مجموعه زندگی

بیوگرافی کامل کیرا نایتلی – Keira Knightley

کیرا نایتلی – Keira Knightley هنرپیشه ای انگلیسی می باشد که از سال ۱۹۹۳ تا کنون مشغول فعالیت می باشد. او که با بازی در فیلم های مثل بکام کات‌دار بزن(۲۰۰۲) و دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه(۲۰۰۳) به شهرت رسید توانست به خاطر بازی در فیلم غرور و تعصب (۲۰۰۵) نامزد جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول زن شد. ۲ سال بعد نیز وی برای بازی در فیلم تاوان(۲۰۰۷)، برای دومین بار نامزد جایزه گلدن گلوب شد. همچنین برای دومین بار بخاطر بازی در فیلم بازی تقلید(۲۰۱۵) نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

برای مشاهده سایر بیوگرافی های سایت اینجا کیک کنید

کیرا نایتلی - Keira Knightley
نایتلی در ۲۶ مارس ۱۹۸۵ دردر شهرک پدینگتون واقع در جنوب لندن در حومه ریچموند به دنیا آمد. مادرش ویل نایتلی یک بازیگر و پدرش شارمن مک دونالد نویسنده می باشد. او در سن سه سالگی دوست داشت که در آژانس بازیگر یابی برادر بزرگترش به عنوان بازیگر جذب شود و در سن ۶ سالگی در تعدادی از نمایش‌های محلی همچون بعد از ژولیت (۱۹۹۱) نوشته‌ی مادرش و ایالت متحده (۱۹۹۱) نوشته‌ی یان مک شین به ایفای نقش پرداخت. کایرا در ۸ سالگی پس از حضور در چند آگهی تبلیغاتی، با ایفای نقش دختری کوچک در فیلم تلویزیونی جشن سلطنتی (۱۹۹۳) به طور رسمی وارد عرصه‌ی بازیگری شد. در ادامه در تعدادی از محصولات تلویزیون بریتانیا همچون جویندگان گنج (۱۹۹۵)، بازگشت به خانه (۱۹۹۵) و الیور تویست (۱۹۹۶) نقش‌های کوچکی را بر عهده گرفت. او هیچگونه تحصیلات حرفه ای بازیگری انجام نداده بود، اولین نقش جدی او در فیلم جنگ ستارگان اپیزود اول: تهدید شبح(۱۹۹۹) در نقش خدمتکار بازیگر دیگر فیلم ناتالی پورتمن بازی کرد. شباهت این دو پس از گریم بسیار فوق العاده بود. این فیلم نقطه‌ی عطفی در کارنامه‌ی بازیگری وی بود و او را برای بازی در فیلم های بزرگتر کمک کرد.

کیرا نایتلی - Keira Knightley
کیرا نایتلی پس از بازی در فیلم حفره (۲۰۰۱) به کارگردانی نیک هام که اولین سکانس بدون لباس خود را در ۱۶ سالگی بازی کرد، توانست با بازی در فیلم مثل بکام کات‌دار بزن(۲۰۰۲) به کارگردانی گاریندر چادا که یک فیلم ورزشی و دربارهٔ فوتبال بود، توانست به موفق چشم گیری برسد. در ادامه، در فیلم خالص (۲۰۰۲) نقش یک دختر معتاد به هروئین را بازی کرد که این نقش آفرینی‌اش مورد توجه منتقدان نیز قرار گرفت. کایرا که دوران ابتدایی را در مدرسه‌ی استنلی جونیور و مقطع دبیرستان را در مدرسه‌ی تدینگتون سپری کرده بود، در ۱۶ سالگی برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی هنر، تاریخ و ادبیات به کالج اشر رفت ولی پس از یک سال به دلیل تمرکز بیشتر روی بازیگری، دانشگاه را ترک کرد. یک سال بعد و در ۱۷ سالگی، برای بازی در نقش الیزابت سوان در فیلم دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه(۲۰۰۳) از سری فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب انتخاب شد. او در این فیلم موفق در کنار جانی دپ و اورلاندو بلوم به ایفای نقش پرداخت. نایتلی نیز که با این مجموعه به شهرتی جهانی رسیده بود، در دو قسمت بعدی آن، صندوقچه مرد مرده (۲۰۰۶) و پایان جهان (۲۰۰۷) نیز به نقش آفرینی پرداخت.
پس از آن در فیلم کمدی رمانتیک در واقع عشق(۲۰۰۳) به کارگردانی ریچارد کرتیس به بازی پرداخت. فیلم بعدی وی، فیلم شاه آرتور(۲۰۰۴) به کارگردانی آنتونی فوکوآ بود که کیرا در نقش ملکه گوئین اور برای اینکه بتواند در آن بازی کند، به مدت سه ماه، به صورت جدی‌تر دوره‌های آموزش اسب سواری، مبارزه ی تن به تن، مبارزه با شمشیر و تیراندازی را پشت سر گذاشت. او برای بازی در این فیلم توسط مجله‌ی Hello به عنوان امیدوار کننده ترین بازیگر جوان سینما انتخاب شد و مجله‌ی تایم نیز از وی به عنوان یکی از جدی‌ترین بازیگران این عرصه نام برد.

کیرا نایتلی - Keira Knightley
کیرا نایتلی در سال ۲۰۰۵ در سه فیلم سینمایی ظاهر شد. او در ابتدا در فیلم مهیج ژاکت (۲۰۰۵) به کارگردانی جان میبری، در نقش جکی پرایس، مادری در یک موسسه نگهداری از تبهکاران روانی بازی کرد. سپس در فیلم دومینو(۲۰۰۵) به کارگردانی تونی اسکات به بازی پرداخت که با انتقاد منتقدین همراه شد. فیلم هم با واکنش بسیار منفی منتقدان روبرو شد و در گیشه نیز شکست سنگینی را متحمل شد. او در این فیلم در نقش دومینو هاوری که یک شکارچی جایزه بگیر بود ایفای نقش کرد. ماجرای فیلم از زبان وی نقل می شد. او به منتقدین گفت که به یک فرصت مناسب نیاز دارد تا توانایی های بازیگری خود را به اجرا بگذارد و این فرصت با فیلم غرور و تعصب(۲۰۰۵) برای وی به دست آمد. او در این فیلم که بر اساس رمان مشهور جین آستین بود در نقش الیزابت بنت، شخصیت اصلی داستان ایفای نقش کرد. در ابتدا کارگردان فیلم جو رایت، با حضور نایتلی در نقش اصلی فیلم مخالف بود چرا که فکر می‌کرد او برای شخصیت الیزابت زیاد از حد جذاب است. با این وجود رایت پس از دیدارش با کایرا، به این نتیجه رسید که نقش را به او بدهد. این فیلم علاوه بر فروش بسیار بالا، توانایی‌های بازیگری نایتلی را نیز اثبات کرد و با نامزدی در بخش بهترین بازیگر زن جوایز اسکار در ۱۹ سالگی، سومین بازیگر جوانی لقب گرفت که نامزد دریافت این جایزه شده است. وی همچنین نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اصلی زن نیز گردید. کیرا نایتلی به خاطر کوتاه کردن موهایش برای فیلم دومینو در روزهای آخر تصویربرداری این فیلم با کلاهگیس جلوی دوربین قرار ‌گرفت.

کیرا نایتلی - Keira Knightley
از دیگر فیلم هایی که کیرا بازی بسیار خوبی در آن به نمایش گذاشت می توان به تاوان (۲۰۰۷)، فیلمی رمانتیک درام ساخته جو رایت اشاره کرد. این فیلم با نقدهای بسیار خوب منتقدین همراه شد و در ۷ بخش مختلف جوایز اسکار، به یکی از موفق‌ترین آثار کارنامه‌ی هنری نایتلی بدل شد.تایتلی نیز یک بار دیگر برای دریافت جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن نامزد شد. نایتلی پس از حضور در این فیلم و البته قسمت سوم از مجموعه فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب، توسط مجله‌ی فوربز پس از کامرون دیاز، به عنوان پردرآمدترین بازیگر زن سال (ژوئن ۲۰۰۷ تا ژوئن ۲۰۰۸) معرفی شد. او در همین زمان در تبلیغات تلویزیونی عطر کوکو شانل به کارگردانی جو رایت حضور پیدا کرد.
کیرا تاکنون بارها در لیست زیباترین زنان سال قرار گرفته است: در سال ۲۰۰۴ مجله Glamour او را به عنوان یکی از بازیگران زن منتخب خود از لحاظ زیبایی، مجله زن جدید او را به عنوان زیباترین بازیگر زن، مجله امپایر او را به عنوان جذاب‌ترین زن سال برگزیدند. در سال ۲۰۰۵ نیز مجله FHM او را به عنوان هجدهمین زن سال، مجله ماکزیم بعنوان پنجاه و سومین زن سال، روزنامه معتبر The Daily Mirror او را بعنوان بازیگر سال، مجله FHM او را بعنوان یازدهمین زن سکسی سال و در سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ مجله ماکزیم او را بعنوان نهمین زن زیبای سال برگزید. بعد از شون کانری او از طرف مردم عنوان دومین صدای جذاب را دارد. همچنین سایت indiecritics.com زیباترین صورت دنیا را از آن کیرا دانست. کیرا نایتلی به انتخاب لیست جهانی CB150 به عنوان یکی از زیباترین زنان جهان ثبت شده است.

کیرا نایتلی - Keira Knightley
کیرا نایتلی در اواخر سال ۲۰۰۹، با شرکت در نمایش مردم گریز (۲۰۰۹) اثر مولیر، برای اولین بار در تئاتر وست اند به روی صحنه رفت و به واسطه‌ی اجرای فوق العاده اش، علاوه بر نامزدی جایزه‌ی لارنس الیویه در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن، نامزد دریافت جایزه‌ی ناتاشا ریچاردسون نیز شد. او در ادامه در فیلم هرگز رهایم مکن (۲۰۱۰) به کارگردانی مارک رومنک، نقش دختری به نام روث را بازی کرد که درگیر عشقی مثلثی می‌شود. .وی سپس در دو فیلم نه چندان موفق به نام های شب گذشته (۲۰۱۰) به کارگردانی مسیح تاج الدین و بلوار لندن (۲۰۱۰) به کارگردانی ویلیام موناهان بازی کرد. یکسال بعد، در فیلم تاریخی یک روش خطرناک(۲۰۱۱) به کارگردانی دیوید کراننبرگ، در نقش یک دختر روسی به نام سابینا اسپیلرین که مبتلا به هیستری است، بازی کرد. کراننبرگ پس از اتمام تصویربرداری کار، ضمن رضایت کامل از نحوه‌ی اجرای نایتلی طی مصاحبه‌ای از وی به عنوان یکی از بهترین بازیگران حال حاضر سینما نام برد. این فیلم خستین بار در جشنواره‌ی ونیز به نمایش درآمد که در ادامه واکنش بسیار خوب منتقدان را در پی داشت و در این میان، نقش آفرینی نایتلی نیز به شدت مورد ستایش قرار گرفت.

کیرا نایتلی سپس در فیلمی به کارگردانی جو رایت به نام آنا کارنینا (۲۰۱۲) شاهکار لئون تولستوی، نقش آنا، همسر یکی از درباریان امپراطوری روسیه را بازی کرد.بازی درخشان وی باعث شد نام وی توسط آکادمی هنرهای سینما در فهرست اولیه‌ی نامزدهای جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر زن سال ۲۰۱۲ نیز قرار گرفت. در همین سال نیز در فیلم جستجوی دوستی برای آخرالزمان(۲۰۱۲) به نویسندگی و کارگردانی لورین اسکافریا بازی کرد. کایرا در ادامه در فیلم دوباره شروع کن (۲۰۱۳) به کارگردانی جان کارنی، جانشین اسکارلت جوهانسون در نقش گرتا شد. او برای بازی در این فیلم نواختن گیتار را از همسرش، جان رایتون فرا گرفت. او برای بازی در این فیلم، علاوه بر جلب نظر مثبت منتقدان، نامزد دریافت چندین جایزه‌ی سینمایی شد. جک رایان: سرباز سایه (۲۰۱۴) به کارگردانی کنت برانا فیلم بعدی نایتلی بود که وی در آن، نقش کتی، همسر جک رایان، شخصیت مشهور رمان‌های جاسوسی تام کلنسی را ایفا کرد.

کیرا نایتلی - Keira Knightley
بازی تقلید(۲۰۱۴) به کارگردانی مورتن تیلدام که یک فیلم در ژانر تاریخی و زندگینامه ای درباره زندگی تلخ و پر از حادثه ریاضی دان معروف و پدر علم رایانه یعنی آلن تورینگ بود از دیگر فیلم هایی می باشد که کیرا نایتلی در آن بازی کرده است. بازی تقلید با استقبال بسیار خوب منتقدان و تمشاگران رو به رو شد و به عنوان یکی از بهترین فیلمهای سال ۲۰۱۴ شناخته میشود. او در این فیلم در نقش جوآن کلارک، کدشکن ماهر بریتانیایی٬ همکار و نامزد آلن تورینگ، نامزد جوایز متعددی از جمله اسکار، بفتا و گلدن گلوب در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. او در ادامه با شرکت در نمایش ترز راکین (۲۰۱۵) اثر امیل زولا، برای نخستین بار در برادوی روی صحنه رفت. زیبایی موازی(۲۰۱۶) به کارگردانی دیوید فرانکل آخرین فیلم بازیگری او تا کنون می باشد.

کیرا نایتلی - Keira Knightley
کیرا نایتلی شخصیتی اجتماعی ندارد و آدم خوش مشربی هم نیست. به مهمانی نمی‌رود و دوستان بسیار کمی دارد. بسیار تنبل است تا جایی که به گفته‌ی خودش، سنگین‌ترین فعالیت روزانه‌ی وی برداشتن کنترل و روشن کردن تلویزیون است. اهل مطالعه نیست و اخبار سینما را هم دنبال نمی‌کند. نایتلی تا به امروز کارهای خیریه وفعالیت‌های انسان دوستانه‌ی فراوانی انجام داده است که از میان آنها می‌توان به حمایت از سازمان عفو بین الملل، حمایت از حقوق زنان افغانستان، افزایش آگاهی درباره‌ی بحران پناهندگان و کمک به درمان آسیب‌های نخاعی اشاره کرد. او همچنین به منظور امدادرسانی، به کشورهایی نظیر سودان و اتیوپی نیز سفر کرده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *