مجموعه زندگی

بیوگرافی کامل تامی لی جونز – Tommy Lee Jones

تامی لی جونز – Tommy Lee Jones بازیگر و کارگردان آمریکایی است. او به خاطر بازی در فیلم های جی‌اف‌کی (۱۹۹۱)، فراری(۱۹۹۳)، در دره الاه (۲۰۰۷) و لینکلن (۲۰۱۲)، چهار بار نامزد جایزه اسکار شده است و یک بار نیز توانسته است به خاطر ایفای نقش مارشال ایالتی ساموئل جرارد در فیلم فراری(۱۹۹۳) برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد گردد. او همچنین به خاطر بازی در فیلم جی‌اف‌کی (۱۹۹۲) و همچنین فراری(۱۹۹۳) کاندیدای بفتای بهترین بازیگر مکمل مرد گردید. از دیگر بازی های مهم او می توان به ایفای نقش در فیلم های بتمن برای همیشه (۱۹۹۵)، سه گانه مردان سیاه‌پوش(۱۹۹۷، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲)، گم‌شده (۲۰۰۳)، جایی برای پیرمردها نیست (۲۰۰۷)، خانواده (۲۰۱۳) و مرد خانه (۲۰۱۴) اشاره کرد.

تامی لی جونز - Tommy Lee Jones
تامی لی جونز متولد ۱۵ سپتامبر ۱۹۴۶ در شهر سان سبا، در ایالت تگزاس امریکا است. مادرش یک معلم و افسر پلیس و صاحب مغازه زیبایی و پدرش کارگر یک میدان نفتی بود. او در شهر میدلند، تگزاس بزرگ شده و در دبیرستان رابرت لی درس خواند. سپس در رشته ادبیات انگلیسی وارد کالج هاروارد گردید. در آنجا بود که با ال گور پسر آلبرت گور که از سناتورهای ایالت تنسی اشنا شد که بعدها به سمت معاون ریاست جمهوری رسید. او همچنین به خاطر بازی در تیم فوتبال دانشگاه در سال ۱۹۶۸ نامزد اولین تیمی در انتخابات آیوی لیگ شد. او از دانشگاه هاروارد آمریکا مدرک دکتری ادبیات انگلیسی خود را با نمره عالی دریافت کرد. سپس برای بازیگر شدن به نیویورک رفت و اولین نمایش برادوی خود را در سال ۱۹۶۹ به نام وطن پرستی من بازی کرد. در سال ۱۹۷۰، او اولین نقش اصلی خود را در نقش الیور، یک دانشجوی هاروارد در فیلم داستان عشق (۱۹۷۰) به کارگردانی آرتور هیلر بازی کرد.

تامی لی جونز - Tommy Lee Jones
در اوایل سال ۱۹۷۱، تامی لی جونز با نمایش چهارنفر در یک باغ از ابی بارو به تئاتر برادوی بازگشت. در بین سال های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵ وی در مجموعه آبکی شبکه ABC به نام یک زندگی برای زیستن بازی کرد. سپس دوباره به استیج برگشت و در چندین نمایش دیگر بازی کرد. در فیلم های سینمایی نیز او در نقش یک مجرم فراری در فیلم زندان جکسون کانتری(۱۹۷۶)، یک سرباز جنگ ویتنام در فیلم نئونوآر طوفان(۱۹۷۷) و کاراگاه پلیس، جان نویل در فیلم چشمان لورا مارس(۱۹۷۸) بازی کرد. او اولین نامزدی جایزه گلدن گلوب خود را به خاطر ایفای نقش همسر خواننده ای به نام لورتا لین در فیلم محبوب دختر معدنچی زغال سنگ (۱۹۸۰) به دست آورد. یک سال بعد نیز در مقابل سالی فیلد در فیلم جاده های پشتی(۱۹۸۱) که یک کمدی متوسط بود بازی کرد.


در سال ۱۹۸۳، او یک جایزه امی بهترین بازیگر را برای در نقش قاتلی به نام گری گیلمور در سریالی تلویزیونی از نورمن مایلر به نام ترانه دژخیم که از رمانی به همین نام از نورمن میلر اقتباس شده بود به دست آورد. در همین سال نیز در فیلمی ماجراجویانه و دزدان دریایی به نام نیت و هایس(۱۹۸۳) در نقش کاپیتان دزدان دریایی به نام بالی هایس بازی کرد. او دومین نامزدی جایزه امی را به خاطر ایفای نقش مردقانون تگزاسی در مجموعه تلویزیونی کوتاه ولی تحسین شده فاخته افسرده به دست آورد. او دهه ۹۰ میلادی را با بازی در فیلم های مشهور و پرفروش آغاز کرد. بازی در فیلم های تحسین شده و موفق فراری (۱۹۹۳) در کنار هریسون فورد و نیز بازی در نقش مامور کی در فیلم مردان سیاه‌پوش (۱۹۹۷) به کارگردانی بری ساننفلد باعث شد او تبدیل به یکی از ستارگان پردرآمد هالیوودی گردد. در کنار درآمد بسیار خوب او به جوایز بسیاری نیز در این دهه دست یافت. او در فیلم فراری که ۷ نامزدی جوایز اسکار را از آن خود کرد، توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برنده شود. علاوه بر اسکار او توانست برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از ۵۱مین مراسم گلدن گلوب، ۱۹مین سالانه جوایز انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس و جایزه سینمایی ام‌تی‌وی گردد. همچنین نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از ۴۷مین جوایز فیلم آکادمی بریتانیا، ۶مین سالانه جوایز منتقدان فیلم شیکاگو، جوایز انجمن ملی منتقدان فیلم گردید.

تامی لی جونز - Tommy Lee Jones
در میان فیلم های دهه ۱۹۹۰ جونز نام فیلم جی‌اف‌کی (۱۹۹۱) نیز به چشم می خورد.این فیلم مهیج تاریخی به کارگردانی الیور استون درباره ترور جان اف کندی رئیس جمهور آمریکا ساخته شد که موفق به نامزدی دریافت هشت جایزه اسکار بود که موفق به دریاف دو جایزه در بخش تدوین و فیلمبرداری شد. تامی لی جونز دومین نامزدی اسکارش را نیز در این فیلم به دست آورد. وی همچنین در نقش نگهبان شخصی با امنیت بالا در فیلم قاتلین بالفطره(۱۹۹۴) بازی کرد.بازی در نقش رئیس گروه عملیات اضطراری لس آنجلس در فیلم آتشفشان (۱۹۹۷) به کارگردانی میک جکسون، در نقش ساموئل جرارد در فیلم مارشال‌های آمریکایی (۱۹۹۸) به کارگردانی استوارت برد و بازی در فیلم مخاطره مضاعف (۱۹۹۹) از دیگر فعالیت های تامی لی جونز در دهه ۹۰ میلادی می باشد.

برای مشاهده سایر بیوگرافی های سایت اینجا کیک کنید

جونز قرن ۲۱ام را با بازی در فیلم گاوچران‌های فضا(۲۰۰۰) به کارگردانی و بازیگری کلینت ایستوود آغاز کرد. البته در همین سال در فیلم مقررات درگیری (۲۰۰۰) به کارگردانی ویلیام فریدکین در نقش کول هایز لارنس بازی کرد. سپس در دومین قسمت از سه گانه مردان سیاه پوش به نام مردان سیاه‌پوش ۲(۲۰۰۲) به کارگردانی بری ساننفلد بازی کرد. گم‌شده (۲۰۰۳) و شکار (۲۰۰۳) نیز از دیگر فیلم های دوران بازیگری او می باشد.

تامی لی جونز - Tommy Lee Jones
در سال ۲۰۰۵، او اولین تجربه ساخت فیلم سینمایی خود را با کارگردانی فیلم سه خاک‌سپاری ملکیادس استرادا(۲۰۰۵) با فیلمنامه ای از گیرمو آریاگا تجربه کرد. کاراکتری که او در این فیلم بازی می کرد به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی صحبت می کرد. بازی زیبای او در این فیلم باعث شد در فستیوال فیلم کن جایزه بهترین بازیگر را برنده شود. البته اولین فیلمی که او کارگردانی کرده بود فیلمی تلویزیونی به نام پسران پیر خوب(۱۹۹۵) بود. اما دو بازی قوی و فوق العاده از جونز او را به دوران اوج بازیگریش برگرداند. اولی بازی در نقش پدری که به دنبال فرزند سرباز گمشده اش می گردد در فیلم در دره الاه (۲۰۰۷) می باشد که نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. این فیلم با الهام از داستان واقعی قتل ریچارد دیویس، سربازی که پس از بازگشت از جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ کشته شد، ساخته گردید. دیگری بازی او در نقش کلانتری تگزاسی که به دنبال شکار یک قاتل می باشد در فیلم برنده جایزه اسکار جایی برای پیرمردها نیست(۲۰۰۷) به کارگردانی جوئل و اتان کوئن است. این فیلم در جوایز اسکار ۲۰۰۷ نامزد دریافت ۸ جایزه و برندهٔ ۴ جایزهٔ اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای خاویر باردم گردید.

تامی لی جونز - Tommy Lee Jones
تامی لی جونز سپس در فیلم کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو(۲۰۱۱) به کارگردانی جو جانستون و سپس در فیلم درام تاریخی لینکلن (۲۰۱۲) به کارگردانی و تهیه‌کنندگی استیون اسپیلبرگ بازی کرد.در همین سال در فیلم مردان سیاه‌پوش ۳(۲۰۱۲) که ۱۰ سال از تاریخ اکران قسمت قبلی آن می گذشت در کنار ویل اسمیت، جاش برولین، اما تامسون و آلیس ایو بازی کرد. فیلم امید می‌روید (۲۰۱۲) نیز که به کارگردانی دیوید فرانکل موفق شد جایزهٔ انتخابِ مردمِ گلدن گلوب را از آنِ خود کند، از دیگر پروژه های بازیگری جونز در همین سال می باشد. او همچنین با همکاری ساموئل ال جکسون فیلم سانست لیمیتد(۲۰۱۱) را نوشت و کارگردانی کرد. وی یک سال بعد در فیلمی جنایی، اکشن و کمدی به نام خانواده (۲۰۱۳) به کارگردانی لوک بسون در کنار رابرت دنیرو و میشل فایفر در نقش رابرت استانیفیلد، مامور FBI بازی کرد.
دیگر پروژه کارگردانی او فیلم وسترن و درام مرد خانه (۲۰۱۴) می باشد که به غیر از خودش هیلاری سوانک، ویلیام فیکنر و مریل استریپ نیز در این فیلم بازی می کنند. داستان این فیلم درباره آدم شروری است که از پای چوبهٔ دار نجات داده شده است تا در ازای آن گروهی از زنان را از نبراسکا تا آیووا همراهی کند. جونز سپس در فیلم علمی–تخیلی مهیج و اکشن مجرم (۲۰۱۶) به کارگردانی آریل ورومن بازی کرد.

تامی لی جونز - Tommy Lee Jones
تامی لی جونز تا کنون سه بار ازدواج کرده است. همسر اولش کیت لاردنر بود که پس از ۷ سال زندگی مشترک سال ۱۹۷۸ از وی جدا شد. سپس با کیمبرلی کلافلی، دختر شهردار سابق سان آنتونیو ازدواج کرد که از وی دو دختر به نام های آستین و ویکتوریا دارد. او سال ۱۹۹ از کیمبرلی جدا شد و در سال ۲۰۰۱ با دان لورل ازدواج کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *