مجموعه زندگی

افزایش هزینه‌های اقامت در دانشگاههای مصر

مصر هزینه‌های اقامت را برای دانشجویانی که در خوابگاههای دانشگاهی زندگی می‌کنند، افزایش داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از یو.دبلیو نیوز، افزایش هزینه‌های اقامتی دانشجویان، فشار بر آنها و خانواده‌هایشان را که در بدترین بحران اقتصادی در دهه‌های گذشته زندگی می‌کنند، افزایش می‌دهد.

این افزایش توسط شورای عالی دانشگاهها، که یک سازمان قانونی مسئول آموزش عالی است، اعلام شده است. با این حال، به موسسات دانشگاهی دولتی حق انتخاب داده که در صورت تمایل این افزایش را اعمال کنند.

این تصمیم، دانشجویانی که در خوابگاهها اقامت دارند را موظف به پرداخت ماهیانه ۳۵۰ پوند مصر، بجای ۱۶۵ پوند مصر (۹٫۳ دلار آمریکا) می‌کند.

دانشگاه “حلوان”(Helwan) در جنوب قاهره یکی از چندین دانشگاه عمومی است که اعلام کرده است این افزایش از سال تحصیلی جدید شروع می‌شود که از ۱۶ سپتامبر آغاز می‌شود.

“جمال شکری”، نایب رییس سازمان امور دانشجویی، گفت: افزایش هزینه‌های خوابگاه به علت افزایش قیمت تمام چیزهای دیگر و ضرورت ارائه منابع برای نگهداری منظم این خوابگاهها است.

وی افزود: به رغم این افزایش قیمت که شامل مسکن و غذا در خوابگاهها است، هزینه واقعی این خدمات ۱۸۰۰ پوند مصر برای هر دانشجو در ماه می‌شود.

شکری به رسانه‌ها گفت: حتی با این افزایش، دانشجویان تنها حدود ۲۰ درصد از هزینه‌های واقعی را پرداخت خواهند کرد.

در ماه نوامبر سال گذشته، مصر یارانه دولتی را برای سوخت برداشت.

این کشور به منظور کمک به بهبود اقتصاد بیمار خود، طی سه سال ۱۲ میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول وام گرفته است.

این اقدامات، ارزش پول ملی مصر را بیش از نصف کاهش داد و موجی از افزایش قیمت، مصر را که پرجمعیت‌ترین کشور عرب با حدود ۹۵ میلیون نفر جمعیت است، در بر گرفت.

طبق آمار رسمی، تورم مصر در ماه ژوئیه به ۳۴٫۲ درصد رسیده است.

مدیران برخی از دانشگاههای عمومی گفته‌اند که شرایط اقتصادی موجب پریشانی آنها شده، زیرا موسسات بیشترِ هزینه اقامت دانشجویان در خوابگاهها را تامین می‌کنند. این در حالی است که دولت تقریبا ۱۵ درصد از هزینه واقعی اقامت را یارانه می‌دهد.

“موحد آل خولی”، رئیس دانشگاه “کفرالشیخ”، تایید کرد که این افزایش را اعمال خواهد کرد و گفت: افزایش هزینه‌های خوابگاه، زیاد نیست. موسسه تحت مدیریت من، دانشجویانی را که شرایط مالی خوبی ندارند و نمی‌توانند این افزایش هزینه را تقبل کنند، از پرداخت معاف می‌کند. 

آمار رسمی در مورد تعداد دانشجویان مستقر در خوابگاههای ۲۰ دانشگاه عمومی مصر وجود ندارد.

“عبدالله سرور” بنیانگذار اتحادیه مستقل علمی معروف به سندیکای دانشمندان مصر گفت: وزارت کشور و وزارت آموزش عالی درها را برای ورود و ایجاد دانشگاههای خارجی و خصوصی که هزینه‌های بالایی دارند گشوده است و به طور همزمان در حال محدود کردن توسعه دانشگاههای دولتی است.

“خالد سمیر”، استاد پزشکی در دانشگاه “عین الشمس” در قاهره، این وضعیت را متفاوت می‌بیند و می‌گوید: برخی از مردم می‌خواهند همه چیز را به صورت رایگان دریافت کنند. دانشجویان در اکثر کشورهای جهان کار می‌کنند تا درآمد خود را صرف مطالعات و تحصیل خود کنند.

وی افزود: به دانشجویان نخبه باید مسکن آزاد در خوابگاهها اعطا شود. اما سایر دانشجویان باید هزینه واقعی خدمات را پرداخت کنند تا اطمینان حاصل شود که پول کافی برای نگهداری این خوابگاهها تامین شده و استانداردهای آنها حفظ شده و ارتقا می‌یابند.

انتهای پیام

سایت خبری تحلیلی مجموعه زندگی

لینک منبع

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *