مجموعه زندگی

کربن ۲: اگر آب نخوریم چه می‌شود؟

هر موجود زنده‌ای که ما می‌شناسیم برای بقا نیاز به آب دارد و ما هر روز در زمین آن را مصرف کرده و در سیاره‌های دیگر به دنبال آن هستیم. خوب حال اگر آب خوردن را متوقف کنیم، چه می‌شود؟

کربن یک برنامه علمی‌آموزشی است که در قالب فصل‌هایی با موضوعات متفاوت، به سوالات جالب و موضوعات علمی می‌پردازد. فصل اول این برنامه در قالب موضوع سلامتی در ۱۰ قسمت تهیه شده است. در ادامه می‌توانید متن برنامه را مطالعه کرده، ویدیو آن را تماشا کرده و یا فایل صوتی آن را گوش دهید.

کربن ۲: اگر آب نخوریم چه می‌شود؟

دانلود با کیفیت Full HD 1080p | دانلود با کیفیت HD 720p | دانلود با کیفیت HD 480p | دانلود با کیفیت SD 360p 

وقتی می‌گوییم آب، منظورمان تمامی مایعاتی است که در آنها آب وجود دارد، مانند آب‌میوه، نوشابه و چای. نیاز به آب، همانند اکسیژن، یک نیاز اساسی برای بقا ما است. H2O غنی‌ترین مولکول در بدن ما انسان‌ها است و به طور میانگین ۶۵% آن را تشکیل می‌دهد. آب به عنوان وظیفه اصلی خود، مواد غذایی و هورمون‌ها را در بدن حمل کرده و دمای بدن را تنظیم می‌کنند. همچنین مراقب مفصل‌های ما بوده و نقش مهمی در لیز کنندگی چشم‌ها دارد. انسان به طور میانگین روزانه ۱٫۵ لیتر ادرار تولید می‌کند و یک لیتر آب دیگر از طریق عرق و مدفوع از بدن خارج می‌شود. پس لازم است که بدن این آب از دست داده را جبران کند. مرکز تشنگی در مغز و بخشی به نام هیپوتالاموس واقع شده است و این بخش مدام از طریق سنسور‌هایی در رگ‌های خونی، وضعیت مقدار سدیم و دیگر مواد موجود بدن را کنترل می‌کند. برای مثال، اگر زیاد عرق کنید. حجم خون و فشار شما کاهش پیدا می‌کنه و مغز این تغییر را متوجه شده و خیلی ساده یک درخواست برای نوشیدن مایعات ارسال می‌کند. حال اگر شما این درخواست را جواب ندهید، چه می‌شود؟

نشانه‌های مهم کم‌آبی در بدن واضح هستند. برای مثال دهان خشک شده و رنگ ادرار تیره‌تر می‌شود. کمبود H2O بر روی مغز شما هم تاثیر می‌گذارد و ممکن است که شما حس سبکی سر را احساس کنید. همچنین حرکات شما آهسته‌تر شده و توانایی احساس درد در شما کاهش پیدا می‌کند. وقتی شما کمبود آب را احساس می‌کنید، بافت مغزی عملا جمع می‌شود. آزمایش بین دو گروه دچار کم‌‍آبی و افراد عادی، در یک کار یکسان، نشان داد که افراد دچار کم‌آبی انرژی مغزی و اکسیژن بیشتری مصرف می‌کنند تا افراد عادی.

اگر یک یا دو روز مصرف مایعات را قطع کنید، ادرار کردن متوقف شده و مشکلاتی در بلع و انقباض عضلانی برای شما ایجاد می‌شود و حتی ممکن است بیهوش شوید. به هر حال بدن شما بدون غذا مدت زمان بیشتری می‌تواند زنده بماند تا آب. در نهایت افراد دچار کم‌آبی شروع به هذیان‌گویی می‌کنند زیرا عمکرد مغزی آنها تا حدودی مختل می‌شود.همچنین تحقیقات نشان داده که افراد مسن که از توهمات رنج می‌برد، کم‌آبی مزمن دارند. در مرحله اول وقتی مدت زمان بیشتری بدون آب سپری کنید، خون کمتری در پوست شما جریان پیدا کرده و با اینکه گرمای دست از بین می‌رود اما دمای اصلی بدن بیشتر شده و منجر به تغییر رنگ بدن به آبی‌تیره می‌شود. بعد از ۳ تا ۵ روز بی‌آبی، بدن شما شروع به از کار انداختن ارگان‌هایش می‌کند و در نهایت مغز از بین می‌رود. البته برعکس اکسیژن که در همه‌جا موجود است، تنها ۲٫۵ درصد از زمین را آب شیرین قابل شرب تشکیل داده است که بیشتر آن هم در یخچال‌ها و توده‌های یخی به دام افتاده است و این یعنی تنها ۱ درصد برای نوشیدن باقی می‌ماند. بیشتر همین ۱ درصد هم برای محصولات زراعی استفاده می‌شود. به طور میانگین ۵۰۰ میلیارد لیتر آب روزانه صرف کشاورزی می‌شود. در آمریکا فقط ۵۰۰ میلیارد لیتر آب برای خنک کردن ایستگاه‌‌های برق مصرف شده است. همچنین با آلوده کردن آب‌ها توسط انسان، نزدیک به ۷۸۳ میلیون نفر در سراسر جهان به آب پاکیزه دسترسی ندارند. دانشمندان در سراسر جهان در حال تحقیق برای پیدا کردن راه‌حلی برای رفع این بحران هستند.

دانلود فایل صوتی با کیفیت MP3 320

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *