مجموعه زندگی

بیوگرافی کامل جان تراولتا – John Travolta

جان تراولتا – John Travolta خواننده و بازیگر معروف آمریکایی است. او با فیلم موفق و پرفروش تب شب یکشنبه(۱۹۷۷) معروف و به دنیای سینما معرفی شد، سپس با بازی در فیلم پالپ فیکشن(۱۹۹۴) به کارگردانی کویینتین تارانتینو، نامش مجدداً بر سر زبان‌ها افتاد. او به خاطر بازی در این دو فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر شد. از دیگر فیلم های مهم او می توان به چشمان یک فرشته (۱۹۹۱)، تغییر چهره (۱۹۹۷)، مجازاتگر (۲۰۰۴)، گرازهای وحشی (۲۰۰۷)، از پاریس با عشق (۲۰۱۰)، فعالیت‌های جنایی (۲۰۱۵) و در آخر من خشمگین هستم (۲۰۱۶) اشاره کرد.تراولتا اوایل، کار خود را با کارهای کمدی شروع کرد، اما کم کم به سمت هالیوود و سبک‌های اکشن کشیده شد.

جان تراولتا - John Travolta
جان تراولتا در تاریخ ۱۸ فوریه ۱۹۵۴ در انگوود، نیوجرسی به دنیا آمد. پدرش، سالواتوره مالک یک فروشگاه لاستیک اتوموبیل بود. پس از تحصیل در یک مدرسه نمایش در نیویورک و فراگیری خوانندگی و رقاصی، دوبله و بازیگری را نیز همزمان آموخت و تصمیم گرفت این توانایی ها را با هم درآمیزد و هنرپیشه کمدی موزیکال شود. او در سن ۱۵ سالکی یک نمایش موزیکال را در مدرسه بازی کرد. در ۱۶ سالگی ترک تحصیل کرد و به نیویورک رفت و در آنجا در برنامه‌های تابستانی و آگهی‌های تبلیغاتی مشغول به کار شد. اما موفقیتی به دست نیاورد و به تئاتر رفت. جان در ۱۸ سالگی در نمایشی موزیکال به نام گریس بازی کرد که این بازی باعث شد عضو گروه تئاتر آنجا شود و از آن به بعد در تاترهای زیادی نقش آفرینی کرد. بعد از گذشت ۱۰ ماه به هالیوود رفت و در فیلم های راکیز(۱۹۷۲) و اضطراری(۱۹۷۲) بازی کرد. در طی سالهای ۶۹ تا ۷۲ در سه سریال تلویزیونی بازی کرد که از جمله آنها می توان به مجموعه کمدی به نام خوش آمدی، کوتر(۱۹۷۵) اشاره کرد که در این مجموعه وی نقش وینی باربارینو را بر عهده گرفت. در همین سال در فیلم هایی از قبیل سطح دهم (۱۹۷۵)، باران شیطان (۱۹۷۵) و یکسال بعد نیز در فیلم های کری (۱۹۷۶) و پسری در حباب پلاستیکی (۱۹۷۶) ایفای نقش کرد.

جان تراولتا - John Travolta
در آن زمان، به او برای نقش‌های اول فیلم‌هایی از قبیل ژیگلوی آمریکایی و افسرپلیس و جنتلمن پیشنهاد شد اما وی نپذیرفت و هردو نقش به ریچارد جر رسید. در سال ۱۹۷۷ در فیلم تب شب یکشنبه(۱۹۷۷) به کارگردانی جان بدهام در نقش یک آوازه خوان و رقاص بازی کرد. او برای بازی در این فیلم توانست برنده جایزه بهترین بازیگر مرد، از جشنواره NBR، نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد، از جشنواره گلدن گلوب، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد سال، از جشنواره سیب طلایی گردید. مادر و خواهرش هم در این فیلم نقش های کوچکی داشتند. یک سال بعد در فیلمی به کارگردانی رندال کلایسر به نام گریس (۱۹۷۸) و در کنار الیویا نیوتن جان و جف کانووی ایفای نقش کرد که توانست نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد گردد.پس از بازی در فیلم لحظه به لحظه (۱۹۷۸) و گاوچران شهری (۱۹۸۰) به کارگردانی جین وگنر وی توانست در سال ۱۹۸۱ در فیلم منفجر شدن (۱۹۸۱) به کارگردانی برایان دی پالما بازی خوبی از خود نشان دهد.

جان تراولتا - John Travolta
تراولتا سپس در دو فیلم بازی کرد که برای هر دوی آنها نامزد جایزه بدترین بازیگر مرد، از جشنواره Razzie گردید.فیلم موزیکال فرار از مرگ (۱۹۸۳) به کارگردانی سیلوستر استالونه و فیلم دو مدل از یک نوع (۱۹۸۳) به کارگردانی جان هرزفیلد عنوان این فیلم های نه چندان موفق بودند. او همچنین برای بازی در فیلم کمال (۱۹۸۵) به کارگردانی جیمز بریجز نیز نامزد دریافت جایزه بدترین بازیگر مرد دهه از جشنواره Razzie گردید. لازم به ذکر است تراولتا مدرک خلبانی نیز خصوصی دارد و صاحب ۵ هواپیما از جمله یک بوئینگ ۷۰۷ هم هست. در سال ۱۹۹۲ وقتیکه خلبانی دوره دیده هدایت یکی از هواپیماهای او را بر عهده داشت، هواپیما دچار قطع کامل برق داشت. نزدیک بود هواپیما به یک هواپیمای دیگر برخورد و سقوط کند، که در نهایت به سلامت بر زمین نشست.

برای مشاهده سایر بیوگرافی های سایت اینجا کیک کنید

جان تراولتا - John Travolta
بعد از آن تا سال ۱۹۹۴ فیلم مهمی بازی نکرد تا اینکه در در همان سال در بهترین فیلم دوران بازیگریش پالپ فیکشن (۱۹۹۴) به کارگردانی تارانتینو نقش یک قاتل وراج را بازی کرد. او به همراه دیگر عوامل فیلم توانست به جوایز بسیاری دست پیدا کند که در این بین میتوان به نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد، از جشنواره فیلم استکهلم، نامزد جایزه گلدن گلوب و بفتای بهترین بازیگر مرد، برنده جایزه بهترین رقص و نامزد جایزه بهترین اجرای بازیگر مرد از جشنواره فیلم MTV اشاره کرد. منتقد معروف، راجر ایبرت، فیلم را به‌عنوان تأثیرگذارترین فیلم دههٔ ۱۹۹۰ معرفی کرد. در ابتدا قرار بود نقش وینسنت به مایکل مدسن داده شود ولی او بازی در فیلم دیگری را انتخاب کرد و سرانجام نقش به جان تراولتا رسید. خود تراولتا نیز معتقد است که بازی در این فیلم دوران بازیگری او را دگرگون کرد و از او بازیگری مطرح ساخت ولی باید پذیرفت که تراولتا هم در بزرگ کردن فیلم بی اثر نبوده است. این فیلم به شدت مورد توجه قرار گرفت و نخل طلای کن و اسکار بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد.

جان تراولتا - John Travolta
جان تراولتا پس بازی در فیلم مسئولیت انسان سفید (۱۹۹۵) در سال بعدش، در چهار فیلم مختلف ظاهر شد: کوتوله را بگیرید(۱۹۹۶) به کارگردانی بری ساننفلد و در کنار جین هکمن و رنه روسو یکی از این فیلم ها بود که تراولتا توانست به خاطر بازی در این فیلم برنده جایزه بامزه ترین اجرای بازیگر نقش اول مرد، از جشنواره American Comedy ، برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره SEFCA گردد. او در همین سال در فیلم پیکان‌های شکسته (۱۹۹۶) به کارگردانی جان وو در نقش خلبان نیروی هوایی بازی کرد. او نامزد جایزه بهترین مبارزه، از جشنواره فیلم MTV نیز گردید.  تغییر چهره (۱۹۹۷) نیز یک فیلم اکشن به کارگردانی جان وو می باشد که تراولتا در آن به همراه نیکلاس کیج ایفای نقش کرده‌اند. جان تراولتا در این فیلم در نقش پلیس وظیفه‌شناسی است که طی اتفاقاتی قاتلی شرور صورت خود را با او عوض می کند. تراولتا برای بازی در این فیلم نامزد جایزه محبوبترین بازیگر مرد فیلم‌های اکشن، از جشنواره Blockbuster Entertainment و همچنین نامزد جایزه بهترین بازیگر مرد، از جشنواره ساترن گردید. در همین سال او سه فیلم دیگر به نام های پدیده (۱۹۹۶)، او خیلی دوست داشتنیه (۱۹۹۷) و مایکل (۱۹۹۶) نیز بازی کرد. فعالیت مدنی (۱۹۹۸) نیز یکی دیگر از فیلم هایی بود که تراولتا به خاطر بازی در آن توانست نامزد جایزه محبوبترین بازیگر مرد، از جشنواره Blockbuster Entertainment گردد. با هالیوود خوش آمدی (۲۰۰۰)، میدان نبرد زمین (۲۰۰۰)، اعداد شانس (۲۰۰۰) نیز از اولین فیلم های این دهه ترالتا می باشد.

جان تراولتا - John Travolta
جان تراولتا تا سال ۲۰۰۷ در چندین فیلم دیگر بازی کرد که البته به موفقیت چندانی دست نیافت. از جمله این فیلم ها می توان به اره‌ماهی (۲۰۰۱) به کارگردانی دامینیک سینا، اختلاف داخلی (۲۰۰۱)، آستین پاورز: در عضو طلایی (۲۰۰۲)، بیسیک (۲۰۰۳)، مجازاتگر (۲۰۰۴)، ترانه عاشقانه‌ای برای بابی لانگ (۲۰۰۴)، نردبان ۴۹ (۲۰۰۴)، قلب‌های تنها (۲۰۰۶) اشاره کرد. اما پس از این فیلم ها وی توانست بار دیگر به موفقیت دست یابد. نقش فردی که با دوستانش سفری یک هفته‌ای را با موتورسیلکتهای خود از کنتاکی به سواحل غربی آمریکا آغاز کنند و نام گروه خود را نیز گرازهای وحشی می گذارند در فیلم گرازهای وحشی (۲۰۰۷) به کارگردانی والت بکر باعث شد بار دیگر جان تراولتا نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر شود. همچنین توانست برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، از جشنواره فیلم هالیوود گردد. سپس با بازی در فیلم اسپری‌مو (۲۰۰۷) به کارگردانی آدام شنکمن توانست برنده جایزه بهترین اجرای دسته جمعی سال، از جشنواره فیلم هالیوود گردد. بازی در فیلم سگ‌های پیر (۲۰۰۹)به کارگردانی والت بکر وی را نامزد جایزه بدترین بازیگر مرد، از جشنواره Razzie گرداند وفیلم از پاریس با عشق (۲۰۱۰) به کارگردانی پیر مورل از دیگر فیلم های تراولتا می باشد که البته بازی او در نقش شخصیت آشوبگر چارلی واکس انتقادهای زیادی را در بر داشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *