان کرده است. درست زمانی هانا می‌گوید: اگر در حال گوشی دادن این نوار ها هستی تو یکی از دلایلی هستی که باعث شده به زندگی‌ام پایان دهم. این صفحه به هیچ وجه قابل توصیف نیست و باید خودتان آن را تماشا کنید تا به جذابیت فوق‌العاده آن پی ببرید. در بین این همه تعریف قسمتی هایی از سریال برای اینکه، روایت داستان از افت نکند خیلی سریع و بی‌پرداخت جلو می‌روند. از این دست عجله کاری ها در قسمت های دیگر سریال هم تا حدودی شاهد هستیم، اما اولین آنها به دزدیدن واکمن قدیمی تونی، توسط کلی است که می‌توانست یکی برای خود تهیه کرده و یا حداقل قرض بگیرد. با وجود اینکه دو بار سریال را به صورت کامل تماشا کرده‌ام، باز به دلیل آن پی نمی‌برم! با شروع شدن اولین دلیل، سرعت روایت داستان سریع‌تر شده و به سرعت با شخصیت های سریال آشنا می‌شویم. دلیل اول، جاستین فولی است. بسکتبالیست دبیرستان. هانا در مهمانی خود، با او آشنا شده و به زبان خودش: آن لبخند لعنتی..! که در آخرین نگاه بین آن ها دیده می‌شود آغازی است بر یک پایان. شروع یک داستان عاشقانه دبیرستانی، اولین ضربه را به هانا وارد می‌کند. او از علاقه هایش در کاست به کلی و ما می‌گوید اما در اولین قرار جاستین کاری کرده که مقدمات یک پایان تلخ را فراهم می‌کند. گرفتن یک عکس در حالت نامناسب از هانا و پخش کردن آن توسط سایر دوستان جاستین، هانا را در اولین قدم کسب تجربه های کامل دبیرستان! زمین می‌زند.

پس از اولین قرار زمانی که هانا در کلاس می‌نشیند، جاستین را نگاه کرده و منتظر است اوهم با نگاه کردن یک ارتباط چشمی با او برقرار کند اما به سرعت هانا با هدف و انگیزه جاسین آشنا می‌شود. تغییر چهره هانا از این لحظه تا آن صدای اعصاب خورد کردن پیام تصویری گروهی، نمایشی از کل داستان سریال است. شادی، در خود فرو رفتن و شکست. از کلیدی ترین ویژگی های این اپیزود، نگاه های کلی است. نگاه هایی که به قول هانا، شاید نمی‌دانستی بی‌رحمانه است. به این موضوع در قسمت های بعدی سریال پرداخته می‌شود، اما اولین این نگاه‌ها و بی تفاوت بودن کلی نسبت به هانا، درست زمانی اتفاق می‌افتد که هانا سوار اتوبوس شده و جاستین با یک عبارت نا‌محترمانه به سراغ هانا در اتوبوس می‌رود. کلی شاهد این حرکت است اما اخطاری نمی‌دهد، حرفی نمی‌زند و فقط تماشا می‌کند. شاید ضربه‌ای که جاستین به هانا زد بزرگ نباشد (که هست) اما جمع شدن تک‌تک این ضربه های کوچک، پایاتی تلخ و برزرگ را رقم می‌زنند. سریال به خوبی ما را جذب خود می‌کند. در چند سکانس در قسمت اول شاهد این مورد هستیم که کلی فکر می‌کند نفر بعدی است و این ما را برای دیدن قسمت ترغیب می‌کند اما در قسمت بعدی با یک مقدمه‌چینی با شخصیت های جدید داستان آشنا می‌شویم.

سکانس پایانی قسمت اول هم یکی از بهترین پایان های این سریال است. کلی در تصورش هانا را خوشحال در راهرو دبیرستان می‌بیند او بعد از چند ثانیه دیگر نمی‌خنند و فقط نگاه می‌کند. نگاه می‌کند و سپس با زنگ مدرسه ناپدید می‌شود. کلی خود را در میان انبوهی از دانش‌آموزان می‌بیند. یک ثانیه از آرامش تا شلوغی. در طول مدت سریال شاهد همچنین سکانس هایی هستیم که نمادی از کل داستان سریال است و این بسیار زیبا در همین قسمت اول به تصویر کشیده شده است. به پایان تحلیل و بررسی قسمت اول سریال به این ۱۳ دلیل (۱۳ Reasons Why) رسیدیم. به زودی با تحلیل قسمت دوم این سریال در سایت مجموعه زندگی با شما همراه خواهیم شد. لطفا نظر خود را در مورد این سریال و تحلیل آن در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

2 دیدگاه در “تحلیل قسمت اول سریال به این ۱۳ دلیل (۱۳ Reasons Why)

بزارین بعدیاشم دیگه
خیلی خوب بود ما منتظریم

با سلام خدمت شما
به دلیل همزمانی نگارش اپیزودیک این سریال با سریال آینه سیاه، کمی عقب افتاد و حتما به زودی ادامه آن را منتشر خواهیم کرد
برای اطلاع از انتشار مطالب ویژه سایت، عضو کانال تلگرام ما شوید – t.me/lifecollection

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *