مجموعه زندگی

بیوگرافی کامل دانی ین (Donnie Yen)

دانی ین (Donnie Yen) هنرپیشه، کارگردان، تهیه کننده، طراح مبارزات رزمی و صحنه های اکشن و قهرمان ووشوی جهان است. او که استاد هنرهای رزمی است، در رشته های کاراته، بوکس، کیک بوکس، جودو، جوجیتسو، موای تای، وینگ چون، تکواندو، هاپکیدو، جیت کان دو و ووشو کار کرده است. از فیلم‌های معروف او می‌توان به قفس ببر، مردی به نام ایپ، شوالیه‌های شانگهای، نبرد نهایی، تیغه ۲ ، قهرمان ، یک سرکش:داستانی از جنگ ستاره ای، تریپل اکس: بازگشت زندر کیج اشاره کرد. به عقیده بسیاری از هواداران سینما و حتی بسیاری از کارگردانان از جمله پیتر چان، او برترین بازیگر هنگ کنگی و بامهارت تر از بزرگانی نظیر جتلی و جکی چان است. گفتنی است که اسکات ادکینز انگلیسی هم مهارت او را ستوده و اعلام کرده که علاقه دارد با دانی ین در یک فیلم همبازی شود .


دانی ین درتاریخ ۲۷ ژوئیه ۱۹۶۳ و در یک خانواده رزمی کار و هنرمند متولد شد او یک خواهر بزرگتر دارد که اوهم هنرپیشه رزمی بود، پدرش روزنامه نگار و نوازنده ویلون، مادرش خواننده و استادهنرهای رزمی بود . مادرش بعنوان مدرس هنر تای چی در موسسه آموزش هنرهای رزمی چین ، شهرت زیادی داشت. پدرش نیز کونگ فو کار می کرد . خانواده ین در زمان دوسالگی دانی چین را به مقصد بوستون ترک کردند ، دانی علاقه شدیدی به هنرهای رزمی از خود نشان می داد و در همان سالهای خردسالی تحت تعلیم مادرش قرار گرفت و سپس برای انتخاب هنررزمی مورد علاقه اش شروع به تجربه کردن سبک های مختلف و اصیل چینی کرد ، در همین حین او ووشو را برای خود برگزید ، پدر و مادرش نگران محیط زندگی دانی بودند آنها بوستون را برای زندگی پسرشان مناسب ندانسته و دانی را برای گذراندن یک دوره دوساله به پکن فرستادند تا در آکادمی آموزش ووشو زیر نظر اساتید برتر در کنار دوره دوساله تیم ووشو آموزش ببیند . پیش از آن ین از مدرسه اخراج شده بود. او پس از آموزش تا مرحله عالی در ووشو ، سبک های دیگری همچون : تای چی ، کونگ فو ، وینگ چون ، کیک بوکس ، جوجیتسو و تکواندو را هم تا حد عالی آموخت و وارد دنیای هنرپیشگی شد. خانواده او همچنین نوازنده بودند، مادر او یک سوپرانو است. پدرش علاوه بر اینکه یک معلم هنرهای رزمی بود، یک ویولونیست هم بود. از سن جوانی توسط پدر ومادرش در زمینه موسیقی هم آموزش دید. او همچنین رقص های هیپ پاپ و برک دنس را می داند.


دانی ین ابتدا در فیلم شائولین کار مست(۱۹۸۳)، بعنوان بدلکار عمل نمود. سپس در سن بیست سالگی، اولین نقش بازیگری خود را در فیلم تای چی کار مست(۱۹۸۴) ایفا نمود. این فیلم توانست تاحدودی مهارت های فوق العاده ی دانی را به نمایش بگذارد. پس از بازی در فیلم تای چی کار مست، او در چند فیلم دیگر از جمله زن و شوهرهای نامتناسب(۱۹۸۵) که یک فیلم کمدی بود و همچنین قفس ببر(۱۹۸۸) و قفس ببر۲(۱۹۹۰) بازی کرد. او در هر دو فیلم قفس ببر، علاوه بر بازیگری، طراحی صحنه های رزمی را نیز به عهده گرفت. سکوی پرتاب دانی به سمت شهرت، فیلم روزگاری روزگاری در چین ۲ (۱۹۹۲)، بود که صحنه های زیبا و معروف مبارزه او با وانگ فی هونگ با بازی جتلی مورد پسند همگان قرار گرفت. دانی ین و جتلی در سال ۲۰۰۲ نیز، دوباره با هم در فیلمی به نام قهرمان(۲۰۰۲) همبازی شدند. در این فیلم هم، دانی ین مبارزه ای بیاد ماندنی با شخصیت جتلی داشت. فیلم قهرمان، نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم غیرآمریکایی در سال ۲۰۰۳ شد.


دانی در سال ۱۹۹۵ در مجموعه تلویزیونی به نام مشت خشم(۱۹۹۵) که سریالی رزمی با اقتباس از فیلمی به همین نام در سال ۱۹۷۲ بود، از شبکه ATV شرکت کرد. وی پس از بازی در در فیلم های متعدد از جمله اژدهای سرخ(۱۹۹۲)، وینگ چون(۱۹۹۴)، و میمون آهنی(۱۹۹۳)، در سال ۱۹۹۷ شرکت فیلم سازی به نام سیلور بولت را تاسیس کرد و کار کارگردانی را با ساخت فیلم اکشن افسانه گرگ(۱۹۹۷) و بوسه بالیستیک(۱۹۹۸) آغاز نمود. او درهردوی این فیلمها، نقش اول را نیز بازی کرد. دانی سپس سعی کرد مهارتش را در طراحی صحنه های رزمی افزایش دهد و توانست علاوه بر طراحی صحنه های رزمی فیلمهای هالیوودی ازجمله کوه نشین(۲۰۰۰) و تیغه ۲(۲۰۰۲)، نقش های کوتاهی را نیز در این فیلم ها بازی کند. وی همچنین طراح صحنه های اکشن و مبارزات رزمی این دو فیلم نیز بود. در سال ۲۰۰۳، دانی ین در فیلم شوالیه های شانگهای(۲۰۰۳)، با جکی چان همبازی شد. نقش او در این فیلم، ابتدا به رابین شو (که در فیلم قفس ببر ۲، همبازی دانی است) پیشنهاد شده بود ولی وی بدلیل مشغله کاری، این نقش را رد کرده و بدین صورت بازی در این فیلم، به دانی ین رسیده بود. در همین سال به عنوان طراح اکشن در فیلم تاثیر دوقولوها(۲۰۰۳) حضور یافت.

برای مشاهده سایر بیوگرافی های سایت اینجا کیک کنید

در سال ۲۰۰۴، طراحی صحنه های مبارزه بازی ویدیویی انیموشا ۳، که بازیگرانی نظیر تاکشی کانشیرو ژان رنو نیز جز شخصیت های آن بودند، به دانی ین واگذار شد. دانی در دهه ۲۰۰۰ همچنان بطور فعال به کار خود ادامه داد و فیلم هایی نظیر هفت شمشیر(۲۰۰۵) به کارگردانی تسویی هارک و منطقه قتل(۲۰۰۵) به کارگردانی ویلسون ییپ را بازی کرد. هردوی این فیلمها در جشنواره فیلم بین المللی تورنتو در سال ۲۰۰۵ شرکت داشتند. در همان سال، دانی، اینبار با نیکولاس تسه و شان یوئه در فیلم باشگاه ببر و اژدها(۲۰۰۶) به کارگردانی ویلسون ییپ همبازی شد. این فیلم اقتباسی از سری کامیک قهرمانان شرقی از وانگ یوک لانگ بود. دانی ین همکاری اش را با ویلسون ییپ در سال ۲۰۰۷ با فیلم فلش پوینت(۲۰۰۷) ادامه داد. در این فیلم فوق العاده دیدنی، دانی ین نه تنها نقش اول را بعهده داشت بلکه همچنین تولیدکننده و البته طراح صحنه های اکشن نیز بود. این فیلم برای او دوجایزه حاصل کرد: جایزه فیلم اسب طلایی برای بهترین طراحی صحنه های رزمی و همچنین جایزه فیلم هنگ کنگ برای بازی فوق العاده اش در این فیلم.


در سال ۲۰۰۸، دانی ین در فیلم ایپ من(۲۰۰۸)، که بر اساس زندگی ایپ من، مربی بروسلی و استاد بزرگ سبک وینگ چون ساخته شد، نقش آفرینی کرد. این فیلم، چهارمین همکاری دانی ین با ویلسون ییپ بود. فیلم مردی به نام ایپ همچنین پرفروش ترین فیلمی است که دانی ین نقش اول آن را بازی میکند. فروش این فیلم، ۲۵ میلیون دلار هنگ کنگ در هنگ کنگ و ۱۰۰ میلیون یوان در چین بود. در سال های اخیر، دانی ین موفق به انجام شاهکاری شده که تا کنون بسیاری از طراحان رزمی دنیا از انجام آن عاجز بوده اند و آن بکارگیری هنرهای رزمی تلفیقی در فیلم ها می باشد. از این دسته از فیلم ها می توان به منطقه قتل(۲۰۰۵)، فلش پوینت(۲۰۰۷) و افسانه مشت: بازگشت چن زن(۲۰۱۰) اشاره کرد که دانی ین این بار طراحی صحنه های رزمی این فیلم را برعهده گرفت. برای این فیلم، از تکنیک های جیت کاندو نیز برای یادبود و بزرگداشت بروسلی استفاده کرد. او همچنین از فنون هنرهای رزمی تلفیقی و وینگ چون نیز در این فیلم استفاده میکند. هنرهای رزمی تلفیقی سبکی مبارزاتی است که در آن فنون جوجیتسوی برزیلی، جودو، کاراته، بوکس، کیک بوکسینگ و کشتی دیده میشود که کاملا در فیلم قابل مشاهده است. ین اعلام کرده که مفهوم جیت کاندوی بروسلی، شبیه به هنرهای رزمی تلفیقی است و بهمین خاطر بکارگیری فنون رزمی مختلف در این فیلم، اهمیت زیادی دارد. بخاطر موفقیت دانی در طراحی صحنه های رزمی، طراحی فیلم های آینده نظیر شمشیرزن گمشده(۲۰۱۱) و پادشاه میمون(۲۰۱۴) نیز به او واگذار شده است. او در فیلم پادشاه میمون (۲۰۱۴) به همراه چو یون فات، آرون کووک، ژانگ زیلین نیز بازی کرد. مردیخی(۲۰۱۴) و جنگل کنگ فو(۲۰۱۴) از دیگر فیلم هایی می باشد که دانی درآنها هم بازی کرد و هم کارگردان اکشن بود.


دانی ین سپس بار دیگر نقش شخصیت استاد ایپ را در فیلم مردی به نام ایپ ۳(۲۰۱۵) را بازی کرد. این فیلم اکشن، زندگینامه‌ای، و رزمی هنگ کنگی بر اساس زندگی‌نامهٔ استاد ایپ ساخته شده است و ادامهٔ فیلم‌های مردی به نام ایپ و مردی به نام ایپ ۲ به شمار می‌رود. لازم به توضیح است فیلم با فروش بسیار خوبی نیز مواجه شد و با هزنه تولید ۳۶ میلیون دلاری توانست بیش از ۱۴۵ میلیون دلار درآمد داشته باشد. وی سپس در فیلم اکشن رزمی آمریکایی-چینی به نام ببر خیزان، اژدهای پنهان: شمشیر سرنوشت(۲۰۱۶) به نویسندگی جان فوسکو و کارگردانی یون پو بینگ بازی کرد. این فیلم بر اساس رمان شوالیهٔ آهنی، گلدان نقره‌ای به قلم دو لو وانگ ساخته شده است. از دیگر بازیهای مهم وی می توان به نقش چیروت ایموِه در فیلم یک سرکش: داستانی از جنگ‌های ستاره‌ای(۲۰۱۶) به کارگردانی گرت ادواردز اشاره کرد.
تریپل اکس: بازگشت زندر کیج(۲۰۱۷)، تعقیب اژدها(۲۰۱۷) و انتقام آمریکایی(۲۰۱۷) از پروژه های سال ۲۰۱۷ این بازیگر مطرح می باشد. او تاکنون چندین بار برنده جایزه بهترین طراح صحنه های اکشن و بهترین بازیگر از فستویال فیلم های هنگ کنگ در سال های مختلف شده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *