مجموعه زندگی

بیوگرافی کامل واکین فینیکس – Joaquin Phoenix

واکین فینیکس – Joaquin Phoenix بازیگر، تهیه‌کننده، کارگردان موزیک ویدئو، فعال اجتماعی و موزیسین آمریکایی است. او تا کنون سه بار موفق به کسب نامزدی اسکار شده است. برای بازی در فیلم گلادیاتور(۲۰۰۰) نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد و همچنین کاندیدای بفتای بهترین بازیگر مکمل مرد، کاندیدای اسکار و بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم سر به راه باش(۲۰۰۵) و همچنین نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین هنرپیشه نقش اصلی در هشتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار به خاطر بازی در فیلم استاد (۲۰۱۲).

برای مشاهده سایر بیوگرافی های سایت اینجا کیک کنید

واکین فینیکس - Joaquin Phoenix
واکین فینیکس در تاریخ ۲۸ اکتبر ۱۹۷۴ در سن خوزه ، پورتوریکو به دنیا آمد. نام او در ابتدا واکین رافائل باتم بود. خانواده آنها پرجمعیت و فقیر بودند و او به همراه برادران و خواهرانش برای امرار معاش در خیابان ها مدتها به نوازندگی و اجرای نمایش مشغول بودند تا زمانی که آریس برتون که یکی از مدیران و استعدادیاب های مشهور هالیوود است، استعداد آنها را کشف کرد و تصمیم گرفت آنها را به جلوی دوربین بیاورد. فونیکس ابتدا در تبلیغات های تلویزیونی و نقش های کودکانه در سریال های تلویزیونی نظیر هفت عروس برای هفت برادر(۱۹۸۲) بازی کرد. در سال ۱۹۸۵ نیز در فیلمی تلویزیونی از شبکه CBS به نام بچه ها چیزی نمی گویند(۱۹۸۵) بازی کرد. وی اولین فیلم مهم خود را به نام اردوگاه فضایی(۱۹۸۶) و سپس در اپیزودی در مجموعه آنتولوژی تلویزیونی به نام آلفرد هیچکاک تقدیم می‌کند(۱۹۸۶) بازی کرد که تحسین تماشاگران را برانگیخت. کمی بعد با بازی در فیلم به خاطرش مردن (۱۹۹۵) به کارگردانی گاس ون سنت و بازی نیکول کیدمن خوش درخشید.

واکین فینیکس - Joaquin Phoenix
نقش داگ هالت در فیلم اختراع ابوت‌ها(۱۹۹۷) به کارگردانی پت اوکانر، توبی ان. تاکر در فیلم دور برگردان(۱۹۹۷) به کارگردانی الیور استون، بازگشت به بهشت(۱۹۹۸) به کارگردانی جوزف روبن، کبوترهای سفالی(۱۹۹۸) به کارگردانی دیوید دابکین و ۸میلی‌متری(۱۹۹۹) به کارگردانی جوئل شوماخر از دیگر فیلم های این بازیگر می باشد. اما شهرت فونیکس پس از بازی در نقش کومودوس در فیلم مشهور گلادیاتور(۲۰۰۰) به کارگردانی ریدلی اسکات بدست آمد. بازی زیبای راسل کرو در نقش گلادیاتور برای او جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به همراه آورد و واکین فینیکس نیز به خاطر بازی تاثیرگذارش توانست وی نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد گردد. قلم‌پرها (۲۰۰۰) فیلمی زندگینامه‌ای به کارگردانی فیلیپ کافمن بود که وی در آن در نقش پدر کولمیر که کشیشی عصبی بود، بازی کرد.

واکین فینیکس - Joaquin Phoenix
پس از بازی در فیلمی ناموفق به نام سربازان بوفالو(۲۰۰۱) به کارگردانی گرگور جردن، واکین فینیکس بار دیگر با بازی در فیلمی موفق و پرمخاطب به نام نشانه‌ها (۲۰۰۲) به کارگردانی ام. نایت شیامالان بازی کرد. او در این فیلم در نقش همسایه شخصیت اصلی فیلم با بازی مل گیبسون ایفای نقش کرد. یک سال بعد در فیلم همه چیز درباره عشق(۲۰۰۳) به کارگردانی توماس وینتربرگ در نقش جان ظاهر شد و در همین سال در انیمیشن خرس برادر(۲۰۰۳) به صداپیشگی شخصیت کنای پرداخت. همکاری موفق آمیز وی با کارگردان ام. نایت شیامالان باعث شد تا بار دیگر در فیلمی روان‌شناختیِ دلهره‌آوراز او به نام روستا (۲۰۰۴) که درباره موجوداتی اسرارآمیز که در بیشه ای نزدیک روستایی زندگی می کنند بازی کرد. نردبان ۴۹(۲۰۰۴) به کارگردانی جی راسل، هتل رواندا(۲۰۰۴) به کارگردانی تری جرج کارگردان ایرلندی از دیگر فیلم هایی می باشد که فینیکس در آنها بازی قابل قبولی را ارائه کرد. یک سال بعد وی در فیلمی مستند به نام ساکنان زمین (۲۰۰۵) به گویندگی پرداخت که محوریت فیلم بر روی استفاده‌هایی است که انسان‌ها از حیوانات می‌کنند، می باشد. او نظرش دربارهٔ این فیلم را این‌طور بیان کرد که: «از بین تمام فیلم‌هایی که من تاکنون در آنها حضور داشتم، ساکنان زمین بیشترین تفکرات را به‌سوی خود جلب خواهد کرد.»

واکین فینیکس - Joaquin Phoenix
یکی دیگر از افتخارات دوران بازیگری واکین فینیکس بازی در فیلم درام و موزیکال سربه راه باش(۲۰۰۵) به کارگردانی جیمز منگولد می باشد. او موفق شد برای ایفای نقش خواننده مشهور کانتری، جانی کش، در فیلم کاندیدای دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اصلی مرد در آن سال گردد. یکی از مشکلاتی که سازندگان این فیلم با آن مواجه بودند این مسئله بود که واکین فینیکس ابدا لباسهایی را که از پوست حیوانات تهیه شده بود بر تن نمیکرد و طراحان لباس مجبور بودند از روش های دیگری برای تهیه لباس ها استفاده کنند. همین دقت نظر نیز باعث شد که فیلم برای بهترین طراحی لباس نامزد جایزه اسکار شود. نام این فیلم یکی از آهنگ‌های موفقِ جانی کش است، به حرکت کردنِ در چارچوب عرف و قانون اشاره می‌کند. فینیکس همچنین توانست جایزه گرمی بهترین تلفیق آهنگ با رسانه تصویری را برنده شود.

واکین فینیکس - Joaquin Phoenix
شب مال ماست (۲۰۰۷) عنوان فیلمی به کارگردانی جیمز گری می باشد که او در آن در نقش بابی گرین، مدیر یک باشگاه شبانه بازی کرد. در همین سال در فیلمی به کارگردانی تری جرج به نام جاده رزرو(۲۰۰۷) نیز بازی کرد. در سال ۲۰۰۸ در یک تصمیم غیرمنتظره اعلام کرد که از دنیای بازیگری خداحافظی کرده و دیگر قرار نیست در سینما حضور پیدا کند و بجایش قصد دارد خواننده موسیقی رپ شود اما خیلی زود از تصمیمش منصرف شد.
فینیکس پس از استراحتی نسبتا بلند مدت با فیلم استاد (۲۰۱۲) به کارگردانی پُل توماس اندرسون بازگشت قدرتمندی به سینما داشت و در حالی که همگان انتظار داشتند وی بتواند برای بازی در این فیلم اسکار بهترین بازیگری را دریافت کند، جایزه به دنیل دی لوئیس برای فیلم لینکلن(۲۰۱۲) رسید. دیگر بازیگران فیلم از جمله فیلیپ سیمور هافمن و امی آدامز نیز در هشتاد و پنجمین دوره جوایز اسکار نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بودند اما هیچ‌یک برندهٔ این جایزه نشدند. فینیکس همچنین برای بازی در این فیلم کاندید دریافت جایزه گلدن گلوب و بفتای بهترین بازیگر مرد گردید.

واکین فینیکس - Joaquin Phoenix
یک سال بعد در فیلمی تاثیرگذار و موفق به نام او(۲۰۱۳) به کارگردانی اسپایک جونز در نقش تئودور توامبلی، مردی درون گرا و منزوی که با یک سیستم‌عامل هوشمند رایانه‌ای که دارای صدا و شخصیت یک زن به صداپیشگی اسکارلت جوهانسون است رابطه عاطفی برقرار می‌کند، بازی کرد. این فیلم جزء برترین فیلم سال ۲۰۱۳ لقب گرفت و واکین توانست نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم موزیکال یا کمدی گردد. مهاجر (۲۰۱۳) به کارگردانی جیمز گری و خباثت ذاتی (۲۰۱۴) به کارگردانی پل توماس اندرسن از دیگر فیلم های می باشد که فینیکس در آنها بازی کرده است. یک سال بعد واکین فینیکس در نقش پروفسور ایب لوکاس، استاد فلسفه دانشگاه که دچار بحران وجودی است و به فکر دست زدن به عملی جنایی برای عبور از بحران روحی خود می باشد در فیلم مرد بی‌منطق (۲۰۱۵) به کارگردانی وودی آلن بازی کرد. این فیلم برای اولین بار در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۵ بر روی پرده رفت. وی در حال حاضر در فیلم های تو هرگز واقعاً اینجا نبودی(۲۰۱۷) و مریم مجدلیه(۲۰۱۷) بازی کرده است که در مراحل نهایی تهیه قرار دارند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *