مجموعه زندگی

بیوگرافی کامل ماریون کوتیار (Marion Cotillard)

ماریون کوتیار – Marion Cotillard بازیگر، خوانندهٔ ، ترانه سرا و موسیقیدان فرانسوی می باشد. از افتخارات دوران بازیگری او می توان به ٔ جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن در سال ۲۰۰۷ برای بازی در نقش ادیت پیاف در فیلم زندگی چون گل سرخ(۲۰۰۷) اشاره کرد که علاوه بر آن یک جایزه بافتا، یک جایزه سزار و یک جایزه گلدن گلوب نیز برای بازی در این فیلم به دست آورد. او اولین فردی است که برای بازی در یک فیلم فرانسوی‌زبان برنده جایزه اسکار شده است. از دیگر فیلم های او می توان به بازی در سه گانه تاکسی(۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳)، ماهی بزرگ(۲۰۰۳)، دشمنان مردم(۲۰۰۹)، نیمه شب در پاریس(۲۰۱۱)، شوالیه تاریکی برمی‌خیزد(۲۰۱۲)، دو روز، یک شب(۲۰۱۴) و کیش یک آدم‌کش(۲۰۱۶) اشاره کرد.


ماریون کوتیار در تاریخ ۳۰ سپتامبر ۱۹۷۵ در پاریس به دنیا آمد. او در شهر اورلئان واقع در شمال شرقی استان مرکزی فرانسه بزرگ شد. پدرش ژان کلود کوتیار یک بازیگر و معلم برنده جایزه تئاتری مولیر و مادرش نیز هنرپیشه و معلم تئاتر بود. او دوبرادر دوقلو به نام های کوئینتین و گیولام دارد که نویسنده و کارگردان است. کوتیار حرفه بازیگری را از کودکی و در یکی از نمایش های پدرش آغاز کرد. وی بطور جدی بازیگری را در تئاتر و در نقش های فرعی در برخی از برنامه تلویزیونی نظیر کوه نشین اغاز کرد و اولین نقش انگلیسی زبانش را در ۱۷ سالگی و با بازی در نقش لوری بلیان در اپیزودی در این سریال ایفا کرد. فعالیت او در سینما از اواسط دهه ۱۹۹۰ و با نقشی کوتاه در فیلم داستان پسری که میخواست بوسیده شود(۱۹۹۴) آغاز شد و این اولین فیلم سینمایی او در سن ۱۸ سالگی بود.

برای مشاهده سایر بیوگرافی های سایت اینجا کیک کنید

در سال ۱۹۹۶، ماریون کوتیار اولین نقش اصلی خود را در فیلم تلویزیونی چلو(۱۹۹۶) بازی کرد که در آن در نقش دختر ۱۶ ساله ای بود که توسط دوست پسرش تحت فشار قرار می گرفت تا یک فاحشه شود. وی سپس در فیلم دیگر به نام زندگی س ک س ی من(۱۹۹۶) ایفای نقش کرد. در سال ۱۹۹۸ او با حضور در فیلمی از ژرار پیره به نام تاکسی (۱۹۹۸) در نقش لیلی برتینوا، دوست دختر راننده تاکسی دنیل با بازی سامی نصری توانست به سینمای فرانسه معرفی گردد. او برای بازی در این فیلم نامزد جایزه سزار بهترین هنرپیشه تازه وارد گردید. او همچنین در قسمت های بعدی این فیلم به نام های تاکسی۲(۲۰۰۰) و تاکسی۳(۲۰۰۳) ایفای نقش کرد. وی سپس جسارت حضور در ژانر علمی تخیلی را پیدا کرد و در فیلمی درام و وابسته‌ به‌ كتاب‌ مكاشفات‌ یوحنا به نام فیورا به کارگردانی الکساندر آجا بازی کرد. او در همین سال در فیلمی سوئیسی و جنگی به نام جنگ در کوهستان(۱۹۹۹) بازی کرد که توانست برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن در فستیوال فیلم آترانز گردد.


در سال ۲۰۰۱ او در فیلمی درام جنگی محصول سوئیس و فرانسه به نام لیزا(۲۰۰۱) به کارگردانی پیر گریمبلات در کنار هنرپیشگانی همچون ژان مورآ و بنیت ماگیمال بازی کرد. در همین سال در فیلمی درام به نام چیزهای زیبا(۲۰۰۱) از گیلز پاکت برنر بازی کرد که توانست برای این فیلم نیز نامزد دریافت جایزه سزار آینده دارترین هنرپیشه از جوایز سزار آن سال گردد. ماریون کوتیار سپس در فیلمی جنایی، رمزآلود و تریلر به نام یک معاشقه خصوصی(۲۰۰۲) ایفای نقش کرد. کوتیار سپس نقش مکملی برجسته در فیلم ماهی بزرگ(۲۰۰۳) به کارگردانی تیم بارتون داشت. این فیلم اولین فیلم آمریکایی او محسوب می شود که در آن در نقش ژوزفین، همسر فرانسوی ولییام بلوم بازی می کرد. در همین سال، او در فیلم فرانسوی زبان مرا دوست بدار اگر شهامت داری(۲۰۰۳) در نقش سوفی کوالسکی، دختر مهاجرینی لهستانی و در نقش مقابل همسر خودش ایفای نقش کرد. این فیلم در فرانسه توانست به فروش بسیار خوبی دست یابد. او در سال ۲۰۰۴ توانست جایزه تروفه کوپارد که به با استعدادترین هنرپیشه ها داده می شود، را از فستیوال فیلم کن دریافت کند. وی سپس در دو فیلم تحسین شده دیگر بازی کرد: فیلم رمانتیک جنگی نام های یکشنبه طولانی نامزدی(۲۰۰۴) به کارگردانی ژان-پی‌یر ژونه که به خاطر بازی در آن نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره سزار گردید و فیلم معمایی و درام بی گناه(۲۰۰۴) در نقش دختر خانم اوا.


در سال ۲۰۰۵، ماریون کوتیار در پنج فیلم بازی کرد: فیلم درام و رمانتیک ماری (۲۰۰۵) در کنار ژولیت بینوش و فارست ویتاکر، فیلم معمایی جعبه سیاه(۲۰۰۵) به کارگردانی ریچارد بری، فیلم کمدی فرانسوی عشق در هواست(۲۰۰۵) به کارگردانی رمی بژانکون و در درامی به نام با تمام احترامی که من به شما دارم(۲۰۰۵) به کارگردانی استفان گورین تیلی. یک سال بعد در فیلمی در سبک کمدی رمانتیک و کمدی-درام به کارگردانی ریدلی اسکات به نام یک سال خوب(۲۰۰۶) در نقش فانی چنال، یک کافه دار فرانسوی در شهر کوچکی به نام پرونکال و در مقابل نقش راسل کرو بازی کرد. زندگی گلگون یا زندگی چون گل سرخ(۲۰۰۷) فیلمی فرانسوی درباره زندگی ادیت پیاف خواننده برجسته فرانسوی بود که کوتیار به خاطر بازی در این فیلم توانست جوایز بسیار زیادی را برنده شود. او یک جایزه اسکار، یک جایزه بافتا، یک جایزه سزار و یک جایزه گلدن گلوب برای بازی در نقش ادیت پیاف در فیلم زندگی چون گل سرخ را به دست آورده است.


ماریون کوتیار سپس در نقش بیلی فرچت، دوست دختر دیلینگر، سارق مسلح بانک با بازی جانی دپ، در فیلم دشمنان ملت (۲۰۰۹) ساختهٔ مایکل مان بازی کرد. وی در همین سال در فیلم رمانتیک نه (۲۰۰۹) به کارگردانی راب مارشال در نقش لوئیزا کونتینی، همسر گوییدو بازی کرد که توانست برای بازی در این فیلم در شصت و هفتمین مراسم گلدن گلوب نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن موزیکال سال گردد. وی در فوریه سال ۲۰۱۰ به عنوان رئیس افتخاری ۳۵امین مراسم جوایز سزار گردید. کوتیار سپس در فیلمی علمی تخیلی و دلهره‌آور به کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی کریستوفر نولان به نام تلقین (۲۰۱۰) در نقش مال، همسر متوفای کاب بازی کرد. این فیلم توانست بیش از ۸۲۵ میلیون دلار فروش داشته باشد. نیمه‌شب در پاریس(۲۰۱۱) به نویسندگی و کارگردانی وودی آلننیز از دیگر پروژه های بازیگری وی می باشد.

در سال ۲۰۱۲، ماریون کوتیار در دو فیلم مهم به نقش آفرینی پرداخت: اولی فیلم ابرقهرمانی شوالیه تاریکی برمی‌خیزد(۲۰۱۲) به کارگردانی کریستوفر نولان که در آن در نقش میراندا تیت فرزند راس الغول بازی کرد . دومین فیلم آن سال او زنگار و استخوان(۲۰۱۲) به کارگردانی ژاک اودیار است که در آن در نقش یک مربی نهنگ که پاهایش را در یک تصادف از دست داده بازی می کند. او برای بازی در این فیلم برنده جایزه کریستا گلوب، جوردی آواردز و جوایز فستیوال فیلم هاوایی گردید و همچنین توانست پنجمین نامزدی جایزه سزار، چهارمین نامزدی جایزه انجمن بازیگران و سومین نامزدی جایزه گلدن گلوب را برای این فیلم به دست آورد. او به عنوان هفتمین زن زیبای سال ۲۰۱۲ به انتخاب سایت پارس ناز انتخاب گردید.


در سال ۲۰۱۳، وی به عنوان زن سال از سوی دانشجویان مدرسه تئاتر دانشگاه هاروارد انتخاب شد. همچنین به عنوان دومین بازیگر زن که بالاترین دستمزد را در سال ۲۰۱۲ گرفت رده بندی شد. مهاجر (۲۰۱۳) نیز فیلمی به کارگردانی جیمز گری است که در ان در کنار جرمی رنر، آنجلا سارافیان، واکین فینیکس بازی کرد. این فیلم که در فستیوال کن سال ۲۰۱۳ اکران شد با تحسین بسیاری همراه شد. یکسال بعد او به خاطر بازی در فیلم دو روز، یک شب(۲۰۱۴) به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی برادران داردن، برنده بهترین بازیگر در جشنواره فیلم اروپا گردید. او در این فیلم در نقش زن جوانی به نام ساندرا بازی می کند که به خاطر افسردگی روحی با رأی همکارانش از کار اخراج می‌شود و تلاش می کند دوباره با رای آنها با کار برگردد. فیلم فرانسوی اینجا ته دنیاست(۲۰۱۶) به کارگردانی زاویه دولان و فیلم اکشن ماجراجویی-فانتزی کیش یک آدم‌کش (۲۰۱۶) به کارگردانی جاستین کورزل از دیگر پروژه های بازیگری کوتیار می باشد. او همچنین در سال ۲۰۱۶، موفق به دریافت جایزه لژیون دونور فرانسه شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *